Kaune kuriamas Geriatrijos centras: gerins senjorų gyvenimo kokybę – Kas vyksta Kaune

Kaune kuriamas Geriatrijos centras: gerins senjorų gyvenimo kokybę

Unikaliu šalyje vaizdo endoskopu efektyviai tiriama pacientų rijimo funkcija / Kauno ligoninės nuotr.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninėje įgyvendinamas Geriatrijos centro kūrimo projektas, kuris bus svarbus visos šalies senjorams ir padės jiems kuo ilgiau išsaugoti orią kasdienybę. Jau įsigyta brangios medicininės įrangos ir neseniai pradėtas brangiausias etapas – remonto darbai.

Vyksta statybos darbai

Kaip sakė LSMU Kauno ligoninės direktorė valdymui ir infrastruktūrai dr. Helga Marija Kauzonė, siekiant, kad Geriatrijos centras atitiktų specializuoto aukšto lygio sveikatos priežiūros objekto reikalavimus, reikalinga iš esmės atnaujinti turimą infrastruktūros bazę: rekonstruoti numatytą ligoninės pastatą, remontuoti, ir perplanuoti patalpas, įsigyti įrangos.

„Planuojama įrengti dvivietes ir vienvietes palatas su atskirais sanitariniais mazgais, kineziterapijos salę ir ergoterapijos kambarį, gydytojų ir personalo kabinetus, erdves studentams ir kitas reikalingas patalpas perplanuojant ir keičiant dabartinį ligoninės patalpų išplanavimą“, – pasakojo dr. H.M. Helga.

Geriatrijos centre bus įrengta kokybišką vėdinimo su oro kondicionavimu sistemą, naujas apšvietimas, iškvietimo instaliaciją, ryšių tinklai kompiuteriams bei telefonams, vaizdo stebėjimo sistema, gaisrinė signalizacija, suremontuotos patalpos, rašoma Kauno ligoninės pranešime žiniasklaidai.

Taip pat planuojama pakeisti 3 senus liftus ir pacientui patogumui įrengti išorinį liftą-keltuvą. Šalia korpuso, kur veiks Geriatrijos centras rengiamasi įrengti papildomą automobilių parkavimo aikštelę, sutvarkyti aplinką, siekiant, kad vyresnio amžiaus, neįgaliems, liguistiems, demencija sergantiems žmonėms būtų galimybė saugiau ir patogiau atvykti į Geriatrijos centro patalpas.

„Džiaugiamės, jog dalis medicininės įrangos ir priemonių yra įsigyta ir naudojama praktikoje, sėkmingai įvyko rangos darbų viešasis pirkimas ir jau startavo statybiniai darbai“, – teigė dr. H.M. Kauzonė.

Dr. H.M. Kauzonė pabrėžė, kad steigiant Geriatrijos centrą bus atlikta daug infrastruktūros gerinimo darbų / Kauno ligoninės nuotr.

Gerins gyvenimo kokybę

LSMU Kauno ligoninės Geriatrijos skyriaus vedėja prof. Gytė Damulevičienė pabrėžė, kad pagrindinė geriatrijos mokslo paskirtis – padėti žmogui kuo ilgiau išlikti aktyviu visuomenėje net ir esant lėtinėms, senatvėje pasireiškiančioms ligoms.

„Tai − toli gražu ne slauga, o pagalba siekiant atkurti ir stiprinti pagrindines sveikatos funkcijas, leidžiančias ilgiau išsaugoti orią gyvenseną“, – aiškino prof. G. Damulevičienė.

Ir šiuo metu Geriatrijos skyriuje integruojama senyvų žmonių medicininė, psichologinė ir socialinė priežiūra, atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas, diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai, lėtinių ligų paūmėjimai. Taip pat stengiamasi pagerinti pacientų funkcinę būklę, gyvenimo kokybę, teikiamos rekomendacijos, kaip gydytis toliau.

„Dėl kompleksinės pagalbos ir komandinio darbo, kai kartu dirba medicinos psichologas, slaugytojas, socialinis darbuotojas, gydytojas geriatras, kineziterapeutas ir ergoterapeutas, užsibrėžti tikslai pasiekiami daug greičiau ir efektyviau. Įgyvendinus projektą šios galimybės bus dar labiau išplėstos“, – tvirtino prof. G. Damulevičienė.

Taip pat centro patalpose ir toliau veiks Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Geriatrijos klinika, tad centre bus stiprinama rezidentų bazė, tęsiama ir plėtojama pedagoginė bei mokslinė tiriamoji veikla.

Prof. G. Damulevičienė įsitikinusi, kad šiuolaikinė medicina gali padėti išsaugoti orią kasdienybę ir sulaukus garbingo amžiaus / Kauno ligoninės nuotr.

Paslaugų įvairovė

Be dabar teikiamų stacionarinių geriatrijos paslaugų pacientai galės būti guldomi ir į Geriatrijos dienos stacionarą. „Dienos stacionare bus atliekamas judėjimo sutrikimų, griuvimų rizikos, blogos mitybos, šlapimo nelaikymo, pažintinių funkcijų sutrikimo įvertinimas ir korekcija“, – kalbėjo prof. G. Damulevičienė.

Ambulatorinė geriatrija pasitarnauja, kai konsultuojama geriatrinių sindromų, lėtinių ligų klausimais, skiriamas gydymas, numatomos taikyti pirminės, antrinės ar tretinės profilaktikos priemonės, siekiama gerinti senyvų žmonių gyvenimo kokybę, mažinti neįgalumą. Taip sumažėja atvejų, kai senyvus žmones tenka apgyvendinti atitinkamose institucijose: senelių namuose, globos įstaigose ir kt.

Su senjorais jau dabar dirba didelis būrys specialistų: gydytojai geriatrai, slaugytojai ir slaugytojų padėjėjai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, socialinis darbuotojas, psichologas ir gydytojas psichiatras.

Priklausomai nuo poreikio, papildomais komandos nariais tampa ir neurologas, logoterapeutas, pulmonologas, urologas, chirurgas, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, ortopedas-traumatologas, ginekologas ir mitybos specialistas.

Geriatrijos centro projektui įgyvendinti iš ES fondų skiriama beveik 5 mln. eurų. Projektas, finansuojamas ES lėšomis pagal priemonę Nr. 08.1.3-CPVA- V-601 „Sveiko senėjimo paslaugų kokybės gerinimas“.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA