Atsako advokatė: ką daryti, jeigu draugas neturi pinigų grąžinti skolai, nors šiam yra skolingi kiti

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi skaitytojas, kuris siekė išsiaiškinti ką daryti, jeigu pažįstamas negrąžino ir neketina skolos, nors jis galėtų turėti finansines galimybes tai padaryti.

„Draugui paskolinau pinigų, o jis man jų negrąžina. Sako darbo ir pinigų neturi, turto jokio taip pat ir niekada nieko neturės bei skolos negražins. Tačiau žinau, kad už butą, kurį jis pardavė, pirkėjai yra skolingi jam daug pinigų, kurių negrąžina. Ką patartumėte tokiu atveju daryti?“, – teiravosi jis.

Situaciją komentuoja advokatė Raimonda Lazauskienė

Jūs žinodamas apie draugo, kuriam paskolinote pinigus turimą reikalavimo teisę už parduotą turtą, galite reikšti jam netiesioginį ieškinį ir reikalauti grąžinti skolą jums. Tokie atvejai pasitaiko, kai asmuo neturi pakankamai turto grąžinti skolai, tačiau turi reikalavimo teisę į kitą asmenį, kuris yra jam skolingas ir jeigu jis šią teisę įgyvendintų, tai skolininkas taptų mokus ir galėtų įvykdyti savo įsipareigojimą kreditoriui.

Šioje situacijoje pareiškęs ieškinį apginsite savo teises ir skolininko išsisukinėjimai, kad jis neturi pakankamai pinigų grąžinti skolai, praktiškai praras prasmę.

Raimonda Lazauskienė/ „Advocatera“ nuotr.

Tai sureglamentuota LR CK 6.68 straipsnyje. Taikant šią įstatymo normą, kaip įtvirtintą kreditoriaus interesų gynimo būdą, kaip ir minėjau, yra reiškiamas netiesioginis ieškinys, kurį įgyvendinant skolininko teises, jo vardu turi teisę pareikšti kreditorius, turintis neabejotiną ir vykdytiną reikalavimo teisę skolininkui, jeigu skolininkas pats šių neįgyvendina arba atsisako tai daryti ir dėl to pažeidžia kreditoriaus interesus.

Tokiu atveju kreditorius priverstinai įgyvendina skolininko reikalavimo teisę į trečiąjį asmenį pareikšdamas netiesioginį ieškinį (skolininko skolininkui). 

Tačiau tokį netiesioginį ieškinį pareikšti galima tik esant visoms būtinosioms įstatymo nustatytoms sąlygoms: 

1. Kreditorius turi turėti neabejotiną ir vykdytiną reikalavimo teisę, t. y. skolininko prievolė kreditoriui turi būti galiojanti, nepasibaigusi įstatyme nustatytais prievolės pasibaigimo pagrindais, negali būti ginčijama netiesioginio ieškinio pareiškimo metu ir turi būti suėjęs prievolės vykdymo terminas. 

2. Skolininkas privalo turėti tam tikrą turtinę teisę, kurios neįgyvendina ar atsisako ją įgyvendinti, t. y. delsia įgyvendinti šią savo teisę, nerodo iniciatyvos, piktybiškai vengia tai daryti, pasirenka netinkamus savo teisės įgyvendinimo būdus ir pan. 

3. skolininko turtinė teisė, kurios jis neįgyvendina, taip pat turi būti neabejotina, galiojanti ir vykdytina, t. y. kreditoriaus skolininko skolininkas turi pareigą vykdyti savo prievolę. 

4. tokiu skolininko neveikimu ar atsisakymu veikti pažeidžiami kreditoriaus interesai, t. y. kreditoriui būtina apsaugoti savo teises (skolininkas tapo nemokus ar nepakankamai mokus, jam iškelta bankroto byla ir kitais ypatingais atvejais.

Atkreiptinas dėmesys, kad Jūs neturėtumėte teisės reikšti netiesioginį ieškinį, jeigu draugas (skolininkas) turėtų pakankamai turto reikalavimui patenkinti arba turėtų pajamas iš kurių galima būtų skolą išieškoti. Be to taip pat neturite teisės netiesioginiu ieškiniu reikalauti įgyvendinti su skolininko asmeniu susijusias teises (pvz., teisės į neturtinės žalos atlyginimą, išlaikymą, žalos, padarytos sužalojant sveikatą, atlyginimą ir pan.).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA