Lietuvoje mirtingumo nuo COVID-19 rodiklis – vienas didžiausių ES – Kas vyksta Kaune

Lietuvoje mirtingumo nuo COVID-19 rodiklis – vienas didžiausių ES

BNS 2021/09/15 10:03
Asociatyvi / V. Balkūno nuotr.

Lietuvoje šiuo metu fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis Europos Sąjungoje, nors kitose valstybėse, kur sergamumas panašus į Lietuvos, mirtingumas yra menkesnis, rodo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenys (ECDC).

Lietuvos medikai pabrėžia, kad tokius rodiklių skirtumus galėjo lemti nevienodos testavimo strategijos, skirtingų amžiaus grupių sergamumas, skiepijimo apimtys ar į kylančią susirgimų kreivę kitose šalyse dar nespėjęs sureaguoti mirtingumas.

Vis dėlto jie teigia, kad tai gali būti susiję ir su bendra sveikatos būkle Lietuvoje.

„Vienas iš dalykų, ką galėtume akcentuoti, tai bendra sveikatos būklė lietuvių yra šiek tiek blogesnė už vakariečių, skandinavų. Bet apskritai – reikėtų labai atidžiai žiūrėti duomenis, įsitikinti, ar testavimo mastai yra vienodi, įvertinti kokio amžiaus buvo susirgusieji“, – BNS antradienį sakė Santaros klinikų direktoriaus pavaduotojas medicinai Valdas Pečeliūnas.

„Skiepijimas yra dar vienas svarbus faktorius. (…) Pasižiūrėjus vien į tuos pradinius skaičius tikrai išvadų negalima daryti“, – pridūrė jis.

ECDC duomenimis, per pastarąsias dvi savaites naujų susirgimų Lietuvoje rodiklis siekia beveik 322 atvejus 100 tūkst. gyventojų. Pagal šį rodiklį šalis yra septintoje vietoje Bendrijoje.

Tuo tarpu per pastarąsias dvi savaites milijonui Lietuvos gyventojų teko beveik 45 mirtys nuo COVID-19. Pagal šį rodiklį šalis yra trečia Europos Sąjungoje.

Airijoje, Estijoje, Slovėnijoje sergamumo rodikliai didesni nei Lietuvoje, tačiau pagal mirtis šios šalys rikiuosi gerokai žemiau.

Šiose šalyse vyriausiųjų gyventojų skiepijimo rodikliai yra geresni nei Lietuvoje. Į šią problemą ne kartą dėmesį yra atkreipusi ir opozicija, raginusi vakcinacijos kampaniją vykdyti tikslingiau.

Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinikos vadovas Tomas Tamošuitis, taip pat teigė, jog gilesnei analizei reikia daugiau duomenų, tačiau pabrėžė, kad šalies gyventojų sveikatos būklė galėtų būti vienas iš objektyvių veiksnių.

„Lietuvoje fiksuojamas ir vienas didžiausių Europoje mirštamumo dėl širdies ir kraujagyslių ligų rodiklis. Tai bendrai žmonių medicininis sąmoningumas, supratimas apie ligas, jų prevenciją labai gerai atsispindi čia“, – kalbėjo gydytojas.

Ligoninėse dominuoja neskiepytieji

Šalyje blogėjant epidemiologinei situacijai, pildosi ir ligoninės, daugėja mirusiųjų. Santaros klinikų duomenimis, šioje gydymo įstaigoje pastaruoju metu nuo koronaviruso kasdien miršta po vieną ar kelis žmones.

„Šiuo metu mes jau turime po vieną–du per parą mirštančius covidinius pacientus ir po du–tris necovidinius pacientus. Dar visai neseniai mirtys, susijusios su covidu, buvo pavienės ir ne kiekvieną dieną. (…) Sakykim taip – covidinės mirtys tampa viena iš dažnesnių mirties priežasčių mūsų ligoninėje“, – kalbėjo V. Pečeliūnas.

Jo teigimu, ligoninėse šiuo metu dominuoja neskiepyti gyventojai. Jų taip pat daugiausia ir tarp mirštančiųjų. Kalbant apie paskiepytuosius, kurie serga, beveik visi yra arba vyresnio amžiaus, arba turintys gretutinių ligų.

„Tų pacientų net ir vakcinacija neapsaugo nuo pačių sunkiausių išeičių. Jei kalbėtume apie tuos žmones, kurie pasiskiepiję mirė nuo covido, tai tarp jų nebuvo žmonių, kurie priklausytų iki 60 metų kategorijai ir nesirgtų sunkiomis gretutinėmis ligomis“, – aiškino medikas.

Savo ruožtu T. Tamošuitis sako, kad nors pacientų ligoninėse daugėja, vakcinacijos įtaka – akivaizdi.

„Praėjusią savaitę atvyko 10 pacientų, iš kurių vienas buvo skiepytas. Bet tai žmogus, kuris tikrai labai garbingo amžiaus, arti šimto metų. Tai natūralu, kad tokiam amžiuje imunitetas pakankamai nesusiformuoja“, – teigė Intensyviosios terapijos klinikos vadovas.

Pasak jo, vien skiepai rizikos grupėje esančių žmonių visiškai nuo sunkios ligos formos ar mirties apsaugoti negali, jie ir patys turi saugotis: laikytis atstumų, dėvėti kaukę.

„Protingas požiūris į gyvenimą šiuo metu tiems žmonėms tikrai padėtų“, – kalbėjo T. Tamošuitis.

Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso mirė 4740 žmonių, iš viso su šia infekcine liga – tiesiogiai ir netiesiogiai – siejamos 9503 mirtys.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.