VERT atstovas: šiluma Kaune brangs iki 20 proc. – Kas vyksta Kaune

VERT atstovas: šiluma Kaune brangs iki 20 proc.

BNS 2021/10/01 12:09
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Šiluma Kaune artėjantį šildymo sezoną brangs iki 20 proc., tuo metu Vilniuje gali pabrangti net iki 70 proc., sako Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) narys.

„Ypatinga situacija Vilniuje, kur didžiausias kainos augimas. Pagal naujausias vyraujančias dujų kainų tendencijas matome, kad padidėjimas gali būti netgi iki 70 procentų“, – penktadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete teigė Matas Taparauskas.

Pasak jo, Vilniaus kogeneracinės elektrinės biokuro gamybos blokas, kurio statyba vėluoja, būtų sušvelninęs kainos šuolį. M. Taparausko teigimu, didinant šilumos gamybą iš biokuro, buvo galima dujų kainos įtaką šilumos kainai sumažinti apie 20 procentų.

Tuo metu Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje dėl mažos dujų dalies šilumos gamyboje, pasak VERT atstovo, ji brangs iki 20 proc., o Šiauliuose, kur deginama daugiau dujų, kainos augimas prognozuojamas apie 30 proc.

Pasak M. Taparausko, Lietuvoje vidutiniškai du trečdalius šilumos kainos sudaro kuro kaina: dujos šiemet pabrango 2,6 karto, o biokuras – 40 proc, nors jo kaina tebėra mažesnė nei 2018-2019 metais.

Seimo komitete – diskusija, kaip švelninti elektros, dujų ir šildymo kainų augimą

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas penktadienį aptars priemones, kuriomis būtų galima sumažinti numatomą elektros, dujų ir šildymo kainų augimą gyventojams.

Komitetas aptars kai kurių Seimo narių pataisas dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mažinimo.

„Reikia padiskutuoti ir įvertinti Seimo narių iš opozicijos pasiūlymus, kuriais siūloma, kaip stabilizuoti kainų augimą“, – BNS sakė komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

„Darbiečiai“ siūlo iki 2022 metų gegužės šilumai vietoje 9 proc. taikyti 5 proc. PVM, o socialdemokratai – vietoje 21 proc. nustatyti 9 proc. PVM elektros ir dujų tarifams buitiniams vartotojams.

PVM mažinimo iniciatoriai sako, kad pavyzdys galėtų būti Prancūzija, kur gyventojų gaunamos pajamos yra kur kas didesnės nei Lietuvoje, tačiau tiek gamtinėms dujoms, tiek centralizuotam šildymui yra taikomi lengvatiniai 5,5 proc. PVM tarifai.

Pasak M. Majausko, dabar yra svarstomi trys scenarijai, kaip suvaldyti energijos kainų augimą. Dėl dviejų Vyriausybė jau yra sutarusi.

„Pirmas – koreguoti kompensacinį mechanizmą taip, kad nepasiturintys asmenys gautų kompensacijas ir jos būtų didesnės. Antras – išdėstyti kainų augimą per kelis metus taip, kad jos nesikandžiotų. Ir trečias – tai, ką siūlo Seimo nariai – kompensuoti gyventojams kainų augimą neatsižvelgiant į jų finansinę padėtį, pavyzdžiui, taikant PVM lengvatas“, – aiškino M. Majauskas.

Pagal Vyriausybės planą, elektros kaina maždaug 80 proc. vartotojų, kurie dar nėra pasirinkę nepriklausomo tiekėjo, nuo sausio turėtų didėti ne daugiau kaip 21 proc., o dujų kaina virykles turintiems vartotojams, – vietoj 50 proc. ne daugiau kaip 20 proc. Tuo metu dujų, skirtų būsto šildymui, kaina vietoj 80 proc. didės ne daugiau kaip 30 proc.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA