Vakcinavimo aistros Kaune: pradedami skiepyti didelių įmonių darbuotojai - Kas vyksta Kaune

Vakcinavimo aistros Kaune: pradedami skiepyti didelių įmonių darbuotojai naujausia penktadienio informacija apie savaitgalio planus

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Kaune šią savaitę vakcinavimo centras dirba pilnu tempu, gauta nauja 7000 dozių „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcinos siunta, tirpsta greičiausiai, tačiau ir kitomis vakcinomis kauniečiai skiepijasi noriai, ypač tie, kurie netikėtai sužinojo, jog jų turimos ligos patenka į lėtinėmis ligomis sergančių asmenų prioritetą.

Patarė pasitikrinti, ar nėra įtraukti į sąrašą

Kol vieni graužia nagus, kad nepakankamai dažnai vaikščiojo pas šeimos daktarą ir jų negalavimai nebuvo įrašyti į e-sveikata sistemą, todėl jų pavardės neatsirado lėtinėmis ligomis sergančiųjų asmenų sąrašuose, kurie gali tikėtis skiepo anksčiau, nei prasidės masinė vakcinacija, kiti neslepia džiaugsmo, kai patikrinę elektroninėje sistemoje, sužino, kad gali skiepytis.

„Vakar atsitiktinai patikrinau registracijos sistemoje savo vyro pavardę ir pati nustebau, kad leidžia jį registruoti. Neturi jis didelių nusiskundimų, tačiau yra buvęs pas gydytojus dėl aukšto kraujospūdžio, matyt, įrašytas tinkamas kodas, nes specialiai iš anksto nesiregistravome. Manau, kad kiekvienas turėtų pasitikrinti, gal net nežino, kad turi tokią galimybę skiepytis anksčiau“, – pasakoja kaunietė moteris.

Ji savo skiepą jau gavo kartu su kolegomis švietimiečiais. Vyrą registravo skiepui penktadienį, tačiau buvo laikų ir šeštadieniui. „Manau, kad dabar nereikia gilintis, kuria vakcina skiepytis, nes apsaugo visos vakcinos, o dabar tai – svarbiausia“, – sako ji.

Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose netrūksta pasiskiepijusių džiaugsmo ir tolimesnio informavimo, kokias patyrė imuniteto reakcijas į vakciną. „Pirmą ir tikriausiai vienintelį kartą džiaugiuosi, kad turiu lėtinę ligą. Einu vakcinuotis ir aš“, – socialiniame tinkle pasidžiaugė kita kaunietė. Ji skiepijosi „AstraZeneca“ (naujas pavadinimas „Vaxzevria“) vakcina. Po skiepo moteriai skaudėjo dūrio vietą, o kūno temperatūra šoko net iki 39 laipsnių. „Guliu lovoje, gaminu kareivėlius prieš COVID-19, ryt jau bus gerai“, – optimistiškai juokavo moteris.

Pasitikrinti, ar esate įtraukti į vakcinavimo registrą galite čia 

Piktinasi, kad negauna „Pfizer“

Tačiau optimizmu trykšta ne visi. Nemažai žmonių vis dar nenori „Vaxzevria“ skiepo, tad šimtus kartų tikrina sistemą, gal joje atsiras pasiūlymas skiepytis „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcina. Tačiau šią savaitę gauta nauja šios vakcinos siunta „išdalinama“ akimirksniu ir į sistemą lasivai registracijai greičiausiai nepatenka. Bent jau tokios nuomonės laikosi į portalą „Kas vyksta Kaune“ pasikreipusi skaitytoja.

„Priklausau rizikos grupei, neseniai gavau kvietimą skiepytis nuo COVID-19 Kaune. Nenorėjau „AstraZenekos“, persirašiau, kad pageidauju skiepytis „Pfizer“. Per vakcinavimas.kaunas.lt puslapį ėmiau nuolat sekti informaciją apie turimus skiepus. Tą vakarą buvo likę beveik 500 laisvų talonėlių. Kasdien jų vis mažėjo, trečiadienį ryte jau buvo likę nuo 80 iki 39, vakare buvo pranešta apie rekordinę „Pfizer“ siuntą, tačiau nuo ketvirtadienio rodo tik „AstraZeneka“, kitų vakcinų – nulis“, – informuoja moteris.

