Į amžinojo poilsio vietą išlydėtas Kauno valstybinio choro įkūrėjas P. Bingelis - Kas vyksta Kaune

Į amžinojo poilsio vietą išlydėtas Kauno valstybinio choro įkūrėjas P. Bingelis

P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę / R. Tenio nuotr.

Šiandien atsisveikinama su praeitų metų gruodžio 6 dieną netikėtai mus palikusiu profesoriumi, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu, Kauno valstybinio choro įkūrėju ir ilgamečiu vadovu, iškiliu visuomenės veikėju, dirigentu Petru Bingeliu.

Urna su velionio pelenais buvo pašarvota Kauno valstybinės filharmonijos koncertų salėje, regėjusioje ne vieną Maestro meninio triumfo akimirką. Po to laidotuvių procesija išvyko į Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedrą baziliką, kur 12 val. buvo laikomos šv. Mišios už P. Bingelio vėlę.

13 val. laidotuvių procesija pajudėjo į jaukias P. Bingelio gimtojo Mardasavo (Varėnos r.) kaimo kapines. Čia laidotuvių ceremonija planuojama apie 15.30 val. Norintys pagerbti velionį, prašomi tai padaryti vienu baltu gėlės žiedu.

P. Bingelis gimė 1943 metais Mardasavo kaime (Varėnos rajone). Baigęs Lietuvos konservatoriją, stažavosi Felixo Mendelssohno Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje Leipcige.

Daugybę savo gyvenimo metų jis paskyrė kūrybai, ir pagrindinė jo aistra kūrybinėje biografijoje buvo Kauno valstybinis choras, pernai rudenį drauge su savo įkūrėju bei vadovu šventęs 50-metį.

Prieš 50 metų ne kam kitam, o P. Bingeliui, jaunam chorvedžiui, Kultūros ministerija pavedė įkurti profesionalų chorą. Tai nebuvo lengva užduotis, bet ji puikiai buvo atlikta. Choras stiprėjo, augo, kaupė repertuarą ir patirtį, dalyvaudamas festivaliuose, tarptautiniuose projektuose, netgi – operose.

P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę
P. Bingelis išlydimas į paskutinę kelionę / R. Tenio nuotr.

P. Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras ne kartą gastroliavo įvairiuose žemynuose. Kauno choras tapo vienu geriausių Europoje, o daugybės žymių dirigentų nuomone, tokių kaip šis, chorų pasaulyje yra nedaug.

Užsitarnavęs pripažinimą kaip vienas ryškiausių nūdienos Lietuvos muzikų, Kauno valstybinio choro vadovas P. Bingelis nuo 1980 metų dirbo Lietuvos valstybinės konservatorijos Choro dirigavimo katedros vyr. dėstytoju, 1992 žaisiais tapo docentu. 1996 – aisiais – Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos Muzikos teorijos ir pedagogikos katedros profesoriumi. Išugdęs būrį dirigentų, 2015 metais buvo išrinktas Vytauto Didžiojo universiteto Senato valdybos pirmininko pavaduotoju.

Savame ilgame kūrybiniame kelyje P. Bingelis plačiai pagarsėjo ir kaip respublikinių bei miesto dainų švenčių dirigentas, buvo ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas bei meno vadovas, nuo 1996 metų – Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas.

Ne vieną dešimtmetį visuomenė jį žinojo kaip chorinės muzikos bei kultūros puoselėtoją. P. Bingelis ne kartą dirigavo Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui, Lietuvos kameriniam orkestrui, Kauno miesto simfoniniam orkestrui, koncertavo su pasaulyje žinomais solistais.

Nepriklausydamas jokiai politinei partijai, P. Bingelis ne vieną kadenciją dirbo Kauno miesto taryboje, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje. Jo nuopelnai Lietuvos kultūrai įvertinti Nacionaline premija.

P. Bingelis buvo apdovanotas Gedimino ordino Karininko kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, šiemet jam įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Yra pelnęs ir tarptautinių apdovanojimų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA