Užvirė įnirtingos diskusijos dėl galimybių paso idėjos: mato riziką visuomenės susipriešinimui – Kas vyksta Kaune

Užvirė įnirtingos diskusijos dėl galimybių paso idėjos: mato riziką visuomenės susipriešinimui

BNS / Augustas Stankevičius 2021/04/20 18:54
Sužydėjo narcizai Laisvės alėjoje
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Vyriausybės ekspertai palaiko galimybių paso idėją, tačiau ragina įvertinti rizikas dėl lygiateisiškumo ir žmonių saugumo užtikrinimo.

Kaip BNS antradienį sakė Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentas, Suicidologijos tyrimų centro vadovas Paulius Skruibis, ekspertai diskutavo apie tai, jog galimybė naudotis imuniteto pasu ir testuotiems žmonėms suteiktų daugiau lygiateisiškumo, lyginant su paskiepytais ar persirgusiais žmonėmis.

Vis dėlto jis atkreipė dėmesį, kad tokios nuostatos įtraukimas turi ir rizikų.

„Atsiranda keli probleminiai momentai. Vienas – ar tas testavimas yra nemokamas? Nes jei mokamas, tai nieko neišsprendžia. Antras – ar jis yra neribotas, ar žmogus gali testuotis kad ir kelis kartus per savaitę? Jei labai apribotas, tai taip pat nieko neišsprendžia. Trečia – ar užtenka pajėgumų tą įgyvendinti?“ – teigė P. Skruibis.

Savo ruožtu premjerės patarėja sveikatos apsaugos klausimais Živilė Gudlevičienė BNS sakė, kad konkrečių siūlymų Vyriausybei pateikta nebuvo, „tiesiog buvo vieni ir kiti argumentai už ir prieš“.

Įžvelgia galimą susipriešinimo riziką

Pasak P. Skruibio, visuomenės atsakas yra grįstas visuomenės solidarumu, todėl galimybių pase išskyrus tik tam vakcinuotus ar persirgusius žmones, kiltų visuomenės susipriešinimo rizika.

„Žvelgiant iš jauno žmogaus perspektyvos, jis dėl to senyvo žmogaus, kuris dabar pasiskiepijo, metus laiko laikėsi reikalavimų ir dabar toliau turės mažiau teisių nei tas pagyvenęs žmogus, su kuriuo solidarizavosi, nes tas pagyvenęs žmogus pasiskiepijo“, – svarstė VU docentas.

Jis taip pat pastebi, kad gali nepasitenkinimas ir dėl tų žmonių, kurie nesilaikė taisyklių, susirgo, tačiau dabar turės daugiau galimybių nei paklusnūs žmonės.

„Bet iš kitos pusės – tas žmogus, kuris susirgo, galbūt irgi saugojosi. Juk visaip atsitinka“, – teigė P. Skruibis.

VU Suicidologijos tyrimų centro vadovas pabrėžia, kad tokiu atveju būtina įtraukti testavimą arba išvis atsisakyti galimybių paso idėjos, laukti masinės vakcinacijos „ir toliau solidarizuotis“ arba užtikrinti kuo labiau prieinamą testavimą.

Jis taip pat pabrėžia, kad atsiradus „saugaus“ ir „mažiau saugaus“ piliečio sąvokoms visuomenėje taip pat gali rasti ir naujų įtampų.

„Nežinau, ar čia visi taip jaukiai jausis su tokiu piliečių skirstymu, kur kažkas pagal kažkokius kriterijus paskirstys tuos žmones“, – sakė P. Skruibis.

Testavimas nėra lygiavertis skiepams

Savo ruožtu Santaros klinikų direktorius medicinai Valdas Pečeliūnas atkreipia dėmesį, kad testavimas, priešingai nei skiepas ar persirgimas, nesuteikia patikimos apsaugos.

„Testavimas žmogaus neapsaugo – tai yra pagrindinis faktorius. Jei tu išsitestuoji, tu netampi atsparus infekcijai. Testuodami mes nustatom, kad žmogus neišskiria vienokio ar kitokio kiekio viruso, kurį jau galima aptikti, bet tas nereiškia, kad jis nepradės išskirti po valandos ar dienos“, – kalbėjo jis.

„Taip, kai kurios šalys prilygina pratestuotą žmogų kaip saugų, bet tas saugumas yra tik iš dalies mažesnė tikimybė, kad jis užkrės kitą“, – pridūrė jis.

V. Pečeliūnas taip pat pastebi, kad dėl COVID-19 išsityrę žmonės nėra apsaugoti nuo užsikrėtimo.

„Jei visi testuoti žmonės susirenka į kažkokią vietą, žinoma, ta rizika plitimo yra mažesnė. Problemą daro sudėtingesnę tai, kad vakcinuoti žmonės gali išskirti virusą – gali sirgti besimptomėmis formomis ir gali užkrėsti pratestuotą žmogų“, – teigė Santaros klinikų direktorius medicinai.

Anot jo, prieš priimdami vienokius ar kitokius sprendimus politikai turi suprasti, kad persirgimas, skiepijimas ir testavimas „nėra lygiaverčiai dalykai“.

Be kita ko, V. Pečeliūnas pabrėžė, kad diskusijos dėl galimybių paso idėjos yra ypač sudėtingos, nes arba paskiepytiems žmonės suteikiama daugiau teisių, tačiau apribojamos kitų žmonių galimybes, arba visiems taikomi vienodi draudimai, nors dalis visuomenės galėtų turėti daugiau laisvių.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija praėjusią savaitę pristatė idėją įteisinti vadinamąjį galimybių pasą. Jį galėtų gauti žmonės, pasiskiepiję nuo koronaviruso, įgiję imunitetą (persirgę COVID-19) arba gavę neigiamą testo rezultatą.

Ministerijos teigimu, toks pasas leistų teikti maitinimo paslaugas viduje, rengti didesnius renginius viduje ir lauke, taip pat atvertų sporto klubus didesniam žmonių skaičiui bei leistų asmenines šventes, jei dalyvauja daugiau nei du namų ūkiai.

Anksčiau svarstyta, kad tokia galimybė galėtų atsirasti iki balandžio pabaigos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.