Minimos 49-osios R. Kalantos mirties metinės – Puslapis 2 – Kas vyksta Kaune

Minimos 49-osios R. Kalantos mirties metinės Vilijampolėje tebestovi namas, kuriame jis gyveno

Penktadienį kauniečiai raginami prisiminti Romą Kalantą, kuris po 1972 m. gegužės 14 d. vykusios mirtinos protesto akcijos tapo laisvės šaukliu. Tądien Kaune, prie Muzikinio teatro, prieš tuometinio miesto vykdomojo komiteto pastatą sušukęs „Laisvę Lietuvai!“ 19-metis vaikinas apsipylė benzinu ir pasidegė, taip protestuodamas prieš sovietinį režimą. Nuo tol gegužės 14-oji Lietuvoje kasmet minima kaip Pilietinio pasipriešinimo diena.

Penktadienio rytą Muzikinio teatro sodelyje, kur yra paminklas R. Kalantai atminti, apsilankė ir gėlėmis Pilietinio pasipriešinimo dieną pagerbė Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, mero pavadutojai Andrius Palionis bei Mantas Jurgutis ir kiti žiaurų aktą pamenantys kauniečiai.

Įkvėpė laisvės siekiui

Prisimenant to meto įvykius, į 19-čio Romo Kalantos laidotuves 1972 m. gegužės 18 d. prie jo namų (Panerių g. 34) besirinkę žmonės liko nemaloniai nustebinti – R. Kalanta buvo palaidotas keliomis valandomis anksčiau, nei planuota. Taip sovietų KGB siekė išvengti susibūrimų.

Įpykę žmonės išskubėjo į miesto centrą ir dėjo gėles R. Kalantos mirties vietoje. Netrukus į Laisvės alėją susirinko apie 3 tūkst. protestuotojų minia, kuri skandavo: „Laisvę Lietuvai!“, „Okupantai lauk!“.

1972 m. gegužės 18-oji Kaune./ Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr.

Minią slopinti buvo pasitelktos didelės milicijos, draugovininkų bei vidaus kariuomenės pajėgos. Suėmė daugiau kaip 400 dalyvių, juos nuskuto plikai, mušė guminėmis lazdomis, tardė. Nemažai dalyvių buvo pašalinti iš aukštųjų mokyklų, darboviečių, o aktyviausiems iškeltos baudžiamosios bylos.

Naktį Kaune išdėlioti rašteliai su antisovietiniais šūkiais: „Tegyvuoja nepriklausoma Lietuva!“, „Tegyvuoja gegužės 18-oji!“, „Šalin raudonuosius vabalus!“.

Šie įvykiai praminti „Kauno pavasariu“, R. Kalanta tapo politinio pasipriešinimo ir protesto prieš sovietinę okupaciją simboliu.

R. Kalantos namas Vilijampolėje
Namas Panerių g., kuriame gyveno, o vėliau buvo pašarvotas R. Kalanta./ R. Tenio nuotr.

Gyveno Vilijampolėje

Romas Kalanta gimė 1953 m. vasario 22 d. Alytuje, 1963-1972 m. vaikinas su tėvais Elena ir Adolfu gyveno Vilijampolėje, Panerių g. 34. Šeimoje augo keturi sūnūs.

1963–1971 m. R. Kalanta mokėsi Kauno 18-ojoje vidurinėje mokykloje. Neišlaikęs kelių abitūros egzaminų vaikinas 1971 m. perėjo į vakarinę mokyklą ir tuo pačiu metu darbavosi Vilijampolėje veikusiame „Aido“ fabrike, gaminusiame vaikiškus baldus, vežimėlius, įvairus muzikos instrumentus: metalofonus, lūpines armonikėles.

Vaikinas rašė eilėraščius, sportavo, grojo gitara, itin mėgo grupę „The Beatles“, imponavo hipiams, nešiojo ilgus plaukus, buvo uždaro būdo.

R. Kalantos namas Vilijampolėje
Paminklinis akmuo Panerių g. 34-to namo sodelyje. Jo aplinką prižiūri bendruomenės jaunimas/ R. Tenio nuotr.

Po protesto akcijos, patyręs viso kūno II-IV laipsnio nudegimus, vaikinas 1972 m. gegužės 15 d. ligoninėje mirė. Artimieji jo užrašų knygelėje rado įrašą – „Dėl mano mirties kalta tik santvarka“.

Vaikinas iki pat mirties gyveno Vilijampolėje, Panerių g. 34 esančiame name su nedideliu sodu. Namas tebestovi iki šiol. Ant namo kabo 1990 m. atidengta memorialinė lenta (skulpt. Vytautas Ledas), o kieme – atminimo akmuo. Šiuo metu name gyvena kelios šeimos.

2000 m. liepos 4 d. R. Kalantai (po mirties) skirtas Vyčio kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinas, 2005 m. suteiktas Laisvės kovų dalyvio statusas. Žinomam kauniečiui atminti Petrašiūnuose yra jo vardo gatvė – R. Kalantos.

Romo Kalantos istorija įamžinta 1990 m. dok. filme „Fontano vaikai“ (rež. R. Banionis, A. Šiuša), taip pat protesto akcija atminta filme „Emilija iš Laisvės alėjos“ (2017 m., rež. D. Ulvydas).

Kviečia pagerbti

Pagarbą kovos už laisvę simboliui R. Kalantai šiandien galima atiduoti Kauno miesto sodelyje prie jam skirto paminklo „Aukos laukas“ (atidengtas 2002 m., įrašas grindinyje – „Romas Kalanta 1972“, skulpt. Robertas Antinis jaunesnysis, arch. Saulius Juškys), kur 12 val. vyks gėlių padėjimo ceremonija. Taip pat padėti gėlių galima šalia R. Kalantos namo Vilijampolėje (Panerių g. 34) bei prie kapo Romainių kapinėse.

Šįmet R. Kalantos (1953-1972) protesto akcijai sukako 49 metai.

2022 metus LR Seimas paskelbė Romo Kalantos metais.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.