Įsigalioja privalomas gyvūnų ženklinimas: kuo svarbi augintinių identifikacija? | Kas vyksta Kaune

Įsigalioja privalomas gyvūnų ženklinimas: kuo svarbi augintinių identifikacija?

BNS 2021/05/01 09:31
Asociatryvi / E. Šostakaitės nuotr.

Lietuvos Respublikos Seimui priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, nuo šių metų gegužės 1 d. įsigalioja privalomas gyvūnų augintinių – šunų, kačių ir šeškų ženklinimas mikroschemomis ir jų registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR).

Įstatymu numatyta, kad iki šių metų gegužės 1 d. atvestus gyvūnus augintinius privaloma paženklinti ir užregistruoti GAR per vienerius metus – iki 2022 m. gegužės 1 d., bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui, o nuo įstatymo įsigaliojimo datos (2021 m. gegužės 1 d.) atvestus gyvūnus augintinius – per 4 mėnesius nuo gimimo, bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui.

Kaip rašoma Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime žiniasklaidai, gyvūnų-augintinių veisėjai veisimui naudojamus gyvūnus-augintinius privalo paženklinti ir užregistruoti GAR iki šių metų rugsėjo 1 dienos.

Visuotinis augintinių ženklinimas šiuo metu taikomas daugumoje Europos Sąjungos valstybių.

Augintinio ženklinimas ryžio grūdo dydžio plokštele po oda ir augintinio bei jo savininko duomenų registravimas vieningame GAR – neabejotina nauda augintinių savininkams, tai:

• visų pirma, gyvūno identifikavimas ir jo atsekamumas, kuris reikalingas užkrečiamųjų ligų, kaip pvz., mėsėdžiams gyvūnams ir žmonėms pavojingos ir nepagydomos užkrečiamosios virusinės ligos – pasiutligės, bei kitų ligų prevencijai, stebėsenai ir kontrolei;

• pasimetus gyvūnui galima greičiau jį surasti;

• gyvūnų kelionių, nekomercinio gyvūnų judėjimo tarp šalių palengvinimas;

• gyvūno gydymo, vakcinacijos nuo užkrečiamųjų ligų ir suteiktų kitų veterinarinių procedūrų registracija bei atsekamumas;

• mažiau bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų, ir kt.

Veterinarijos specialistų teigimu, augintinių ženklinimo procedūra labai paprasta – mažytė mikroschema po oda įterpiama specialia injekcine adata ir išlieka visam laikui. Jos nesimato, o gyvūnas nieko nejaučia. Ši procedūra labai greita, be to, gyvūnui nesukelia jokios vietinės reakcijos implantacijos vietoje.

Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir ekrane pasirodo unikalus numeris, pagal kurį galima surasti gyvūno šeimininkus. Tokių skaitytuvų yra daugelyje veterinarijos gydyklų bei gyvūnų globos organizacijų.

Beje, svarbu žinoti tai, kad gyvūno augintinio ženklinimas būtų veiksmingas, mikroschema turi būti susieta su informacija apie konkretų gyvūną ir jo savininką, t. y. būtina gyvūną užregistruoti jį valstybiniame GAR.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA