Praėjusią savaitę koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių registruota trečdaliu daugiau nei savaitę prieš tai, rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys. Iš viso praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 105 aktyvūs protrūkiai, kai prieš savaitę – 82.
Pasak NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės, nepalankios tendencijos protrūkių kreivėje stebimos jau daugiau nei mėnesį, epidemiologinė situacija šalyje ir toliau išlieka sudėtinga.
„Vertiname, kad delta koronaviruso atmaina, kuri pasižymi apie 60 proc. didesniu užkrečiamumu, kas reiškia, jog virusui perduoti užtenka ir mažesnio jo kiekio, ir trumpesnio laiko, padarė savo. Fiksuojamas COVID-19 ligos atvejų augimas, taip pat matome ir protrūkių kreivės kilimą, kuris nesustoja jau penkias savaites po prieš tai du mėnesius matyto protrūkių žemėlapio „traukimosi“. Tai aiškūs signalai, kad turime būti susikaupę ir prisiminti gal kiek per vasarą primirštas gyvenimo greta viruso sąlygas, rudenį jos taps dar svarbesnės“, – sako G. Aleksienė.
Savo ruožtu, gyd. epidemiologė Daiva Razmuvienė pabrėžia, jog vertinant dabartinę epidemiologinę situaciją, šiuo metu svarbūs išlieka du dalykai – kaip įmanoma greičiau skiepytis bei atidžiai stebėti savo bei artimųjų sveikatą.
„Dirbdami protrūkiuose, neretai išsiaiškiname, kad protrūkio būtų buvę galima išvengti, jei žmonės nebūtų numoję ranka į nedidelius negalavimus. Kaip jau ne kartą sakėme, delta atmainai būdingi simptomai – galvos skausmas, gerklės perštėjimas, sloga ir karščiavimas – kuriuos lengva supainioti su peršalimu. Tai reiškia, kad privalome būti itin dėmesingi savo ir savo artimųjų sveikatai. Pajutę net menkiausius į, liaudiškai tariant, gripą, peršalimą būdingus simptomus, turime likti namuose“, – pabrėžia D. Razmuvienė.
Daugiausia protrūkių ir toliau registruojama gamybos srityje
Praėjusią savaitę daugiausiai aktyvių protrūkių, kaip ir savaitę prieš tai, registruota gamybos sektoriuje. Vis dėlto, 33-iąją metų savaitę protrūkių prieaugis šiame sektoriuje, priešingai nei laikotarpiais prieš tai, nefiksuotas. Praėjusią savaitę gamybos įmonėse registruoti 22 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai prieš savaitę jų buvo registruoti 27.
Taip pat mažiau protrūkių, lyginant su laikotarpiu prieš tai, praėjusią savaitę registruota ir kitose dvejose srityse – prekybos ir maisto pramonės – atitinkamai šeši ir aštuoni aktyvūs COVID-19 protrūkiai. Prieš savaitę tokių protrūkių fiksuota penktadaliu daugiau.
Tuo metu, logistikos ir transporto įmonėse 33-ąją metų savaitę fiksuoti trys aktyvūs COVID-19 protrūkiai, kai prieš savaitę toks registruotas vienas.
Aktyvių COVID-19 protrūkių augimas, siekęs 50 proc., praėjusią savaitę registruotas ir ugdymo įstaigose – stebima 14 protrūkių, prieš savaitę jų buvo registruoti septyni. Taip pat išaugo ir protrūkių, registruotų vaikų stovyklose, skaičius – jų fiksuoti šeši, kai prieš savaitę – keturi.
Tuo metu, statybų sektoriaus bei paslaugų sferos įmonėse registruotų COVID-19 protrūkių skaičius, lyginant pastarąsias dvi savaites, nesikeitė. Atitinkamai registruoti du ir šeši aktyvūs protrūkiai.
NVSC primena, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.
Specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys, sulaukę 12 metų, raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Nuo 12 m. galima skiepytis „Comirnaty“ (gamintojai „Pfizer“ ir „BioNTech“) arba „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) vakcinomis. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.