Per balandį – 837 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19 – Kas vyksta Kaune

Per balandį – 837 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19 papildyta

BNS 2021/05/10 11:09
Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Per balandį gauta 837 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas po skiepų nuo COVID-19, dauguma jų – dėl „AstraZeneca“ vakcinos poveikio, pirmadienį pranešė Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT).

„Šiai dienai Lietuvoje gyventojai yra skiepijami keturiomis rinkoje esančiomis vakcinomis ir būtent per ketvirtąjį registracijos mėnesį gauti 837 pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis.

Iš šių pranešimų 218 buvo dėl „Pfizer“ vakcinos, 58 – dėl „Moderna“ ir 559 – dėl „AstraZeneca“.

„Tai yra absoliučiai dominuojanti vakcina dėl pranešimų“, – apie „AstraZeneca“ sakė G. Andrulionis.

Jo teigimu, tai gali būti susiję su tuo, kad stipresnė reakcija į šią vakciną pasireiškia po pirmosios dozės.

Dėl „Johnson & Johnson“ vakcinos pranešimų negauta. Tai VVKT sieja su tuo, kad kol kas šia vakcina skiepyta labai nedaug žmonių.

Dviejuose pranešimuose nebuvo nurodyta vakcina.

795 per balandį gauti pranešimai klasifikuoti kaip lengvo ar vidutinio sunkumo, 42 klasifikuoti kaip sunkūs.

„Pagrindiniai pranešimai, kurių sulaukia Vaistų kontrolės tarnyba, kaip ir ankstesniais mėnesiais išlieka panašūs: tai skausmas, patinimas, paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas, karščiavimas ir po vienos ar kelių dienų kaip ir anksčiau, praeitais mėnesiais, nesunkios reakcijos praeina“, – sakė G. Andriulionis.

Vyrai pateikė apie ketvirtadalį gautų pranešimų, likę trys ketvirtadaliai buvo iš moterų. Pranešėjų amžiaus ribos labai plačios – nuo 18 iki 95 metų.

Dėl „AstraZeneca“ – pranešimai iš jaunų žmonių

Pasak VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresniosios patarėjos Rugilės Pilvinienės, apie „Moderna“ ir „Pfizer“ nepageidaujamas reakcijas daugiausia pranešimų gauta iš 60-79 metų amžiaus žmonių, kurie šia vakcina gausiausiai ir skiepyti.

Apie „AstraZeneca“ vakcinos nepageidaujamas reakcijas dažniau pranešė jauni žmonės.

„Nors 20-29 metų amžiaus žmonių buvo vakcinuota sąlyginai nedaug palyginus su 50-59 metų žmonių kiekiu, tačiau jauni žmonės pranešė apie daugiau įtariamų nepageidaujamų reakcijų negu vyresni“, – sakė R. Pilvinienė.

Pasak jos, pranešimų nemažai taip pat yra gauta iš vyresnių nei 30-ies ir vyresnių nei 40-ies žmonių grupių.

„Jauni žmonės praneša apie daugiau įtariamų nepageidaujamų reakcijų“, – pastebėjo ji.

Nepageidaujamų reakcijų dažnis tūkstančiui vakcinacijų „AstraZeneca“ atveju siekia 5-6 pranešimus, „Pfizer“ – nesiekia vieno pranešimo tūkstančiui, o „Moderna“ vakcinos atveju yra apie vieną.

Pranešta apie keliasdešimt sunkių reakcijų

„Sunkių nepageidaujamų reakcijų dažnis pagal vakcinacijos mastą yra tikrai nedidelis ir žiūrint į vakcinuotų žmonių skaičius konkrečia vakcina, proporcijos kažkokios labai akivaizdžios sunkių nepageidaujamų reakcijų išvesti tikrai negalime“, – kalbėjo R. Pilvinienė.

Absoliučiais skaičiais, neatsižvelgiant į vakcinavimo kiekius, daugiausia nepageidaujamų sunkių reakcijų buvo siejama su „Pfizer“ vakcina.

Tarp sunkių nepageidaujamų reakcijų – trys pranešimai apie insultą, anafilaksijos atvejis, veidinio nervo paralyžius, stiprus karščiavimas ar vėmimas, viduriavimas, alpulys.

„Yra reakcijų, kai žmonės patiria kažkokius neapibrėžtus nepageidaujamus reiškinius, kurie lyg atrodytų objektyviai žiūrint nesunkūs, bet žmogus tai įvardija kaip sunkią nepageidaujamą reakciją: kūno tirpimą, labai blogą bendrą savijautą, labai stipriai pakyla kraujospūdis“, – sakė VVKT atstovė.

Tarp netikėtų nepageidaujamų reakcijų buvo veido, liežuvio ar galūnių tirpimas, arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, tachikardija, nemiga, periferinis veido paralyžius.

Dauguma šių reakcijų kartojasi tarp visų vakcinų.

Užfiksuotos keturios mirtys, su vakcina jos nesiejamos

Taip pat gauti keturi pranešimai apie mirties atvejus: du po „AstraZeneca“ ir po vieną „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų tarp 55-83 metų pacientų, mirė po du vyrus ir dvi moteris.

„Mes nesiejame nė vienos iš šių mirčių kaip tiesiogiai susijusių su vakcinacija, tai yra, kaip vakcinos sukelto nepageidaujamo padarinio“, – sakė R. Pivinienė.

83-ejų metų moteris netrukus po skiepo mirė nuo insulto, turėjo gretutinių ligų. 78-erių metų klaipėdietis mirė vakcinacijos vietoje. Turimais duomenimis, jis mirė dėl kardiologinių priežasčių.

Vilniuje 55-erių metų vyras mirė kitą dieną po vakcinacijos, staigi mirtis jį ištiko darbe. Duomenų, kad jis būtų patyręs kažkokių nepageidaujamų reakcijų po skiepo, neturima.

Tauragėje nuo COVID-19 sukelto plaučių uždegimo mirė 64-erių metų moteris. Nėra žinoma, ar ji buvo paskiepyta abiem dozėmis.

„Mirtis nėra tiesiogiai susijusi su vakcinacija. Tiesiog žmogus mirė nuo COVID-19 ligos, nors buvo vakcinuotas“, – sakė VVKT atstovė.

Iš viso Lietuvoje per keturis skiepijimo mėnesius yra gauti 2579 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas ir tai sudaro 0,27 proc,, nuo bendro vakcinacijų skaičiaus.

R. Pilvinienė sakė, kad Lietuvoje, lyginant su kitomis šalimis, gaunama nedaug pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.