Vienuolikmečio sūnaus Kauno klinikose netekę tėvai priėmė sunkų, bet kilnų sprendimą – Kas vyksta Kaune

Vienuolikmečio sūnaus Kauno klinikose netekę tėvai priėmė sunkų, bet kilnų sprendimą

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Pirmadienį LSMUL Kauno klinikose tėvai neteko 11 m. sūnaus, tačiau priėmė itin jautrų ir kartu atsakingą sprendimą – sunkiai sergantiems žmonėms padovanojo tikėjimą. Berniuko tėvai sutiko, jog jų vienuolikmetis taptų organų donoru ir išgelbėtų ar pagerintų sveikatą trims recipientams.

Kaip skelbiama Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime, šiandien VUL Santaros klinikose atlikta ypač skubi kepenų transplantacija, o LSMUL Kauno klinikose dviem recipientams transplantuoti inkstai. Tai trečias vaiko donoro atvejis šiais metais Lietuvoje.

Birželio 21 d. LSMUL Kauno klinikų reanimacijoje konstatuota vaiko smegenų mirtis. Medikams teko pradėti patį jautriausią pokalbį gyvenime – užduoti klausimą, ar tėvai sutiktų, kad jų vaikas po mirties išgelbėtų kitus sunkiai sergančius žmones. Nepaisant itin sunkaus vaiko netekties skausmo, šie kilnūs žmonės pasiryžo donorystei.

„Negalime suvokti skausmo, kurį šiuo metu išgyvena mirusio berniuko tėvai bei artimieji. Tačiau tikime, kad sutikimas donorystei įprasmino šią didžiulę auką. Nuo šiol berniuko dalelė toliau gyvens trijuose žmonėse. Dėkojame, kad išgelbėjote tris gyvybes – tris pasaulius“, – pranešime cituojamas Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Artūras Bagotyrius.

Visus recipientus laukiančius kepenų donoro kiekvienas skambutis priverčia suklusti – o gal žmogaus artimieji pasiryžo ir jis galės gyventi. Juk dar visai neseniai net ir Lietuvoje į kepenų transplantacijas žiūrėta labai atsargiai. Tuomet ligoniams, kuriems transplantacija neretai yra veiksmingiausias gydymo būdas ar vienintelė viltis išgyventi, gydytojai galėdavo tik konstatuoti nepagydomos ligos diagnozę.

Šiandien šis itin sudėtingas ir svarbus kiekvienos grandies medikų komandos darbas jau gelbsti daugybės recipientų gyvybes. Tiesa, vaikams kepenų transplantacijos vis dar atliekamos užsienyje.

Svarbu tai, jog kepenų transplantacijos laikas, skaičiuojant nuo donoro organo paėmimo iki jo įsodinimo, turi būti kaip įmanoma trumpesnis (pageidautina 4-6 val.), todėl kiekviena minutė itin profesionaliai gydytojų komandai labai brangi. Šiuo metu kepenų transplantacijos laukia 89 recipientai, iš jų 13 vaikų. Nors vaikų donorų atvejai – reti, tačiau viltis sulaukti – didžiulė.

Inkstų transplantacijos šiuo metu laukia 118 recipientų, iš jų 3 vaikai. Vienas vaikas šiandien gavo galimybę pagerinti gyvenimo kokybę bei nebūti priklausomas nuo dializės procedūros. Antrasis donoro inkstas įsodintas suaugusiam recipientui.

Vidutiniškai per metus Lietuvoje skaičiuojami 3 vaikų donorų (iki 16 m.) atvejai. 2020 m. – 3 vaikų donorų atvejai, 2019 m. – 2 vaikų donorų atvejai. Tačiau recipientų, laukiančių organų persodinimo, skaičius, ypač vaikų, kelis kartus didesnis už atliekamų transplantacijų skaičių.

Paaukotas donoro organas recipientui parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio bei svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus. Todėl vaikų organizmas dažnai geriau priima donoro vaiko organus. Šiuo metu Lietuvoje organų ar audinio transplantacijos laukia 20 vaikų.

Pareikšti sutikimą po mirties transplantacijai paaukoti organus ir audinius gali kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Tai padaryti galima užpildžius sutikimą internetu, visose gydymo įstaigose bei „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.