Mokslinio tyrimo rezultatai: COVID-19 skiepai veiksmingai apsaugo sergančiuosius piktybinėmis kraujo ligomis – Kas vyksta Kaune

Mokslinio tyrimo rezultatai: COVID-19 skiepai veiksmingai apsaugo sergančiuosius piktybinėmis kraujo ligomis

Asociatyvi / Santaros klinikų nuotr.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro mokslininkai atliko išsamią kraujo onkologinėmis ligomis sergančių pacientų vakcinacijos nuo SARS-CoV-2 rezultatų analizę. Atliktas mokslinis tyrimas buvo paskelbtas pasaulinio lygio prestižiniame The Lancet Haematology leidinyje.

Tyrimo duomenimis, imunitetas susidaro keturiems penktadaliams sergančiųjų kraujo ligomis. Nepageidaujamų vakcinacijos poveikių dažnis ir pobūdis reikšmingai nesiskiria nuo bendros populiacijos. Penktadaliui pacientų imunitetas prieš SARS-CoV-2 nesusiformavo. Tyrimo metu nustatyti veiksniai buvo susiję su prastu imuniniu atsaku, rašoma Santaros klinikų pranešime žiniasklaidai.

„Tyrimas atskleidė, kad nors imunitetas susiformuoja mažesnei nei sveikų asmenų daliai, vis dėlto daugumai didelę riziką turinčių pacientų pavyko įgyti imunitetą ir sumažinti pavojų susirgti sunkia COVID-19 forma, kai ligos paplitimas Lietuvoje buvo bene aukščiausias“,– sako Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro medicinos gydytojas Kazimieras Maneikis.

Piktybinėmis kraujo ligomis sergantys asmenys rizikuoja sirgti sunkia COVID-19 forma, o mirtingumas yra net iki 20 kartų didesnis nei bendroje populiacijoje, nes ir kraujo liga, ir skiriamas gydymas silpnina imuninę sistemą. Kraujo bei onkologiniai pacientai į vakcinų klinikinius tyrimus nebuvo įtraukti, todėl vakcinų efektyvumas ir saugumas šioje pažeidžiamoje pacientų grupėje buvo nežinomas.

2020 metų pabaigoje Europos vaistų agentūra registravo pirmąją vakciną nuo SARS-CoV-2 ir remiantis LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu pradėta prioritetinių grupių vakcinacija. Atsižvelgiant į didelę kraujo onkologinių pacientų riziką, šie asmenys buvo įtraukti į prioritetinės vakcinacijos grupes ir pradėti vakcinuoti 2021-ųjų sausį.

„Turint galvoje, kad infekcijos plitimo pradžioje visus labiausiai trikdė nežinomybė, trūko mokslo įrodymais grįstų duomenų iš Europos ir Vakarų šalių, kuriais remtis įprasta mūsų šalyje, minėtas tyrimas yra itin svarbus. Santaros klinikose iki šių metų gegužės mėnesio vakcinuota daugiau nei 1300 piktybinėmis kraujo ligomis sergančių pacientų ir sukaupta informacija apie vakcinų nuo SARS-CoV-2 efektyvumą bei saugumą“, – sako K. Maneikis.

Tyrimo išvados padės viso pasaulio gydytojams geriau planuoti tinkamiausią laiką vakcinacijai ir tiksliau prognozuoti efektyvumą. Tyrimas Santaros klinikose yra tęsiamas ir duomenys apie sergamumą COVID-19 po vakcinacijos bei imuniteto ilgaamžiškumą yra toliau kaupiami.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.