„Sodroje“ pasigedo sukaupto stažo: kad nenukentėtų pensija, būtina pasitikrinti kiekvienam – Kas vyksta Kaune

„Sodroje“ pasigedo sukaupto stažo: kad nenukentėtų pensija, būtina pasitikrinti kiekvienam

delfi.lt / Ernestas Naprys 2021/06/03 14:51
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Jau kelios moterys, kurios vaiko priežiūros atostogose buvo 1995-1998 metų laikotarpiu, „Sodroje“ pasigedo dalies stažo. Tai reiškia, kad ir jų senatvės pensija būtų mažesnė. Moterys pačios bandė ieškoti teisybės, tačiau negalėjo jos įrodyti iki tol, kol tuo nepradėjo domėtis žiniasklaida. „Sodra“ paaiškino, kad ne visais atvejais darbdaviai pateikę duomenis – pastebėjus neatitikimą reikėtų kreiptis individualiai.

Dalis mamų, kurios vaiko priežiūros atostogose buvo maždaug 1995-1998 metais, pasigenda stažo, nuo kurio priklausys senatvės pensija.

Pirmoji į „Delfi“ kreipėsi Danguolė (tikroji tapatybė redakcijai žinoma), kuriai buvo pradingęs 1996 ir 1997 metų stažas. Ji dėl to pati kreipėsi į „Sodrą“, tačiau vis gaudavo atsakymą, kad stažas jai nepriklauso, nes nemokėjo socialinio draudimo įmokų. Tačiau moteris nesutiko – ji iš darbovietės ėjo tiesiai į vaiko priežiūros atostogas, o stažą nuo 1996 metų jau garantavo valstybė.

Kai moters istorija pradėjo domėtis „Delfi“ – stažas atsirado. Moteris gavo paaiškinimą, kad darbdavys tuo metu nepateikė duomenų. Moteris džiaugiasi – jos pensija bus didesnė.

Tada į portalą kreipėsi jos draugė su panašia istorija – Adelė (tikroji tapatybė redakcijai žinoma) visą laiką dirbo mokytoja, ji taipogi 1996-1997 metais buvo vaiko priežiūros atostogose, ir jai dingo 1,8 metai stažo.

„Sodros“ reakcija analogiška – stažo nėra, nes nėra įmokų. Tačiau kai patikrino atidžiau, pripažino, kad ir čia darbdavys nepateikęs duomenų – stažas priklauso.

„Sodra“ neturi duomenų, kiek galėtų būti tokių moterų, kurioms stažas už vaiko priežiūrą pasimetė. Kiekvienu atveju reikėtų tikrintis ir kreiptis individualiai. „Sodra“ paaiškina, kam tai galėtų būti aktualu – kada stažas priklauso, o kada ne.

Susirašinėjimai „Sodros“ neįtikino

Pirmoji moteris Danguolė stažu susirūpino artėjant senatvės pensijai. Pastebėjusi, kad trūksta stažo beveik už 2 metus, ji dėl to paklausė „Sodros“. Moteris 1995 m. balandį pagimdė dukrą, ir trejus metus buvo vaiko priežiūros atostogose, stažio trūksta už 1996-1997 m. laikotarpį.

Pirmame atsakyme vasario 18 dieną moteriai „Sodra“ paaiškino, kad stažas priklauso nuo valstybinio socialinio draudimo įmokų – už vienerius metus stažą užtikrino vaiko priežiūros atostogos, o po to nebebuvo įmokų.

„Draudimas valstybės lėšomis iki vaikui sukaks 3 metai buvo pradėtas vykdyti nuo 1999 metų spalio mėnesio“, – rašė „Sodra“.

„Sodra“ / R. Tenio nuotr.

Moteris nesutiko – persiuntė informaciją, kad socialiniu draudimu valstybės lėšomis moterys pradėtos drausti jau nuo 1996 metų sausio 1 dienos.

Vasario 25 dieną „Sodra“ atsakė – taip, moteris teisi, nuo 1996 metų. Nuo tokio atsakymo Danguolei taip ir liko neaišku – ar ji gaus stažą ar ne, ir vėl nusiuntė užklausimą.

Kovo 1 dieną „Sodra“ atsakė, kad 1997 metais įmokų nebuvo, tai ir stažas nebus įskaitytas. Dar nurodė, kad moteris įsidarbino tik 1998 metais.

Tuomet Danguolės kantrybė neišlaikė ir ji kreipėsi į žiniasklaidą – moteris tikina, kad dirbo visą laiką iki išeinant vaiko priežiūros atostogų.

„Aš manau, kad tokių moterų yra labai daug, ir labai keistai viskas rutuliojasi. Vėl gavau atsakymą, kad jei manęs netenkina šie atsakymai, tada rašykite skundą. Aš papraščiau, kad man atsiųstų, pagal kokius teisės aktus man jie neskaičiuoja stažo. Man 1995 metais gimė dukra ir aš tris metus buvau vaiko priežiūros atostogose, o iki tol dirbau. Kai tarybiniais laikais pagimdžiau, 1986 metais, pusantrų metų buvo galima būti vaiko priežiūros atostogose – ten stažas įsiskaitė, o vat laisvoje Lietuvoje prapuola“, – piktinosi moteris.

Kai dėl jos situacijos į „Sodrą“ kreipėsi „Delfi“, situacija išsisprendė, stažas atsirado, tačiau atsakymo negalėjome gauti dėl privačių duomenų apsaugos.

„Sulaukiau ką tik skambučio iš Sodros. Labai mandagiai kalbėjo, sakė, kad neranda pranešimo iš darbdavio, kad buvau išleista vaiko priežiūros atostogose. Dabar reikia pateikti prašymą, nurodyti priežastis ir jie peržiūrės ir priskaičiuos man prarastą stažą“, – džiaugėsi moteris.

Nesitikėjo, kad gali būti neatitikimų

Draugės pavyzdžio įkvėpta kita moteris Adelė taipogi pasitikrino savo stažą ir buvo šokiruota – jai trūksta beveik 2 metų. Ji taipogi dėl savo situacijos kreipėsi į žiniasklaidą.

„Aš auginau du vaikus – pirmą nuo 1994 metų, o antrą pagimdėme 1995 metais ir nuo tada buvau motinystės atostogose. 1998 metais aš grįžau į darbą. „Sodros“ išklotinėje 1996-1997 metais aš praradau 1,8 metų stažo. „Sodra“ apsidraudusi ir parašiusi, kad jei nėra įmokų, tai ir stažas atitinkamai mažėja. Bet mes gi buvome vaiko priežiūros atostogose“, – stebisi Adelė.

Ji patikina visą laiką iki gimdymo ir po vaiko priežiūros atostogų dirbusi mokytoja vidurinėje mokykloje.

„Aš net nebūčiau pagalvojusi, kad gali būti tokių situacijų. Žinote, gyveni ir nesusigaudai, pasitikin, kad niekas tavęs neapgaus. O tokių moterų gali būti tūkstančiai“, – krimtosi moteris.

Vėlgi, apie Adelės situaciją pasiteiravus žiniasklaidai, „Sodra“ pripažino, kad stažas turėtų priklausyti – reikia tikslinti duomenis apie darbdavį. Adelė paaiškino, kad turės kreiptis į teritorinį skyrių, mat nėra duomenų apie jos darbą prieš kone 30 metų – darbdavys nepateikęs informacijos. „Sodra“ paaiškino, kad darbdavys nėra pateikęs visų reikiamų dokumentų.

Kaip pasitikrinti stažą

„Sodra“ negalėjo pateikti informacijos apie moterims kilusias problemas dėl to, kad informacija privati.

„Sodra“ kaupia duomenis apie gyventojų darbovietes, jose dirbtą laiką ir gautą atlyginimą nuo 1994 metų. Šie duomenys į Apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registrą įrašomi draudėjo (darbdavio) pateiktos informacijos pagrindu. Jei žmogus nesutinka su duomenimis apie darbo stažą, kurie pateikiami jo asmeninėje paskyroje, jis gali raštu kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių. „Sodros“ specialistai išnagrinės kiekvieną atvejį individualiai ir pateiks atsakymą“, – teigiama komentare.

Kiekvienas gyventojas savo sukauptą stažą senatvės pensijai gali pasitikrinti prisijungęs prie asmeninės paskyros sodra.lt svetainėje, skiltyje „Gyventojui“. Sistemoje matysis ne tik sukauptas stažas, bet ir sukaupti apskaitos vienetai, taškai.

Pinigai
Pinigai / R. Tenio nuotr.

Norint peržiūrėti stažą kasmet, reikia pasirinkti formuoti naują suvestinę „Detali informacija apie pensijų socialinio draudimo stažą“ – joje pateikiama informacija apie stažą, įgytą kiekvienais kalendoriniais metais.

Kaip skaičiuojamas stažas nuo 1995 metų

Už laikotarpį nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d. stažą sudaro laikas, per kurį žmonės patys moka arba už juos yra mokamos privalomos valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos, taip pat laikas, per kurį šie žmonės gauna socialinio draudimo pašalpas ar išmokas, pavyzdžiui, ligos, motinystės, vaiko priežiūros ir kitas.

Į stažą įskaitomi visi kalendoriniai metai, jei per tuos metus asmens uždarbio ir kitų pajamų, nuo kurių buvo mokėtos ar turėjo būti mokėtos įmokos, bei gautų socialinio draudimo pašalpų suma yra ne mažesnė už minimalaus darbo užmokesčio per visus mėnesius sumą. Priešingu atveju tų metų stažas laikomas proporcingai mažesniu.

Nuo 2018 m. sausio 1 d. į stažą įskaitomi visi kalendoriniai metai, jei per kalendorinius metus įmokos priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu tų metų 12 minimalių atlyginimų (MMA). Jeigu įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 MMA, į stažą įskaitoma proporcingai mažesnė metų dalis. Per kalendorinius metus negali būti įskaityta daugiau kaip 1 metai stažo.

Tėvai, esantys vaiko nuo vienerių iki trejų metų priežiūros atostogose, valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis pradėti drausti nuo 1996 sausio 1 d.

„Iki 1994 m. gruodžio 31 d. galiojo toks reguliavimas dėl pašalpos vaiko priežiūrai iš valstybinio socialinio draudimo lėšų mokėjimo: už kiekvieną vaiką iki jam sukaks pusantrų metų mokama minimalaus gyvenimo lygio dydžio pašalpa, už kiekvieną vaiką nuo pusantrų iki trejų metų mokama pusės minimalaus gyvenimo lygio dydžio pašalpa.

(…) pašalpos iš valstybinio socialinio draudimo lėšų buvo skiriamos ir mokamos pagrindinėje darbovietėje. Vaiko priežiūros pašalpos paprastai buvo skiriamos vaiko motinos darbovietėje. Vaiko priežiūros pašalpos buvo mokamos remiantis apdraustojo pareiškimu ir pateikus vaiko gimimo liudijimo nuorašą. Ši pašalpa buvo mokama pasibaigus nėštumo ir gimdymo pašalpos mokėjimui“, – paaiškina „Sodra“.

Pagal nuo 1995 m. galiojančias nuostatas, pasibaigus motinystės pašalpos mokėjimo laikotarpiui, vienam iš tėvų, išleistam vaiko priežiūros atostogų iki vaikui sukaks vieneri metai, buvo mokama 60 procentų kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa, bet ne mažesnė negu nustatytas minimalus darbo užmokestis.

Kitą pensijos dalį nulemia žmogaus įgytas apskaitos vienetų skaičius – jis priklauso nuo uždarbio dydžio ir kitų pajamų (įskaitant ir socialinio draudimo pašalpas, nedarbo socialinio draudimo išmokas), nuo kurių priskaičiuojamos įmokos, sumos.

„Apskaitos vienetai skaičiuojami už visą iki 2017 m. gruodžio 31 d. buvusį laikotarpį, tai yra už kiekvienus šio laikotarpio metus atskirai neskaičiuojami. Po 2018 m. sausio 1 d. apskaitos vienetai skaičiuojami už kiekvienus kalendorinius metus“, – paaiškino „Sodra“.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.