Slaptas ženklas – pranešti apie smurto pavojų – Kas vyksta Kaune

Slaptas ženklas – pranešti apie smurto pavojų

Pagalbos prašymo ženklas./ Organizatorių nuotr.

Pandemijos metu padaugėjus smurto artimoje aplinkoje atvejų, buvo sukurtas slaptas pagalbos ženklas, kurį pamačius raginama nelikti abejingiems. 2020 m. Kanadoje pristatytas ženklas netruko pasklisti po pasaulį, galiausiai pasiekė ir Lietuvą. Apžvelkime, kaip jis atrodo ir kaip reaguoti pamačius slaptą pagalbos prašymą.

Paprasta parodyti

Vadinamąjį pagalbos signalą („Signal for Help“) 2020 m. balandžio 14 d. pristatė Kanados moterų fondas, netrukus signalas pasklido JAV ir kitur bei tapo tarptautiniu. Jo tikslas – užkirsti kelią smurtui artimoje aplinkoje, kurio itin padaugėjo karantino metu užsidarius namuose.

Pagalbos signalą reikia rodyti taip: iškelti vienos rankos pirštus, į rankos delną įlenkti nykštį ir uždengi jį kitais pirštais. Rodomi tik gestai, be pašalinių garsų, stengiantis, kad galimas smurtautojas nepastebėtų šių judesių. Šis ženklas saugesnis, nei tiesioginis pagalbos prašymas ar kodiniai žodžiai, be to, paprastas ir greitas parodyti. Tai ypač svarbu, kai smurto auka negali išeiti iš esamos vietos.

Pagalbos prašymo ženklą galima rodyti per vaizdo skambutį, į namus trumpam užsukus kaimynams ar paslaugų teikėjams, taip pat per langą praeiviams gatvėje ar tiesiog viešoje vietoje. Ženklą gali rodyti moterys, vyrai, vaikai.

Rodant pagalbos ženklą tarsi pasakoma, kad žmogus jaučia grėsmę, bijo, kad prieš jį gali būti smurtaujama, tad prašoma nelikti abejingiems.

Skubiai reaguoti

Pamačius, kad kažkas jums rodo šį ženklą (kaip ir šiame video), jei įmanoma, patariama tam žmogui užduoti paprastus klausimus apie situaciją, į kuriuos būtų galima trumpai atsakyti „taip“ arba „ne“. Jei smurtautojas šalia, reikia išvengti tiesioginių klausimų apie smurtą. Surinktą informaciją reikia kuo greičiau perduoti atsakingoms tarnyboms.

„Rekomenduojama, pamačius šį ženklą, susisiekti su asmeniu (geriausia begarsiu būdu: el. laišku, SMS, socialiniuose tinkluose ir pan.) ir išsiaiškinti, ko jis norėtų ir kaip būtų galima jam padėti. Jei paaiškėtų, kad reikia skubios policijos ar medikų pagalbos – skambinti numeriu 112“, – aiškino Bendrojo pagalbos centro atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė.

Anot pašnekovės, Lietuvoje kol kas tai naujiena, bet informaciją apie šį ženklą skleidžia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kitos institucijos ir visuomeninės organizacijos, kovojančios prieš smurtą artimoje aplinkoje.

Jei patiriate smurtą artimoje aplinkoje, pagalbos sulauksite ir „Eurovaistinėse“, ten atėjusioms moterys turi pasakyti raktinį žodį „Kaukė-19“, o vaistininkai pasirūpins, kad būtų suteikta pagalba.

Pagalbos numeriai

Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.

Pagalba patyrusiems smurtą teikiama specializuotos kompleksinės pagalbos centrų bendruoju telefonu: 8700 555 16. Specialistai išklausys, suteiks teisinę, psichologinę ir informacinę pagalbą, kuri yra nemokama ir konfidenciali. Šie centrai veikia visoje Lietuvoje.

Emocinės paramos tarnyba „Vilties linija“ emocinę pagalbą suaugusiesiems teikia telefonu: 116 123 (visą parą), el. paštu: vilties.linija@gmail.com

„Pagalbos moterims linija“ teikia emocinę paramą moterims telefonu: 8 800 66366 (visą parą) ir el. paštu: pagalba@moteriai.lt

Asociacija Kauno apskrities moterų krizių centras teikia pagalbą moterims telefonu: 8 679 31930, el. paštu: kaunoaspc@kamkc.lt

Kauno apskrities vyrų krizių centras teikia pagalbą vyrams telefonu: 8 636 81621, el. paštu: info@vyrukrc.lt

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.