Senturgyje rasti daiktai nukėlė laiku atgal į Kauno tarpukarį – Kas vyksta Kaune

Senturgyje rasti daiktai nukėlė laiku atgal į Kauno tarpukarį

Organizatorių nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Penktadienį Kaune prasidėjo tradicinis senturgis „Laiko ratu“, kur kaskart galima rasti gausybę iš skirtingų istorijos epochų atkeliavusių sendaikčių ir antikvarinių daiktų. Mugėje apsilankęs populiarių ekskursijų tarpukario Kauno tematika vedėjas Laimonas Užomeckis atrado nemažai šio laikotarpio gyvenimo būdą liudijančių eksponatų.

Vienas įdomesnių dalykų atrastų šiame senturgyje – lentelė su užrašu, kad pastatas, ant kurio ji pritvirtinta, apdraustas. Pasirodo, tarpukario Kaune buvo privaloma apdrausti visus pastatus, o lentelė skirta tam, kad atsakingi pareigūnai matytų, ar jis apdraustas.

Pastato draudimo lentelė / Organizatorių nuotr.

„Dar ir dabar vesdamas ekskursijas Žaliakalnyje matau tas lenteles ant kai kurių namų, tik daugelis jau uždažytos“, – pasakojo L. Užomeckis.

Akį taip pat patraukė išskirtinis staliukas–baras. Mediniame, riestų kojų ant mažyčių ratukų balde įrengtas baras stipriųjų gėrimų buteliams sudėti, kurie matomi pro įstiklintą viršų ir šonus. Efektui sustiprinti apatinė baro dalis, ant kurios statomi buteliai, padaryta veidrodinė.

„Toks baldas tikrai galėjo būti ir turtingesnių ano meto kauniečių namuose. Tikėtina, viduje buvo laikomos įvairios trauktinės, konjakai – populiariausi to meto stiprieji gėrimai. Dar buvo mėgiamas vynas, alus. Reikia būtinai pridurti, kad anuomet inteligentų, studentų vakarėliuose, net jei ir būdavo vartojamas alkoholis, jie turėjo tam tikrą temą. Buvo diskutuojama kokiais nors aktualiais klausimais, skaitoma poezija, grojama, klausomasi muzikos ir panašiai“, – akcentavo pašnekovas.

Tarpukario baras-staliukas / Organizatorių nuotr.

Gidas taip pat atkreipė dėmesį į tipinę tarpukario laikų lentynėlę – etažerę. Jos dažniausiai būdavo naudojamos laikyti knygoms ar kokioms smulkioms interjero detalėms, pavyzdžiui, statulėlėms. Tokią ar panašią buvo galima pamatyti daugelio kauniečių namuose, juolab, kad gamino jas ir Kaune.

Etažerė / Organizatorių nuotr.

Vartydamas aptiktą anuomet populiaraus „Trimito“ laikraščio rinkinį, leistą Šaulių sąjungos, L. Užomeckis prisiminė šios organizacijos įsteigimą ir jame dalyvavusias žymias tarpukario asmenybes.

„Šaulių sąjunga susikūrė Kaune, kai būrelis vietos inteligentų Vytauto parke surengė šaudymo varžybas. Tarp jų buvo dailininkas Antanas Žmuidzinavičius, vėliau kaip keliautojas išgarsėjęs Matas Šalčius ir Sąjungos vadu tapęs Vladas Putvinskis. Šaulių sąjungos steigimas paprastai siejamas su pastaruoju, nors iš tiesų idėja buvo Mato Šalčiaus. Šis vėliau buvo nusivylęs, kad visi Sąjungos sukūrimo laurai atiteko Putvinskiui.

Laimonas Užomeckis / Organizatorių nuotr.

O „Trimitas“, nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad buvo nišinis sukarintos organizacijos leidžiamas laikraštis, iš tiesų buvo populiarus Lietuvoje, rašantis aktualiomis temomis. Iš jo galima susidaryti neblogą vaizdą apie anuometinį gyvenimą mūsų šalyje. Labai įdomu patyrinėti ir to laikotarpio reklamas, kurių gausu ir šiame leidinyje“, – pasakojo pašnekovas.

Senturgis „Laiko ratu“ vyksta Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“, šį savaitgalį, birželio 11–13 dienomis nuo ankstaus ryto iki vėlyvos popietės.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
VERSLAS
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA