Dramos teatre – „Kaligulos“ premjera: analizuos kaip „sugrįžti į save“ – Puslapis 3 – Kas vyksta Kaune

Dramos teatre – „Kaligulos“ premjera: analizuos kaip „sugrįžti į save“

Premjeros KALIGULA pristatymas
Premjerinio spektaklio KALIGULA aktoriai./ R. Tenio nuotr.

Dėl ko esi? Kas vyksta? Ar tai, ką sukūrei nebus nušluota nuo žemės paviršiaus? Šiuos klausimus kelia birželio viduryje Nacionaliniame Kauno dramos teatre pristatomas premjerinis spektaklis „Kaligula“ (rež. Agnius Jankevičius).

Rašė istoriniu metu

Spektaklis sukurtas pagal prancūzų rašytojo ir mąstytojo egzistencialisto Alberto Camus pjesę „Kaligula“. Įdomu, kad A. Camus pirmąjį kūrinio variantą parašė dar 1935 m., tačiau paskelbė tik 1945 m., mat net 7 kartus perrašinėjo pjesę.

Rež. A. Jankevičius atkreipė dėmesį, kad 1935 m. buvo praėję tik keleri metai po Didžiosios depresijos, tais metais nacistinės Vokietijos Reichstagas paskelbė Niurnbergo įstatymus, ribojančius žydų laisves. Pjesės taisymo pabaiga sutapo su Antrojo pasaulinio karo baigtimi.

,,Tai buvo laikas, kai aktyviai bandyta sukurti naują visuomenę. Labai panašiame laike mes gyvename dabar. Europoje labai ryškus globalizacijos ir nacionalinės idėjos klausimas. Kas svarbiau?“, – kalbėjo A. Jankevičius.

Jis pridūrė, kad Nacionaliniame Kauno dramos teatre rodoma ,,Kaligula“ nėra istorinė pjesė. Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas pažymėjo, kad šiame teatre spektaklis ,,Kaligula“ statomas nebe pirmą kartą. 1983 m. jį kūrė rež. Jonas Vaitkus, o pagrindinį imperatoriaus tirono vaidmenį atliko aktorius Valentinas Masalskis.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Spektaklis „Kaligula“./ R. Tenio nuotr.

Siekis ,,sugrįžti į save“

Režisierius A. Jankevičius trumpai nupasakojo spektaklio siužetą: ,,Tai imperija, turinti kitų valdomą imperatorių. Vieną dieną miršta tai, ką jis mylėjo – viena imperijos provincija, jo gimtinė. Tada jis pradeda emocines ir vidines reformas. Spektaklis yra bandymas pabėgti nuo to, kokį mane sukūrė aplinka ir siekis ,,sugrįžti į save“. Kaligulai sugrįžimas yra kaip šaltas dušas, nes jis tikėjosi ko kito…“, – intrigavo A. Jankevičius.

Jo manymu, atsakyti į klausimą kas aš, koks mano identitetas, kaip save opozicionuoti – labai svarbu. Ypač šiandieninėje situacijoje.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Ant scenos matyti dail. L. Luišaitytės kurtos dekoracijos. Architektūriniai elementai – sąsaja su Romos imperija, yra ir šiandieninės imperijos interpretacijos simbolių – šonuose atkartota besišlapinančio Briuselio berniuko fontano skulptūra./ R. Tenio nuotr.

Nacionalinio Kauno dramos teatro vadovas E. Stancikas prisiminė rež. A. Jankevičius spektaklį ,,Šventė“, įkvėptą Juozo Grušo kūrinio ,,Trys paradoksinės novelės apie švarą“.

,,Spektaklyje ,,Šventė“ buvo pasakyta didelė tiesa, kuri daug ką šokiravo: kai nebemyli žmogaus – pradedi mylėti tautą, tėvynę, tada slepiesi už to. Šiandien tai šiurpina. Manau, spektaklis ,,Kaligula“ mąstančiam žmogui yra galimybė nuo meilės tėvynei po truputėlį per sunkumus ,,sugrįžti“ į meilę sau. O jei mylėsi save, mylėsi ir šalia esantįjį. Tai geras tėvynės kūrimo pamatas“, – įsitikinęs E. Stancikas.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Spektaklis „Kaligula“./ R. Tenio nuotr.

Vaidmuo supurto ir pažadina

Pagrindinį vaidmenį ,,Kaliguloje“ atliekantis aktorius Saulius Čiučelis atviravo nežinantis, koks tiksliai yra Kaligula, tačiau žino, kokiu jį priverčia būti šis vaidmuo.

,,Kaligula“ mane pabudina, supurto iš vidaus, grąžina mano krašto, mano žemės, kurioje gimiau, atmintį. Primena mano tėvus, seserį, senelius, prosenelius, kurių nepažinau. Kartu leidžia pažinti, kas aš esu iš tikrųjų – tai svarbiausia šiame vaidmenyje“ (…) Spektaklis ragina: atpažink tave supantį pasaulį. Aš privalau būti aš. Kiekvienas žmogus turėtų perskaityti šią žinutę“, – įsitikinęs S. Čiučelis.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Pagrindinio vaidmens atlikėjas S. Čiučelis./ R. Tenio nuotr.

Spektaklio pristatyme rašoma, kad viruso sukaustytas esamasis laikas pastato mus priešais veidrodį ir klausia – dėl ko esi, kas vyksta? ,,Vieni teigia, jog virusas – dievo žinutė, kiti – kad tai gamtos kerštas žmogaus ekspansijai ir nejautrai. Bet kokiu atveju režisierius Agnius Jankevičius dabartinį būvį apibūdina kaip pavojų įpročiams, didybei, merkantilizmui, ateičiai. Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis „Kaligula“ meta iššūkį kasdienybei ir klausia – kas tu esi?“, – rašoma pranešime.

Premjeros KALIGULA pristatymas
Spektaklio „Kaligula“ ištrauka./ R. Tenio nuotr.

Spektaklio dailininkė – Laura Luišaitytė, videomenininkas – Rimas Sakalauskas.

Aktoriai: Saulius Čiučelis (Kaligula), Goda Petkutė, Deividas Breivė, Vaidas Maršalka, Martyna Gedvilaitė, Gintautas Bejeris, Tomas Erbrėderis, Edgaras Žemaitis, Pijus Narijauskas, Mantas Bendžius, Arnas Ašmonas, Artūras Sužiedėlis.

Spektaklio premjera vyks birželio 16, 17 ir 18 dienomis Nacionalinio Kauno dramos teatro Didžiojoje scenoje.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.