Karantinas švelnės persirgusiems ar pasiskiepijusiems gyventojams – ką svarbu žinoti – Kas vyksta Kaune

Karantinas švelnės persirgusiems ar pasiskiepijusiems gyventojams – ką svarbu žinoti

delfi.lt / Giedrė Balčiūtė 2021/04/22 20:27
Lauko kavinės Laisvės alėjoje ir Senamiestyje per karantiną
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Paskiepytiems ar persirgusiems COVID-19 liga žmonėms nuo ketvirtadienio švelnėja kai kurios karantino nuostatos. Šie asmenys galės dalyvauti asmeninėse šventėse, ekskursijose, lankyti ligoninėse ar slaugos namuose sergančius asmenis.

Tiesa, privilegijų gali tikėtis tik pilnai vakcinuoti asmenys arba tie, kurie teigiamą koronaviruso testą gavo ne vėliau nei prieš 180 dienų. Maža to, faktą, kad yra visiškai imunizuoti jie privalės įrodyti dokumentais, kuriuos teks turėti su savimi.

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėja Aistė Šuksta portalui „Delfi“ žadėjo, kad ateityje laisvėjimus pajus ir daugiau žmonių. Su ja kalbėjomės apie tai, kokie švelninimai dabar laukia visiškai imunizuotų asmenų ir, ar tai nediskriminuos tų, kurie dar nespėjo pasiskiepyti arba nėra persirgę COVID-19 liga.

Kokie švelninimai laukia imunizuotų žmonių?

Paskiepyti arba persirgę asmenys galės rengti asmenines šventes viešose arba privačiose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau nei 10 paskiepytų arba persirgusių asmenų. Galės dalyvauti ekskursijose atvirose erdvėse. Čia taip pat galioja taisyklė, kad gali dalyvauti ne daugiau nei 10 paskiepytų arba persirgusių asmenų. Galės lankyti artimuosius ligoninėse ar slaugos įstaigose, priklausomai nuo to, kaip gydymo įstaiga organizuos tą procesą, nes kiekviena gydymo įstaiga procesą, tikėtina, kad organizuos, pasirengę vidaus tvarką.

Ar tiesa, kad imunizacijos faktą reikės paliudyti dokumentais?

Be abejo, taip. Šiuo metu E. sveikatoje jau galima gauti pažymą apie tai, kad esi vakcinuotas abejomis vakcinos dozėmis arba esi sirgęs koronaviruso infekcija.

Per E. sveikatą šį dokumentą galima atsisiųsti į mobilųjį įrenginį arba atsispausdinti. Jeigu tokios galimybės nėra, galima kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kodėl lengvatas žadama suteikti tik abiem vakcinos dozėm (jeigu reikia dviejų dozių) paskiepytiems žmonėms? Juk neseniai prie Vyriausybės sudaryta Nepriklausomų ekspertų pritariamoji taryba posėdyje išreiškė nuomonę, kad imunizuotu nuo COVID-19 galima laikyti žmogų, jau praėjus 4 savaitėms po pirmosios „AstraZeneca“ vakcinos dozės suleidimo, tiesa šis statusas prarandamas, jei po 4–12 savaičių žmogus nepaskiepijamas antrąja doze. Kodėl dabar teigiama, kad reikia laukti abiejų dozių?

Ekspertai turėjo įvairių nuomonių, siūlymų ir pasvarstymų, bet sprendimus priima Vyriausybė, įvertinusi visas aplinkybes. Kaip ir visoje Europos Sąjungoje, taip ir Lietuvoje lengvatos galioja žmonėms, vakcinuotiems pilna vakcinavimo schema – taip, kaip nurodo gamintojas: jeigu tai yra dvi vakcinos dozės – dvejomis vakcinos dozėmis, jeigu viena – viena vakcinos doze.

Pilnai imunizuoti po „Comirnaty“ („BioNTech“ ir „Pfizer“ gamintojų, – aut. past.), „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“ – aut. past.) ir „Moderna“ vakcinų dviejų dozių, o po „Janssen“ (gamintojas „Johnson & Johnson“, – aut. past.) vakcinos – vienos. Tai yra būtent taip todėl, kad taip nurodo vakcinos gamintojas.

Ar reikia laukti, kol susiformuos antikūnai, ar žmogus laikomas vakcinuotas iškart po antrojo dūrio, jeigu reikia dviejų dozių?

Esate vakcinuotas ir visos lengvatos galioja vakcinuotiems žmonėms iškart, po antrojo skiepo, nes jau po pirmojo skiepo susidaro dalinis imunitetas. Antrasis skiepas yra galutiniam imunitetui sukurti.

Ar nemanote, kad toks karantino sąlygų švelninimas diskriminuotų likusią visuomenės dalį? Juolab, kad ne visi, net ir norintieji būti paskiepytais, turėjo galimybę tai padaryti.

Na, žinote, diskusijų kyla įvairių šiuo klausimu. Bet kuriuo atveju, viena vertus jūs esate teisi, nes ne visi norintieji gali gauti vakciną. Kita vertus – ateityje planuojamas galimybių pasas, kuris su dar papildoma priemone, tai yra – testavimu, įtrauktų tuos asmenis, kurie laikėsi karantino sąlygų, arba, ačiū Dievui, liko sveiki negavę nei skiepo, nei persirgę. Jie taip pat turės tam tikras lengvatas.

Šiuo metu darome laisvinimus dėl to, kad lygiai taip pat tie, kurie susivakcinavo, kalba: „Mes susivakcinavome, o nieko negauname daugiau: nes kaukes dėvėti turime, atstumų laikytis turime, visų ribojimų laikytis turime. Tai kaip čia yra? Ką ta vakcina duoda?“ Taip palengva – žingsnis po žingsnio žengiame į kitą etapą. Lygiai taip pat, kaip ir artėjame sparčiu žingsniu prie masinės vakcinacijos. Tai labai tikimės, kad prie viso to dar ir tai motyvuos gyventojus aktyviai vakcinuotis, kai jiems ateis tokia galimybė.

Taigi, COVID-19 testai, liudijantys, kad žmogus yra sveikas, ateityje taip pat bus užskaitomi, skirstant lengvatas?

Taip. Planuojamas trečias įskiepis sistemoje – trečia galimybė, kaip būtent neigiamo rezultato turėjimas, kuris tokias galimybes suteiks. Bet, kaip žinote, Galimybių pasą kuruoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Premjerė šiandien taip pat pasisakė, kad pirmadienį laukia iš šios ministerijos siūlymų. Kaip bus ir kas bus, man būtų labai sunku komentuoti.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.