Po vandalų išpuolio Kauno centre pasisakė ministras: tarp paminklų yra esminis skirtumas – Kas vyksta Kaune

Po vandalų išpuolio Kauno centre pasisakė ministras: tarp paminklų yra esminis skirtumas

delfi.lt / Jūratė Žuolytė 2021/06/14 20:55
Lietuvos policijos, Nerijaus Povilaičio nuotr.

Šiandien, birželio 14-ąją dieną, minint 80-ąsias pirmųjų tremčių metines, Kaune esantis Petro Cvirkos paminklas buvo aprištas juodu šiukšlių maišu, ant jo taip pat buvo užkabintas užrašas „Noriu į Grūto parką!“. Kas atsakingas už šį incidentą, kol kas nežinoma. Kultūros ministras Simonas Kairys, paklaustas, ar išties nėra planų nukelti šio paminklo, atkreipė dėmesį į Cvirkos paminklų Vilniuje ir Kaune skirtumą.

Pasak Kauno vyriausiojo policijos komisariato atstovės Odetos Vaitkevičienės, pranešimą apie šį įvykį policija gavo šiandien pirmoje dienos pusėje, tačiau iš viešumoje pasirodžiusios informacijos galima numanyti, kad maišas buvo užkabintas naktį iš sekmadienio į pirmadienį.

„Buvo gautas pranešimas pie tai, jog paminklas yra aprištas, kad ant jo yra šiukšlių maišas su užrašu ir mūsų pareigūnai nuvyko patikslinti informaciją. Šiuo metu yra pradėta administracinio nusižengimo teisena pagal NK481 straipsnį, tai yra, dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo“, – komentavo O. Vaitkevičienė.

Į įvykio vietą nuvykę pareigūnai užfiksavo vaizdą, paėmė tyrimui ant paminklo uždėtą atributiką. Daugiau informacijos tikimasi gauti peržiūrėjus video įrašus, nes teritorija yra filmuojama.

P. Cvirkos paminklas stovi Kauno centre, Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinio, Vaikų literatūros muziejaus kieme. Delfi kreipėsi į šį muziejų komentaro, tačiau kol kas jo negavo.

Muziejaus steigėja yra Kultūros ministerija. Kultūros ministras Simonas Kairys pabrėžia, kad tarp šio paminklo ir esančio Vilniuje, dėl kurio palikimo arba nukėlimo verda didelės aistros, yra esminis skirtumas.

„Laikausi nuomonės, kad visi sprendimai ir jų link vedantys poelgiai turėtų būti brandūs ir konstruktyvūs, o jūsų minimas poelgis – paminklo apvyniojimas šiukšlių maišu – į šią sampratą nepatenka. Vis dėlto kalbant apie patį paminklą ir apskritai istorinę atmintį reikia suprasti, kad tarp P. Cvirkos paminklų Kaune ir Vilniuje yra esminis skirtumas.

Kaune esantis paminklas yra išbrauktas iš kultūros vertybių registro, jam negalioja teisinė apsauga – būtent to ir siekiame kalbant apie Vilniuje esantį P. Cvirkos paminklą. Todėl Kauno atveju suinteresuotosios pusės yra visiškai laisvos savarankiškai spręsti dėl tolesnio šio paminklo likimo. Kultūros ministerija savo ruožtu siekia iš esmės spręsti klausimus, susijusius su istorinės atminties išsaugojimu ir įprasminimu, nenukrypstant į detales“, – ministerijos atsiųstame komentarė teigė S. Kairys.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.