Su „gpasu“ Kaune aptarnauja jau 94 įmonės: darbdaviai skundžiasi neaiškia tvarka – Kas vyksta Kaune

Su „gpasu“ Kaune aptarnauja jau 94 įmonės: darbdaviai skundžiasi neaiškia tvarka

BNS 2021/09/06 15:35
Lauko kavinės Laisvės alėjoje ir Senamiestyje per karantiną
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Aptarnauti tik klientus, turinčius „gpasą“, iki pirmadienio pasirinko 834 įmonės – per savaitę jų skaičius išaugo maždaug 80. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenys rodo, kad didžioji dalis – 642 įmonės – dirba maitinimo sektoriuje. Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį su profesinių sąjungų ir darbdavių atstovais aptars, kaip bus naudojamas „gpasas“ po rugsėjo 13-osios.

54 bendrovės teikia apgyvendinimo, 43 – grožio paslaugas, 25 organizuoja renginius, šventes, muges ir festivalius, 22 prekiauja ne maisto produktais, 16 užsiima laisvalaikio veiklomis, o dar 32 vykdo kitą veiklą.

Didžioji dalis tokių įmonių – 408 – veikia Vilniuje, 94 – Kaune, 46 – Klaipėdoje, 25 – Panevėžyje, 23 – Šiauliuose, po 16 – Druskininkuose ir Trakų rajone, 14 – Neringoje, 166 – kitose savivaldybėse.

Įmonės nuo rugpjūčio 16 dienos gali pasirinkti, ar aptarnauti tik klientus, turinčius „gpasą“, nelaukiant rugsėjo 13 dienos, kuomet šis reikalavimas taps privalomas.

Aptarnauti tik „gpasą“ turinčius klientus nusprendę verslai apie tai privalo pranešti NVSC.

Aptars „gpaso“ naudojimą

„Bus kalbama apie visas ribojimo priemones nuo 13 dienos ir jų įgyvendinimą. Kalbėsis apie galimybių paso naudojimą, testavimus ir kitus su tuo susijusius dalykus“, – BNS sakė premjerės atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Pasak jos, susitikime taip pat dalyvaus socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė, jog darbuotojams vis dar kyla daug neaiškumų dėl privalomo testavimo, jie skundžiasi, jog neretai darbdaviai nurodo apmokėti už testą.

„Kyla begalybė nesusipratimų, tvarka visiškai neaiški, kaip tą vykdyti. Pagal nustatymą tvarką privalomi sveikatos tikrinimai atliekami darbo metu arba sugaištas laikas įskaičiuojamas į darbo laiką. (…) Yra nusistovėjusi tvarka ir ja reikia vadovautis, bet šiandien niekas ja nesivadovauja. Šiandien darbuotojai testuojasi savo laisvalaikio metu, darbdaviai reikalauja susimokėti už testus, kai kurie reikalauja atnešti galimybių pasus“, – BNS sakė I. Ruginienė.

Pasak jos, testuotis privalantiems darbuotojams, be to, sunku užsiregistruoti nemokamam testui.

„Jau kelis signalus turėjome apie tai, kad yra pasakoma, jog galima bus registruotis tik po rugsėjo 13 dienos. Tai reiškia, kad darbuotojai negali pasiruošti šitai dienai. Dar atėjo signalų, kad šeimos gydytojai neturi algoritmo, kaip žymėti sistemoje tuos žmones, kuriems yra kontraindikacijos skiepams, tai irgi yra neaiškumų“, – sakė I. Ruginienė.

„Neraminanti žinia apie nedarbingumo neapmokėjimą, jei susergi COVID-19 ir esi neskiepytas. Tai kelia daug klausimų dėl sveikatos draudimo, mokesčių mokėjimo tikslingumo“, – pridūrė ji.

Profesinių sąjungų konfederacija ne kartą kritikavo planus leisti nušalinti darbuotoją nuo pareigų, jei jis atsisako skiepytis ne dėl medicininių priežasčių ir negali dirbti nuotoliniu būdu.

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas teigė, jog pagrindinis darbdavių keliamas klausimas – kaip pasikeis situacija įmonėse po rugsėjo 13 dienos, kai darbdaviai turės prievolę užtikrinti saugią aplinką nuo viruso – testavimą, darbuotojų skiepijimąsi.

„Labai daug neaiškumų, kokie sektoriai bus įtraukti į visą sistemą, kyla daug klausimų, kieno sąskaita testavimas, ar visgi darbuotojų, ar darbdavių. Kaip užtikrinti, jeigu žmogus nepasiskiepijęs, bet kad galėtų testuotis, ar jis turės galimybę, nes šiandien matome komplikuotą galimybę“, – BNS sakė D. Arlauskas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog dalis įmonių vis dar nežino apie artėjančius pokyčius.

Be to, darbdaviai norėtų, kad jiems būtų suteikta teisė prašyti darbuotojų patvirtinti, jog jie yra pasiskiepiję arba neserga koronavirusu ar kita infekcine liga bei nuolat testuojasi. Tuo metu profesinės sąjungos abejoja, ar reikia aiškintis tokius darbuotojus.

Be to, Vyriausybė yra įpareigojusi privalomai profilaktiškai testuotis dėl koronaviruso nepersirgusius ar nepaskiepytus gamybos įmonių darbuotojus. Tokia prievolė įsigalios nuo rugsėjo 13 dienos.

Nuo liepos pabaigos testavimas privalomas krovinių ir keleivių vežėjams, laisvalaikio, pramogų, kultūros, maitinimo įstaigų darbuotojams. Jiems tikrintis reikia ne dažniau kaip kas septynias ir ne rečiau kaip kas dešimt dienų.

Nuo rugsėjo 13-osios taip pat didžioji dalis paslaugų galės būti teikiamos tik įgijusiems imunitetą po skiepų ar ligos, arba turintiems neigiamą PGR testą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.