Siūloma privalomų skiepų idėja: nenori skiepytis – negalėsi dirbti – Kas vyksta Kaune

Siūloma privalomų skiepų idėja: nenori skiepytis – negalėsi dirbti

delfi.lt / Dalia Plikūnė 2021/07/15 10:14
Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nenori skiepytis, – negalėsi dirbti. Tokią idėją atskirų profesijų, kurių darbuotojai turi daugiausiai kontaktų su žmonėmis, atstovams siūlo įteisinti, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialusis pasiuntinys Europos regionui, socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis.

Politikas laidoje „Delfi tema“ pritarė prezidento Gitano Nausėdos išsakytai kritikai, kad pasiekti vakcinacijos tempai nepakankami.

„Yra objektyvūs skaičiai, kad nepasiekta iki norėto termino, kad iki mūsų valstybės šventės būtų vakcinuota apie 70 proc. Lietuvos gyventojų. Aš nežinau, ar (tikslas) buvo nerealus. Stebėjau procesą, ir ne vieną kartą esu pastebėjęs, kad iš pat pradžių, kai tik prasidėjo ženklai, kad vakcinos tuoj bus, reikėjo ypatingai motyvuoti žmones būti norinčiais vakcinuotis“, – teigė V. P. Andriukaitis.

Pašnekovas šiuo aspektu negailėjo kritikos buvusiam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai.

„Kai turi ministrą, aš čia kalbu apie ankstesnę kadenciją, kuris visą laiką sėja abejonę, (…) tas aiškiai turėjo įtakos. Vakcinacijai reikalinga ir lyderystė. Reikalingas žmogus, kuris ir savo pavyzdžiu patikintų, kad jis yra atstovaujantis mokslą, šiuolaikinę medicinos sampratą ir tuo nesėjantis abejonės“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Jis pasigedo tiek aktyvaus visuomenės skatinimo skiepytis, tiek bendro darbo tarp savivaldybių ir Vyriausybės. Apskritai, pasak pašnekovo, Lietuva nelabai išsiskiria iš kitų ES šalių.

„Visur ES yra problemų, (PSO) Europos regione yra dar baisiau. Bet galėjo būti ir geriau“, – konstatavo V. P. Andriukaitis.

Pasisako už privalomus skiepus atskiroms profesinėms grupėms

Politikas palaiko privalomų skiepų idėją.

„Aš esu šalininkas protingų, pamatuotų sprendimų, kurie greičiau suvaldo krizę. (…) Šiuo atveju ir savanoriškas vakcinavimas, ir privalomas, jie neprieštarauja vienas kitam“, – teigė V. P. Andriukaitis.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos žmogaus teisių teismas pasakė vienareikšmiškai, kad privalomas vakcinavimas neprieštarauja ir Žmogaus teisių konvencijai.

„Šitą reikėtų visiems perskaityti. Yra be galo daug teisinių argumentų, kodėl tai neprieštarauja. Žinoma, žmonės, kurie bijo, arba, kurie yra antivakseriai, jų argumentai neveikia. Baimių argumentai neveikia. (…)

Šiuo atveju turbūt reikėtų labai aiškiai pasakyti, kad jau dabar, matant, kad vakcinacijos skaičiai lėtėja, reikia klausti, ar mes norime visuomenę turėti užrakintą? (…) Nes naujos atmainos parodė, kad jos dar agresyvesnės. Todėl, kad dalis nevakcinuotos visuomenės leidžia toms atmainoms atsirasti“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Vytenis Povilas Andriukaiti / DELFI nuotr.

Idėja: nori dirbti – skiepykis

Jeigu būtų pašnekovo valia, jis priimtų sprendimą, kad privalomai būtų skiepijamos atskirų profesinių grupių žmonės.

„Privalomumą būčiau pradėjęs iš karto kartu su savanoriškumu. Privalomumą – tų grupių, kurios yra labiausiai pavojingoje būklėje, nes jos tiesiogiai susiduria su kitais žmonėmis. Nesvarbu, ar tai būtų pardavėjas, ar medicinos sesuo. Pirmiausia, tai būtų medicinos darbuotojai, mokytojai, darželių darbuotojai, pardavėjos, „supermarketų“ žmonės“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Pasak jo, tų grupių žmonės turi būti apsaugoti.

„Juk privalomas vakcinavimas, pirmiausia, eina jiems į pagalbą. Pirma, jie galėtų laisvai dirbti. Antra, jie būtų apsaugoti nuo užsikrėtimo. Trečia, – apsaugoti nuo mirties. Jeigu ir susirgtų, persirgtų lengvai. Čia yra didelis gėris. Iš karto reikėjo tą daryti“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Pasak jo, jeigu tokių būdu nepavyktų pasiekti 70 proc. imunizuotos visuomenės dalies, būtų galima privalomai skiepijamas grupes plėsti.

Politikas nesiūlo tiems žmonėms, kurie vis tiek nesiskiepytų, taikyti baudų.

„Jeigu nesiskiepytų, jie neturėtų galimybių dirbti toje profesijoje. Jie puikiai supranta, kad jie apriboja patys savo veikimo laisvę“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Privalomo skiepijimo idėjos skinasi kelią užsienyje

Pavyzdžiui, visi Prancūzijos sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai iki rugsėjo mėnesio privalo visiškai pasiskiepyti nuo COVID-19, priešingu atveju gali negauti darbo užmokesčio, pranešė šalies vyriausybė. Reikalavimas galioja gydytojams, slaugėms, administracijos darbuotojams ir savanoriams, skelbia BBC.

Privaloma vakcinacija galioja visiems asmenims, turintiems kontaktą su rizikos grupei priskiriamais žmonėmis, taigi, ir visiems ligoninių, klinikų bei slaugos namų darbuotojams, neatsižvelgiant į jų pareigas.

Pirmadienį Latvijos ministrų kabinetas pritarė tam, kad nepasiskiepijusiems arba COVID-19 nepersirgusiems kontaktines paslaugas teikiantiems arba kitas darbo funkcijas, kurių metų yra rizika užkrėsti kitus asmenis, vykdantiems darbuotojams galėtų būti taikomos sankcijos. Siūloma, kad tokius darbuotojus būtų galima nušalinti nuo pareigų, perkelti į kitą poziciją arba netgi atleisti.

Be to, nepasiskiepiję asmenys kontaktinėmis paslaugomis galėtų naudotis tik tada, kai jų neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu.

Tokius teisės aktų pakeitimus iki liepos 14 dienos turėtų parengti Latvijos Teisingumo ministerija kartu su Sveikatos apsaugos, Gerovės, Ekonomikos ir Finansų ministerijomis. Kaip rašoma Latvijos vyriausybės pranešime, planuojama, kad jie galėtų įsigalioti nuo rugsėjo 15 dienos.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.