Du sunkūs „Astrazeneca“ vakcinos šalutinių poveikių atvejai privertė sunerimti - Kas vyksta Kaune

Du sunkūs „Astrazeneca“ vakcinos šalutinių poveikių atvejai privertė sunerimti

delfi.lt 2021/05/11 18:58
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Paaiškėjus, kad Lietuvoje du gamintojo „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ paskiepytus jaunus asmenis ištiko sagitalinio sinuso – stambios galvos smegenų venos – trombozė, kitaip vadinama trombocitopenija, Lietuvoje iškeltas klausimas, ar nevertėtų minėtąja vakcina neskiepyti jaunų žmonių.

Kaip portalui „Delfi“ teigė Vyriausybės ekspertų tarybos narys, imunologas dr. Marius Strioga, klausimas dėl „Vaxzevria“ vakcinacijos amžiaus ribos tikrai buvo svarstytas praėjusią savaitę. Visgi, sprendimas dar nėra priimtas ir galutinį žodį tars Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Mes davėme pasiūlymus, bet ministerija vertina ir kyla klausimas, kuo padengti tas vakcinas. Tokiu atveju tos vakcinos liktų nenaudojamos“, – antradienio vakarą sakė M. Strioga.

Pasak pašnekovo, ekspertai siūlė „Vaxzevria“ vakcina skiepyti asmenis nuo 60 metų. Tai būtų aukščiausia amžiaus riba, tad dar vienas pasiūlymas buvo skiepyti vyresnius nei 40 metų žmones.

„Taip buvo pasiūlyta dėl to, kad šalutinių reiškinių didžiausia rizika yra iki 60 metų, o ypač žemiau 40 metų. Be to, ir Lietuvoje turime sunkių trombozės atvejų po šios vakcinos, 20–30 metų amžiaus grupėje. Ta komplikacija galima ir mūsų populiacijoje. Atsižvelgiant į tai, kad jauniems žmonėms rizika sirgti mirtinu kovidu yra maža, tai ypač šios vakcinos taikymo rizikos ir naudos santykis tampa nepalankus“, – sakė M. Strioga.

Marius Strioga / DELFI nuotr.

Imunologo teigimu, kai pandemijos lygis sunkus, tai yra visuomenėje matomas didelis naujų užsikrėtimų skaičius, galima pateisinti tokios vakcinos naudojimą visai visuomenei. Visgi, ypač jaunesniems nei 40 metų asmenims, trombozės ir trombocitopenijos rizika viršija naudą.

„Bet toks nutarimas, kad šios vakcinos nenaudosime jaunesniems nei 60 metų, reikštų, jog praktiškai tos vakcinos išvis nebenaudojame. Dauguma šios amžiaus žmonių jau paskiepyta, be to, jie paniškai šios vakcinos bijo. Jei ja kas skiepydavosi, tai jaunesni. Tai reiškia, kad ši vakcina iškrenta ir tai reikia kažkuo kompensuoti. Bet nėra kuo, nes kiek užsakyta vakcinų, tiek užsakyta“, – problemas, kurios gali kilti po tokio sprendimo, vardijo M. Strioga.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Aistė Šuksta portalui „Delfi“ sakė, kad toks klausimas, ar riboti amžių, nuo kurio bus skiepijami žmonės „Vaxzevria“ vakcina, yra įtrauktas į ministro darbotvarkę.

Pirmadienį Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) surengtoje konferencijoje tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė pranešė, kad Lietuvoje gauti keli pranešimai apie žmones, kurie, paskiepyti vakcina nuo koronaviruso, susidūrė su sunkiomis nepageidaujamomis reakcijomis, tarp jų ir insultu.

Du jaunus – 27 ir 30 metų – asmenis, paskiepytus gamintojo „AstraZeneca“ „Vaxzevrios“ vakcina, ištiko trombocitopenija. Vienas ja susirgęs žmogus, anot R. Pilvinienės, jau pasveikęs be sunkių padarinių, o kitas, praeitos savaitės duomenimis, dar tebegydomas stacionare.

„Kalbant apskritai apie trombozės atvejus, pranešimų srautas nebuvo didelis. Trombocitopenijos ir trombozės atvejų buvo tik šitie du, kuriuos paminėjau, o iš kitų pranešimų, pranešta apie vieną-kitą tromboflebitą, apie taip vadinamų mezenterinių kraujagyslių trombozę – tai būtų irgi sunkus sutrikimas, pasibaigiantis žarnų nekroze. Bet to pranešimo atvejis yra gana skurdžiai aprašytas ir, ar tai susiję konkrečiai su vakcina, ar tai tiesiog atsitiktinis sutapimas – negalime įvardinti“, – komentavo R. Pilvinienė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA