Lietuvių gestų kalba bus žymima vieningu grafiniu ženklu – Kas vyksta Kaune

Lietuvių gestų kalba bus žymima vieningu grafiniu ženklu

Gestų kalba / KMN nuotr.

Kauno menininkų namų (KMN) kartu su kurčiųjų bendruomenės atstovais sukurtas grafinis ženklas, skirtas pažymėti lietuvių gestų kalbą KMN komunikacijos kanaluose, nuo šiol bus naudojamas visoje Lietuvoje. Balandžio mėnesį Lietuvos kurčiųjų draugija (LDK) priėmė nutarimą, kad ženklą, vaizduojantį judančius delnus, visuomenė gali neatlygintinai naudoti žymint turinio prieinamumą lietuvių gestų kalba.

Pasak KMN vadovės Rūtos Stepanovaitės, prieš trejus metus prasidėjusi Kauno kurčiųjų bendruomenės ir KMN draugystė organizacijai suteikė daug žinių apie spalvingą ir nevienalytę kurčiųjų kultūrą, tuometį kultūros ir meno turinio prieinamumą kurčiųjų bendruomenės nariams Lietuvoje.

„Tolesnį bendradarbiavimą stiprinome ne tik išmokę lietuvių gestų kalbos pagrindus, bet ir pradėję žymėti kurčiųjų gimtąja kalba pateikiamą informaciją KMN svetainėje ir kituose skaitmeniniuose kanaluose specialiu, kartu su partneriais sukurtu, grafiniu ženklu. Džiaugiamės, kad būtent šis ženklas Lietuvos kurčiųjų draugijos valdybos sprendimu buvo patvirtintas kaip atitinkantis bendruomenės poreikius ir nuo šiol bus oficialiai naudojamas visoje šalyje. Tai tik patvirtina, kad dirbant kartu, galima pasiekti ilgalaikių ir labai svarbių pokyčių tiek kasdienėje kultūros organizacijų veikloje, tiek įvairių bendruomenių kultūros vartojimo įpročiuose“, – pranešime žiniasklaidai teigė R. Stepanovaitė.

Gestų kalbos ženklas / KMN nuotr.

Anot LDK prezidento Kęstučio Vaišnoros, ilgus metus gestų kalbos turiniui naudotas ženklas, vaizduojantis užbrauktą ausį, atspindėjo medicininį požiūrį į kurčiuosius, pabrėžiant negalėjimą girdėti.

„Naujasis ženklinimas – rankos – atspindi socialinį, kultūrinį požiūrį į kurtumą, akcentuojant ne negalėjimą girdėti, o galimybę bendrauti gimtąja kalba, kurčiųjų identitetą ir kultūrą!“ – priimtu sprendimu džiaugėsi K.Vaišnora.

Balandžio 21 d. LKD Respublikinės Valdybos sprendimu patvirtintas Ženklas, nurodantis, kad renginys, internetinės svetainės ir kita informacinė aplinka pritaikyta kurtiesiems – su lietuvių gestų kalba. Patvirtintas Ženklas atspindi lietuvių gestų kalboje rodomą sąvoką „gestų kalba“.

Gestų kalba / KMN nuotr.

Sprendimas patvirtinti Ženklą priimtas ne atsitiktinai: pastaraisiais metais, ypač pandeminiu laikotarpiu, pastebėtas ženklus renginių ir informacijos pritaikymo klausos negalią turintiems asmenims šuolis. Tačiau viešinant būsimus renginius su pritaikymu kurtiesiems, sklaidos priemonėse dažnai naudojami Lietuvos kurčiųjų bendruomenės identiteto neatspindintys grafiniai elementai – tarptautinės gestų kalbos simboliai ar negirdėjimą pabrėžiantis perbrauktos ausies ženklas.

1995 m. gegužės 4 d. nutarimu Nr. 630 LR Vyriausybė oficialiai pripažino Lietuvos Respublikos kurčiųjų gimtąja kalba gestų kalbą, suteikiant jiems galimybę gimtąja kalba pasirinkti ir tėvų kalbą.

Lietuvos kurčiųjų bendruomenės nariai didžiuojasi lietuvių gestų kalba, o LKD visada akcentuoja – jei pasaulyje visi žmonės mokėtų gestų kalbą, kuri kiekvienoje valstybėje skirtinga, kurtumas, kaip negalia, išnyktų.

Ženklą ir jo naudojimo taisykles galima rasti čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.