Du sunkūs „Astrazeneca“ vakcinos šalutinių poveikių atvejai privertė sunerimti – Kas vyksta Kaune

Du sunkūs „Astrazeneca“ vakcinos šalutinių poveikių atvejai privertė sunerimti

delfi.lt 2021/05/11 18:58
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Paaiškėjus, kad Lietuvoje du gamintojo „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso „Vaxzevria“ paskiepytus jaunus asmenis ištiko sagitalinio sinuso – stambios galvos smegenų venos – trombozė, kitaip vadinama trombocitopenija, Lietuvoje iškeltas klausimas, ar nevertėtų minėtąja vakcina neskiepyti jaunų žmonių.

Kaip portalui „Delfi“ teigė Vyriausybės ekspertų tarybos narys, imunologas dr. Marius Strioga, klausimas dėl „Vaxzevria“ vakcinacijos amžiaus ribos tikrai buvo svarstytas praėjusią savaitę. Visgi, sprendimas dar nėra priimtas ir galutinį žodį tars Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

„Mes davėme pasiūlymus, bet ministerija vertina ir kyla klausimas, kuo padengti tas vakcinas. Tokiu atveju tos vakcinos liktų nenaudojamos“, – antradienio vakarą sakė M. Strioga.

Pasak pašnekovo, ekspertai siūlė „Vaxzevria“ vakcina skiepyti asmenis nuo 60 metų. Tai būtų aukščiausia amžiaus riba, tad dar vienas pasiūlymas buvo skiepyti vyresnius nei 40 metų žmones.

„Taip buvo pasiūlyta dėl to, kad šalutinių reiškinių didžiausia rizika yra iki 60 metų, o ypač žemiau 40 metų. Be to, ir Lietuvoje turime sunkių trombozės atvejų po šios vakcinos, 20–30 metų amžiaus grupėje. Ta komplikacija galima ir mūsų populiacijoje. Atsižvelgiant į tai, kad jauniems žmonėms rizika sirgti mirtinu kovidu yra maža, tai ypač šios vakcinos taikymo rizikos ir naudos santykis tampa nepalankus“, – sakė M. Strioga.

Marius Strioga / DELFI nuotr.

Imunologo teigimu, kai pandemijos lygis sunkus, tai yra visuomenėje matomas didelis naujų užsikrėtimų skaičius, galima pateisinti tokios vakcinos naudojimą visai visuomenei. Visgi, ypač jaunesniems nei 40 metų asmenims, trombozės ir trombocitopenijos rizika viršija naudą.

„Bet toks nutarimas, kad šios vakcinos nenaudosime jaunesniems nei 60 metų, reikštų, jog praktiškai tos vakcinos išvis nebenaudojame. Dauguma šios amžiaus žmonių jau paskiepyta, be to, jie paniškai šios vakcinos bijo. Jei ja kas skiepydavosi, tai jaunesni. Tai reiškia, kad ši vakcina iškrenta ir tai reikia kažkuo kompensuoti. Bet nėra kuo, nes kiek užsakyta vakcinų, tiek užsakyta“, – problemas, kurios gali kilti po tokio sprendimo, vardijo M. Strioga.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Aistė Šuksta portalui „Delfi“ sakė, kad toks klausimas, ar riboti amžių, nuo kurio bus skiepijami žmonės „Vaxzevria“ vakcina, yra įtrauktas į ministro darbotvarkę.

Pirmadienį Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) surengtoje konferencijoje tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė pranešė, kad Lietuvoje gauti keli pranešimai apie žmones, kurie, paskiepyti vakcina nuo koronaviruso, susidūrė su sunkiomis nepageidaujamomis reakcijomis, tarp jų ir insultu.

Du jaunus – 27 ir 30 metų – asmenis, paskiepytus gamintojo „AstraZeneca“ „Vaxzevrios“ vakcina, ištiko trombocitopenija. Vienas ja susirgęs žmogus, anot R. Pilvinienės, jau pasveikęs be sunkių padarinių, o kitas, praeitos savaitės duomenimis, dar tebegydomas stacionare.

„Kalbant apskritai apie trombozės atvejus, pranešimų srautas nebuvo didelis. Trombocitopenijos ir trombozės atvejų buvo tik šitie du, kuriuos paminėjau, o iš kitų pranešimų, pranešta apie vieną-kitą tromboflebitą, apie taip vadinamų mezenterinių kraujagyslių trombozę – tai būtų irgi sunkus sutrikimas, pasibaigiantis žarnų nekroze. Bet to pranešimo atvejis yra gana skurdžiai aprašytas ir, ar tai susiję konkrečiai su vakcina, ar tai tiesiog atsitiktinis sutapimas – negalime įvardinti“, – komentavo R. Pilvinienė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.