Į Lietuvą po studijų užsienyje namo grįžtantys studentai: „valstybei ant mūsų nusispjauti“ - Kas vyksta Kaune

Į Lietuvą po studijų užsienyje namo grįžtantys studentai: „valstybei ant mūsų nusispjauti“

DELFI nuotr. / "Kas vyksta Kaune" montažas

Į Lietuvą po studijų užsienyje į namus kasdien grįžta šimtai studentų, tačiau visiems jiems sąlygos, lyg eiliniams atostogautojams, kurie iš karantino ištrūko pailsėti prie šiltųjų jūrų ir žydrųjų baseinų. Portalui „Kas vyksta Kaune“ parašiusi mergina sako, kad visgi Lietuvos valstybė galėtų atsižvelgti į studentų situaciją ir suteikti galimybę nemokamai pasidaryti testą, kad jauni žmonės galėtų anksčiau baigti privalomąją saviizoliaciją. Kita tema, ar ta saviizoliacija apskritai tikslinga.

Trūksta logikos

Pasak portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojos, ji grįžo iš šalies, kur sergamumas dešimt kartų mažesnis, prieš skrydį nemokamai atliko testą, o lėktuve visi žmonės buvo testuoti. „Nesuprantu, kam išvis yra reikalinga ta saviizoliacija?“ – retoriškai klausia mergina.

Mergina iš dalies sutinka, kad saviizoliacija gal ir reikalinga, jog būtų labiau kontroliuojamas viruso atmainų plitimas. Ji džiaugiasi, kad leidžiama baigti saviizoliaciją anksčiau – po savaitės, bet jaučia nuoskaudą, kad testą studentai turi atlikti už savo pinigus. „Visgi, 79 eurai, tiek mokėjau už PGR testą, nėra jau tokia maža suma studentui. O juk daro nemokamus testus diplomatams, tiems, kuriuos į sąrašus įtraukia darbdaviai, kad galėtų anksčiau pradėti darbą, bet juk mes irgi ne ilsėjomės, o mokėmės, o esam prilyginti eiliniams atostogautojams“, – sako ji.

Merginos įsitikinimu, valstybė tiesiog demonstruoja savo požiūrį į jauną žmogų, kuris grįžęs į savo tėvynę pasijaučia nereikalingas. „Kai pasiklausau, kaip čia jūs buvote testuojami, pakraupstu.. Kadangi mokiausi JK, tai galiu pasakyti, kad turėjome galimybę nuolat nemokamai testuotis, o mano universitete, jei norėjai ateiti į biblioteką ar lankyti seminarus, testą buvo privaloma atlikti kartą per savaitę, žinoma, nemokamai. Kai girdžiu, kad žmonės priešinasi testavimui, galvoju, kad jiems kažkas negerai su sveiku protu“, – sako jauna moteris.

Kita tema, pasak merginos, ir neteisybės jausmas, nes jei ji būtų vakcinuota, tai nei izoliuotis, nei testuotis nereikėtų. „Galėjau dar mėnesį praleisti Anglijoje, būčiau ten sulaukusi vakcinavimo eilės, bet norėjosi greičiau grįžti namo. Ir va – turiu susimokėti už tai, dėl ko nesi kalta – juk negalėjau pasiskiepyti negrįžusi į Lietuvą“, – sako ji.

Situaciją dėl privalomo testavimo ir saviizoliacijos pakomentavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) spaudos tarnyba:

Asmens, atvykusio iš užsienio, izoliacijos pirma diena yra atvykimo diena. Vadinasi, jei asmuo atvyko 06.11 d., jam izoliacija yra nuo 06.11 iki 06.20 d. Susitrumpinti izoliaciją galima ne anksčiau, kaip 06.17 dieną savo lėšomis atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą tyrimo atsakymą. Prašymas dėl izoliacijos trumpinimo, prisegant neigiamą tyrimo atsakymą, turi būti pateiktas čia. Asmuo yra informuojamas apie izoliacijos termino sutrumpinimą.

Valstybės biudžeto lėšomis finansuojami tyrimai nurodyti operacijų vadovo sprendime, susipažinti galima čia. Atskirais atvejais valstybės biudžeto lėšomis testuojami asmenys, kurių keliavimas susijęs su valstybei svarbių funkcijų atlikimu. Kitais atvejais asmuo dėl tyrimo atlikimo įkainio kompensavimo gali tartis su darbdaviu.

Nuo birželio 1 d. netestuotiems asmenims Galimybių paso teikiami privalumai taikomi atlikus COVID-19 tyrimą ir gavus neigiamą atsakymą – ne anksčiau nei prieš 72 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus koronaviruso PGR tyrimą arba ne anksčiau nei prieš 24 valandas (skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento) atlikus antigeno testą.

Norime atkreipti dėmesį, kad net jei asmuo, esantis izoliacijoje, atliko tyrimą ir gavo neigiamą rezultatą, jis naudotis švelnesnėmis karantino režimo priemonės galės tik tada, kai gaus informaciją apie sutrumpintą izoliacijos laikotarpį iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA