Atsako advokatė: kas turi mokėti už priverstinį automobilio laikymą aikštelėje? – Kas vyksta Kaune

Atsako advokatė: kas turi mokėti už priverstinį automobilio laikymą aikštelėje?

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi skaitytojas, kuris siekė išsiaiškinti dėl priverstinai nuvežtos transporto priemonės saugojimo išlaidų atlyginimo.

„Mano nepilnametis sūnus vairavo transporto priemonę. Jam vairuojant sustabdė policijos pareigūnai ir toliau automobilis buvo priverstinai nuvežtas į transporto priemonių saugojimo aikštelę. Automobilį jis gavo iš savo draugės, o ši iš savo tėvų. Po kelių mėnesių sulaukėme pranešimo, jog sūnus turi sumokėti už transporto priemonės saugojimą aikštelėje. Ar tai teisėta? Ar mano sūnus iš tiesų turi sumokėti už tai, kad transporto priemonė buvo saugoma aikštelėje?“ – plačiau klausimą pateikė skaitytojas.

Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Lazauskienė

Pagal Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą (toliau – SEAKĮ) transporto priemonės savininkas – asmuo, kuriam transporto priemonė priklauso nuosavybės teise, o transporto priemonės valdytojas – asmuo, nuosavybės, patikėjimo, nuomos, panaudos ar kitokiu teisėtu pagrindu valdantis ir naudojantis transporto priemonę. Taigi, pagal nurodytą išaiškinimą, skaitytojo sūnus bus laikoma transporto priemonės valdytoju, o draugės tėvai – savininkai.

Minėtas įstatymas numato, kad priverstinai transporto priemonė gali būti nuvežama į ūkio subjekto, kuriam suteikta teisė verstis tokia ūkine komercine veikla, transporto priemonių stovėjimo aikštelę arba uždraudžiama transporto priemonei toliau važiuoti, jei transporto priemonės valdytojas, naudodamas transporto priemonę, sukelia grėsmę eismo dalyvių ar kitų asmenų sveikatai ar gyvybei arba trukdo saugiam transporto priemonių ar pėsčiųjų eismui ir pažeidžia Kelių eismo taisyklių ar kitų teisės aktų reikalavimus.

Raimonda Lazauskienė/ „Advocatera“ nuotr.

Priverstinai nuvežta transporto priemonė paprastai yra saugoma pasaugos sutarties, sudarytos tarp policijos komisariato ir saugotojo, pagrindu. Tačiau transporto priemonės savininkui ir valdytojui atsiranda ne tik teisės (teisė reikalauti grąžinti transporto priemonę tokios pačios būklės, kurios ji buvo priimant saugoti, bet ir tam tikros pareigos (atlyginti su transporto priemonės nuvežimu susijusias išlaidas).

Vadovaujantis SEAKĮ nuostatomis, išlaidas, susijusias su priverstiniu transporto priemonės nuvežimu į transporto priemonės stovėjimo aikštelę ir jos saugojimu, ūkio subjektui transporto priemonės savininkas ir valdytojas atlygina solidariai.

Šios išlaidos atlyginamos arba adekvatus prievolės atlyginti išlaidas įvykdymo užtikrinimas Civiliniame kodekse nustatytais būdais ir tvarka pateikiamas iki transporto priemonės paėmimo iš transporto priemonės stovėjimo aikštelės. Kiekvienu atveju yra svarbu nustatyti transporto priemonės valdytoją ir savininką.

Pažymėtina, kad solidari atsakomybė šiuo atveju reiškia, kad kreditorius turi teisę reikalauti, jog prievolę įvykdytų tiek abu skolininkai bendrai, tai yra transporto priemonės valdytojas ir savininkas, tiek ir bet kuris iš jų atskirai. Jeigu prievolę išmoka vienas bendraskolis, tai jis įgauna teisę reikalauti kito bendraskolio išmokėti piniginę kompensaciją.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA