Kaip bus apskaičiuojami nauji taršos mokesčiai: kai kam teks mokėti tūkstančius eurų – Kas vyksta Kaune

Kaip bus apskaičiuojami nauji taršos mokesčiai: kai kam teks mokėti tūkstančius eurų

delfi.lt / Edgaras Savickas 2021/07/15 15:32
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Aplinkos ministerijai siūlant reformuoti automobilių apmokestinimą Lietuvoje, aiškėja, kokie gali būti naujų registracijos ir naudojimo mokesčių dydžiai. Skaičiuojama, kad vienkartinis registracijos mokestis gali siekti nuo 115 iki 2258 eurų, o mokestis už naudojimą – nuo 29 iki 564 eurų kasmet.

Tokios sumos įvardijamos ketvirtadienį užregistruoto įstatymo projekto aiškinamajame rašte.

Ten pat prognozuojama, kad pirmą kartą registruojant transporto priemones Lietuvoje per mėnesį vidutiniškai bus sumokama apie 2,5 mln. eurų į valstybės biudžetą, o mokant už naudojimąsi apie 143 mln. eurų kasmet.

„Priėmus projektus, planuojamos įplaukos į valstybės biudžetą sudarytų apie 130–170 mln. eurų kasmet“, – rašoma dokumente.

Projektui įgyvendinti reikėtų 140 tūkst. eurų, o mokesčio administravimui kasmet po 80 tūkst. eurų.

Aiškinama, kad pagrindiniai projekto tikslai yra formuoti visuomenės įpročius renkantis transporto priemones, atkreipti dėmesį į jų sukeliamą poveikį aplinkai bei klimato kaitai, skatinti rinktis mažiau taršias transporto priemones, didinti išteklių ir energijos vartojimo efektyvumą, taip mažinant poveikį aplinkai, žmonių sveikatai, klimato kaitai.

Dabartinis motorinių transporto priemonių registracijos mokestis Lietuvoje įsigaliojo 2020 metų liepos 1 dieną. Šiuo metu jį mokėti reikia už kiekvieną aplinką teršiantį Lietuvoje įregistruojamą arba perregistruojamą automobilį. Mokesčio dydis svyruoja nuo 13,5 iki 540 eurų, priklausomai nuo automobilio rūšies ir nuo anglies dioksido emisijos.

Kaip apskaičiuojama

Įstatymo projekte dėstoma, kad naujasis registracijos mokestis būtų apskaičiuojamas Kelių transporto priemonių registre registruojamos motorinės transporto priemonės išmetamą CO2 kiekį padauginus iš taršos mokesčio tarifo ir taršos mokesčio koeficiento, nustatytų įstatymo priede, ir indeksavimo koeficiento.

Pavyzdžiui, 2007 metų „VW Golf“ su dyzeliniu varikliu, išmetančiam 140 gramų per kilometrą būtų taikomas 1,1 tarifas ir 2,3 koeficientas (140*1,1*2,3 = 354,2 euro). Toks būtų automobilio registracijos mokestis.

Tuo metu naudojimo mokestis apskaičiuojamas Kelių transporto priemonių registre registruotos motorinės transporto priemonės išmetamą CO2 kiekį padauginus iš taršos mokesčio tarifo ir taršos mokesčio koeficiento, nustatytų įstatymo priede, leidimo dalyvauti viešajame eisme galiojimo dienų skaičiaus, indeksavimo koeficiento ir padalinus iš mokestinio laikotarpio dienų skaičiaus.

Tam pačiam „VW Golf“ apskaičiavimas atrodytų taip: 140*0,28*2,3*365/365= 90,16 euro.

Svarbu pastebėti, kad įstatyme nustatytų tarifų indeksavimo pradžia yra 2024 metai, todėl šiame apskaičiavime jis netaikomas. Projekte numatoma, kad indeksavimas vyks pagal Statistikos departamento apskaičiuotą infliacijos rodiklį.

Pateikiame įstatymo priede nurodytus tarifus ir koeficientus:

Taršos mokesčio tarifai ir koeficientai / Aplinkos ministerijos nuotr.

Registracijos mokestis turi būti sumokamas iki transporto priemonės registravimo „Regitroje“, o naudojimo mokestis – kasmet Valstybinei mokesčių inspekcijai iki vasario 15 dienos.

Pastebima, kad nesumokėjus registracijos mokesčio, motorinės transporto priemonės registracija „Regitroje“ neatliekama, o nesumokėjus naudojimo mokesčio, stabdomas motorinės transporto priemonės leidimas dalyvauti viešajame eisme.

Mokesčio objektas yra M1 klasei ar N1 klasei priskirtos motorinės transporto priemonės, o jį moka motorinės transporto priemonės valdytojas.

Naudos fondui

Iš mokesčių surinktos lėšos turėtų būti naudojamos Darnaus judumo fondo priemonėms.

Šis fondas sudaromas siekiant tikslingai ir nepertraukiamai, ne trumpiau kaip iki 2030 metų, finansuoti alternatyviųjų degalų ir juos naudojančių transporto priemonių infrastruktūros įsigijimą, naudojimą, įrengimą, modernizavimą ar plėtrą, taip pat finansuoti vidaus degimo varikliais varomų transporto priemonių, išskyrus netaršias transporto priemones ir visai netaršias sunkiąsias transporto priemones, ribojimą.

Nuo mokesčio atleidžiami tik elektra varomų, privilegijomis ir imunitetais pagal Lietuvos tarptautines sutartis besinaudojantys ir neįgaliesiems pritaikytų transporto priemonių valdytojai.

Mokesčių lengvatos taikomos valdytojams, kurie yra 65 metų amžiaus ar vyresni (50 proc. nuolaida iki 2027 metų), valdytojams, turintiems šeimos kortelę (50 proc.) ir iki 2020 metų liepos 1 užregistruotų transporto priemonių valdytojams (50 proc. iki 2025 metų).

Taršos mokestis / Vyriausybės nuotr.

Pavyzdžiai

Ketvirtadienį pristatant naujus mokesčius spaudos konferencijoje pateikta daugiau automobilių apmokestinimo pavyzdžių:

„Toyota Yaris“; Amžius: 2004; Degalai: Dyzelinas; Variklis: 1.4l 55 kW; CO2: 113 g/km; Registracijos mokestis: 0 eurų, naudojimo mokestis: 0 eurų.

„Toyota Prius“; Amžius: 2007; Degalai: Benzinas/Elektra; Variklis: 1.5l 57 kW; CO2: 104 g/km; Registracijos mokestis 0 eurų, naudojimo mokestis: 0 eurų.

„VW Passat“; Amžius: 2011; Degalai: Dyzelinas; Variklis 1.6l 77 kW; CO2: 116 g/km; Registracijos mokestis: 0 eurų, naudojimo mokestis: 0 eurų.

„Volvo S60“; Amžius: 2011; Degalai: Dyzelinas; Variklis: 1.6l 84 kW; CO2: 114 g/km; Registracijos mokestis: 0 eurų, naudojimo mokestis: 0 eurų.

„VW Golf“; Amžius: 2007; Degalai: Dyzelinas; Variklis 1.9l 77 kW; CO2: 140 g/km; Registracijos mokestis: 354 eurų, naudojimo mokestis: 89 eurų.

„BMW 3“; Amžius: 2006; Degalai: Dyzelinas; Variklis 2.0l 120 kW; CO2: 153 g/km; Registracijos mokestis: 387 eurų, naudojimo mokestis: 97 eurų.

„BMW 5“; Amžius: 2013; Degalai: Dyzelinas; Variklis 2.0 l 135 kW; CO2: 134 g/km; Registracijos mokestis: 295 eurų, naudojimo mokestis: 74 eurų“.

Motorinių transporto priemonių taršos mokesčio įstatymo projektą Seimui ketinama pateikti rudenį. Jei jam būtų pritarta, nauji mokesčiai įsigaliotų nuo 2023 metų sausio 1 dienos.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.