Į amžinojo poilsio vietą išlydėtas Kauno valstybinio choro įkūrėjas P. Bingelis – Kas vyksta Kaune

Į amžinojo poilsio vietą išlydėtas Kauno valstybinio choro įkūrėjas P. Bingelis

P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę
P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę / R. Tenio nuotr.

Šiandien atsisveikinama su praeitų metų gruodžio 6 dieną netikėtai mus palikusiu profesoriumi, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu, Kauno valstybinio choro įkūrėju ir ilgamečiu vadovu, iškiliu visuomenės veikėju, dirigentu Petru Bingeliu.

Urna su velionio pelenais buvo pašarvota Kauno valstybinės filharmonijos koncertų salėje, regėjusioje ne vieną Maestro meninio triumfo akimirką. Po to laidotuvių procesija išvyko į Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedrą baziliką, kur 12 val. buvo laikomos šv. Mišios už P. Bingelio vėlę.

13 val. laidotuvių procesija pajudėjo į jaukias P. Bingelio gimtojo Mardasavo (Varėnos r.) kaimo kapines. Čia laidotuvių ceremonija planuojama apie 15.30 val. Norintys pagerbti velionį, prašomi tai padaryti vienu baltu gėlės žiedu.

P. Bingelis gimė 1943 metais Mardasavo kaime (Varėnos rajone). Baigęs Lietuvos konservatoriją, stažavosi Felixo Mendelssohno Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje Leipcige.

Daugybę savo gyvenimo metų jis paskyrė kūrybai, ir pagrindinė jo aistra kūrybinėje biografijoje buvo Kauno valstybinis choras, pernai rudenį drauge su savo įkūrėju bei vadovu šventęs 50-metį.

Prieš 50 metų ne kam kitam, o P. Bingeliui, jaunam chorvedžiui, Kultūros ministerija pavedė įkurti profesionalų chorą. Tai nebuvo lengva užduotis, bet ji puikiai buvo atlikta. Choras stiprėjo, augo, kaupė repertuarą ir patirtį, dalyvaudamas festivaliuose, tarptautiniuose projektuose, netgi – operose.

P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę
P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę / R. Tenio nuotr.

P. Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras ne kartą gastroliavo įvairiuose žemynuose. Kauno choras tapo vienu geriausių Europoje, o daugybės žymių dirigentų nuomone, tokių kaip šis, chorų pasaulyje yra nedaug.

Užsitarnavęs pripažinimą kaip vienas ryškiausių nūdienos Lietuvos muzikų, Kauno valstybinio choro vadovas P. Bingelis nuo 1980 metų dirbo Lietuvos valstybinės konservatorijos Choro dirigavimo katedros vyr. dėstytoju, 1992 žaisiais tapo docentu. 1996 – aisiais – Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos Muzikos teorijos ir pedagogikos katedros profesoriumi. Išugdęs būrį dirigentų, 2015 metais buvo išrinktas Vytauto Didžiojo universiteto Senato valdybos pirmininko pavaduotoju.

Savame ilgame kūrybiniame kelyje P. Bingelis plačiai pagarsėjo ir kaip respublikinių bei miesto dainų švenčių dirigentas, buvo ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas bei meno vadovas, nuo 1996 metų – Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas.

Ne vieną dešimtmetį visuomenė jį žinojo kaip chorinės muzikos bei kultūros puoselėtoją. P. Bingelis ne kartą dirigavo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos kameriniam orkestrui, Kauno miesto simfoniniam orkestrui, koncertavo su pasaulyje žinomais solistais.

Nepriklausydamas jokiai politinei partijai, P. Bingelis ne vieną kadenciją dirbo Kauno miesto taryboje, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje. Jo nuopelnai Lietuvos kultūrai įvertinti Nacionaline premija.

P. Bingelis buvo apdovanotas Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, šiemet jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Yra pelnęs ir tarptautinių apdovanojimų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.