Vakcinavimo procesą Kaune koordinuojančios įstaigos Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša patvirtina, kad trečiadienį Kauną pasiekė 7000 dozių, tačiau siunta Kaunui yra įprasto dydžio – ne rekordinio. „Greičiausiai kitoms savivaldybėms šį kartą paskyrė daugiau, Kaunui teko įprastas kiekis, dalis jos skiriama revakcinacijai, dalis tiems žmonėms, kurie anksčiau buvo registruoti, bet pasirinko laukti būtent šios vakcinos“, – sako P. Kibiša. Jis teigia, kad specialiai vakcinų tikrai niekas neslepia ir, jei bus likutis neišskirstytas, tikrai jis bus nurodytas registravimo sistemoje.

Taip pat P. Kibiša pataria žmonėms, kurie turi lėtinių ligų, tačiau dėl kažkokių priežasčių nėra įtraukti į registrą, kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris pagal žmogaus sveikatos istoriją galės padaryti reikalingus įrašus e-sveikata sistemoje. „Vakcinavimo sąrašų atnaujinimai vyksta automatizuotai kartą per savaitę iš registrų centro duombazių, kurie importuoja duomenis iš e-sveikata. Tikrai niekas rankomis nieko nesuvedinėja“, – sako P. Kibiša.

Dauguma abiturientų Kaune – jau paskiepyti

Kaip praneša Kauno miesto mero patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Jarusevičius, Kaune abiturientus skiepyti pradėta prieš beveik 2 savaites, kovo 25 d., o šiuo metu paskiepyta beveik 80 proc. abiturientų. „Iš viso Kauno mieste yra 2308 abiturientai, o norą skiepytis pareiškė 1814 iš jų. Vieninteliai likę nepaskiepyti – apie 40 dvyliktokų, pasirinkusių konkrečiai „Moderna“ vakciną. Juos irgi paskiepyti tikimės artimiausiu metu“, – praneša mero patarėjas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija penktadienį agentūrą BNS informavo, kad visoje Lietuvoje pirmąja COVID-19 vakcinos doze paskiepyta apie penktadalis abiturientų, bent vieną skiepų dozę taip pat gavo 40 proc. jų mokytojų, dar 12 proc. turi imunitetą, nes yra persirgę. Ministerijos duomenimis, iš viso vakcinuota daugiau kaip 59 tūkst. ugdymo įstaigų darbuotojų, 23 tūkst. – ir antrąja doze.

Tad Kaunas ir pagal abiturientų skiepijimą gerokai lenkia Lietuvos vidurkius. Kaip BNS sako, Kauno Jono Jablonskio gimnazijos direktorė Danguolė Miškinienė, jų mokykloje pirmąja doze paskiepyta absoliuti dauguma pedagogų – 57 iš 64 pedagogų, du yra persirgę koronavirusu, likusieji laukia „Pfizer“ vakcinos.

Tačiau konsultacijos mokykloje ir toliau vykdomos tik nuotoliniu būdu, nes ateiti į klases neįgiję imuniteto nesutinka nei mokytojai, nei moksleiviai. „Kontaktinės konsultacijos nevyksta, tik nuotolinės, nes pedagogai nėra iki galo paskiepyti, nesutinka ir dvyliktokai jose dalyvauti“, – sako direktorė.

Skiepytis nori ir įmonių darbuotojai

Kad Kaunas sparčiai kyla į viršų vakcinavimo greičiais ir apimtimis rodo ir penktadienį į portalo „Kas vyksta Kaune“ užklausą atsiųsti miesto savivaldybės atsakymai, kad „jau šį savaitgalį skiepytis bus pakviesti Kauno pareigūnai bei kelių didelių įmonių atstovai, kurie turi tiesioginį kontaktą su klientais“.

Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Daiva Kuzminienė neslepia, kad savivaldybė sulaukia labai didelio įmonių susidomėjimo galimybe anksčiau paskiepyti savo darbuotojus.

Apie tai penktadienį pranešė ir SBA grupės viceprezidentė Jolanta Grašienė, teigiantis, kad „susumavus maždaug iš dviejų trečdalių darbuotojų gautus atsakymus paaiškėjo, kad skiepytis nori 55 procentai“. SBA grupė operatyviai apklausė pusketvirto tūkstančio kolegų didžiausiose baldų ir tekstilės gamybos įmonėse, kuriose dirba daugiau nei 100 darbuotojų. Gavus sutikimus, buvo parengti sąrašai, kurie jau teikiami miestų ir rajonų savivaldybėms, organizuojančioms vakcinaciją, tarp kurių ir Kaunas.

Kauno miesto poliklinikos vadovas P. Kibiša sako, kad už įmonių darbuotojų sąrašų suvedimą į sistemą yra atsakinga miesto savivaldybė, vakcinavimo centro darbuotojai šiame procese nedalyvauja. „Iki šio momento įmonių darbuotojai, mano žiniomis, nebuvo skiepijami“, – ketvirtadienį portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė jis.

Paaiškino tvarką, kaip registruoti

„Sveikatos apsaugos ministrui leidus visoje šalyje pradėti ne mažiau kaip 100 darbuotojų turinčių įmonių, įstaigų bei kitų organizacijų kolektyvų vakcinavimą, esame pasirengę priimti norinčiųjų skiepytis sąrašus ir čia pat pradėjome tai daryti. Darbovietės detalius darbuotojų sąrašus gali saugiai ir operatyviai teikti internetu: sveikas.kaunas.lt. Čia, prisijungus vienam iš organizacijos atstovų, galima parsisiųsti specialią sąrašo formą, o po to pateikti ją kruopščiai užpildytą su visų norinčiųjų skiepytis duomenimis“, – eigą aiškina Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Daiva Kuzminienė.

Pasak savivaldybės atstovės, prioritetinė skiepijimo eilė Kaune iš esmės nepakito, tik joje atsirado daugiau lankstumo. Kol kas visas dėmesys sutelktas į dabartines prioritetų grupes – 65+ amžiaus grupės senjorus, mokytojus, dėstytojus, sergančiuosius lėtinėmis ligomis. „Didelių įmonių darbuotojus kviesime matydami, kad, savaitei artėjant pabaigos link, esama nepanaudotų COVID-19 vakcinos dozių aukštesnėms prioriteto grupėms. Taigi jos bus siūlomos stambesnių įstaigų, įmonių bei organizacijų kolektyvams. Tokia veiksmų seka ketiname vadovautis artimiausiomis savaitėmis“, – sako D. Kuzminienė.

Savivaldybė kol kas neatskleidžia informacijos, kurių Kauno verslo įmonių darbuotojai bus paskiepyti pirmiausiai.

Perskirstytos vakcinos

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad skatinant greitesnę imunizaciją ir efektyvesnį vakcinų naudojimą, šiandien iš 4 šalies savivaldybių paimama 2900 vakcinų dozių ir pervežama į Kauno ir Vilniaus vakcinavimo centrus – atitinkamai 2500 ir 400 vakcinų.

Pranešama, kad iki šiol gana pasyviai skiepijusi Klaipėdos miesto savivaldybė nesutiko perduoti turimų vakcinų, patikinusi Ministeriją, kad per artimiausias dvi dienas vykdo skiepijimo akciją ir planuoja panaudoti turimus vakcinų likučius.

SAM informavo, kad į Kauno miesto polikliniką bus pristatyta 2500 vakcinos dozių: 1500 vakcinų iš Vilniaus rajono centrinės poliklinikos, po 500 vakcinų – iš Alytaus rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro ir Visagino pirminės sveikatos priežiūros centro.

„Primename, kad vakcinos perskirstomos savivaldybėms ne tik pagal gyventojų skaičių, bet ir atsižvelgiant į skiepijimo tempus. Tai reiškia, kad savivaldybės, kurios greičiau skiepija gyventojus, gaus daugiau vakcinų. Esant poreikiui, joms taip gali būti perskirstomos vakcinos iš tų savivaldybių, kuriose dėl lėtesnio skiepijimo susikaupia vakcinų likučiai“, – informuoja SAM spaudos tarnyba.

Nors pranešime neskelbiama, kurio gamintojo vakcinos yra pervežamos į Kauną, iš informacijos viešojoje erdvėje aišku, kad kitose savivaldybėse „užsigulėjusios“ vakcinos yra „AstraZeneka“ gamintojo.

Artėjam prie pusės milijono

Praėjusią parą pirmą skiepo dozę gavo 19 tūkst. 340 žmonių, antrą – 4702, penktadienį skelbia Statistikos departamentas.

Šalyje nuo COVID-19 pirma vakcinos doze paskiepyti 435 tūkst. 743 asmenys, abiem – 185 tūkst. 444.

Lietuva iki šiol yra gavusi 717 tūkst. 245 vakcinos dozes, visos jos pristatytos į skiepijimo centrus. Juose iki šiol sunaudotos 621 tūkst. 187 dozės.

Šiuo metu 96 tūkst. 58 dozės kol kas nepanaudotos.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA