Kaunietis D. Virbickas iš šimtų dalelių surinko legendinį karinį laivą – svajonę įgyvendinti užtruko metus - Kas vyksta Kaune

Kaunietis D. Virbickas iš šimtų dalelių surinko legendinį karinį laivą – svajonę įgyvendinti užtruko metus

D. Virbickas surinko legendinį ispanų karinį jūrų laivą „Santísima Trinidad“./ E. Kniežausko nuotr.

Kaunietis Dalius Virbickas beveik metus iš įvairiausių dalių konstravo savo svajonę – legendinį ispanų karinį jūrų laivą „Santísima Trinidad“ (Šventoji Trejybė). Modeliavimu ne vienerius metus užsiimantis vaikinas tikina, kad tai puikus būdas lavinti valią, discipliną ir atitrūkti nuo kasdienybės.

Sužavėjo atvirukai

Dailininkas, istorikas Dalius Virbickas pasakojo laivais susidomėjęs dar vaikystėje, kai gavo atvirukų kolekciją su galybės laivų atvaizdais. „Tie laivai buvo įspūdingi, neapsakomo grožio: dideli, su daugybe burių, patrankų. Širdy atsirado troškimas vieną tokį kada nors pagaminti pačiam. Tiesa, žymiai mažesnio mastelio“, – mena D. Virbickas.

Trafalgaro mūšyje dalyvavusio ispanų karinio jūrų laivo „Santísima Trinidad“ modelis. Jo matmenys: ilgis – 1060 mm, aukštis – 876 mm, plotis – 415 mm./ E. Kniežausko nuotr.

Daugybę laivų vaikinas ištyrinėjo internete, mokslinėse publikacijose. „Žiūriu į tuos nuostabius laivų modelius ir stebiuosi – kokia galybė!“ – pažymėjo Lietuvos ir pasaulio istorija besidomintis kaunietis.

Modeliavimu užsiima ir jaunesnis D. Virbicko brolis Julius, tad vieną kartą šį didžiulės atidos reikalaujantį užsiėmimą išbandyti sumąstė D. Virbickas. Palaipsniui jis sukonstravo lenkų „Piotr z Gdanska“ ir anglų „Mayflower“ laivų modelius bei nedidelę japonų džonką. Buvo ir kitų mažesnių laivų. Galiausiai Dalius Virbickas ėmėsi savo svajonės – didingo ispanų karinio jūrų laivo „Santísima Trinidad“.

Atvirukas ir laivo modelis./ E. Kniežausko nuotr.

Istorinis laivas iš Trafalgaro mūšio

Kariniais ir prekybiniais jūrų laivais besidomintis Dalius Virbickas pasakojo, kad prasidėjus pirmam karantinui ėmėsi žinomo ispanų karinio jūrų laivo modeliavimo.

„Nuestra Señora de la Santísima Trinidad” (Šventosios Trejybės Mergelė) buvo didžiausias XVIII a. karinis laivas. Jis turėjo net keturis denius ir priklausė pirmos klasės kategorijai. Jis buvo pagamintas iš kubietiško raudonmedžio ir pastatytas Havanoje. Į plačiuosius vandenis laivas pirmą kartą išplaukė1769 metais. Ispanų laivas „Šventoji Trejybė“ aljanse su Prancūzijos karo laivais prisijungė į vieną didžiausių XIX a. – Trafalgaro – mūšį“, – pasakojo D. Virbickas.

Laivo modelio gamyba pareikalavo daug kruopštumo./ E. Kniežausko nuotr.

Šis laivas turėjo daugiau kaip 140 įvairių ginklų ir svėrė 4950 tonų. XVIII a. pab – XIX a. pr. jis aktyviai dalyvavo karinio jūrų laivyno organizuojamuose žygiuose, tačiau paskutinis ir lemtingas jo mūšis 1805 m. įvyko Trafalgare, kuriame laivą sutriuškino Anglijos laivynas.

Laisvalaikiu laivus renkantis kaunietis Dalius Virbickas rankose laiko ilgų darbo valandų rezultatą./ E. Kniežausko nuotr.

Teko paplušėti

Pašnekovas pažymėjo, kad laivo modelio gamybos procesas apima daug sudėtingų ir ilgai trunkančių procesų, tad teko nemažai mokytis, peržiūrėti video medžiagą anglų kalba, kruopščiai išanalizuoti laivo brėžinius, o trūkstamas detales pagaminti pačiam. Įrankių prireikė pačių įvairiausių: nuo gręžtuvo iki žirklučių, replių, pincetų ir pan. Nebuvo lengva, nes šio laivo modelis itin sudėtingas.

„Įsigyti laivo modelio rinkinį – maža, tai tik karkasas. Daugelį detalių reikia pagaminti pačiam, o esamas – specialiai iškaitinti, išlenki, išgręžti, sukalti, drėkinti, nušlifuoti, apdirbti medį, susiūti, surišti ar suklijuoti, nudažyti, nulakuoti ir pan. Be to, detalės labai smulkios ir trapios…“, – darbo subtilybes vardino Dalius Virbickas.

D. Virbickas laivo „Santísima Trinidad“ modelį surinko per metus, beveik tiek pat laiko XVIII amžiuje buvo statomas ir šis realus laivas./ E. Kniežausko nuotr.

Laivą rinkti jis pradėjo 2020 m. pradžioje, o baigė – metų pabaigoje. Kauniečio „Santísima Trinidad“ modelio mastelis yra 1 su 90.

„Be kantrybės, užsispyrimo, kruopštumo, studijavimo, didelės disciplinos – nebūčiau pasiekęs finišo. Yra šimtai subtilybių, pvz., teko pagalvoti apie linijų paraleles, nes pagal jas reikėjo ištempti virves tam tikra tvarka. Virvių šiame laivo modelyje yra metrų metrai, jei ne kilometrai!“ – atkreipė dėmesį D. Virbickas.

Laivas iš arti./ E. Kniežausko nuotr.

Sudėtingiausias projektas

Vaikinas konstatavo, kad ispanų karinio laivo „Santísima Trinidad“ modeliavimas – sunkiausias jo gyvenimo projektas. „Tai didžiausias karinis laivas, kokį tik esu gaminęs. Jo pabaigą mano brolis Julius palygino su universiteto baigimu, o aš sakyčiau – gal net sudėtingiau. Įgyvendinau svajonę!“ – džiaugėsi Dalius Virbickas.

Su kokiais iššūkiais teko susidurti? „Kartais imdavo stigti kantrybės, pvz., lankstai lenteles ir jos viena po kitos lūžinėja. Kai iš eilės sulūžta jau kokia septinta – pradeda imti nervas. Virvių rišimas taip pat kainavo daug kantrybės. Dėl sudėtingo išlenkimo nelengva buvo pagaminti laivo priekį. Be to, neturėjau įrankių, teko juos susiorganizuoti“, – pasakojo laivų modeliuotojas.

Laivo „Santísima Trinidad“ modelis. Vaikinas ne tik pats konstruoja modelius, bet ir remontuoja kitų pagamintus. Šiuo metu tvarko su Kristupu Kolumbu siejamo laivo „Santa Maria” modelį./ E. Kniežausko nuotr.

Jo žiniomis, Lietuvoje nėra itin daug žmonių, kurie kurtų tokius sudėtingus laivų modelius.

„Tokį laivą kaip mano, tikriausiai lengvai pagamintų kokie 10 šalies modeliuotojų“, – svarstė D. Virbickas. Jis pažymėjo, kad pasitaiko atvejų, kai vieną sudėtingą laivą žmonės modeliuoja ir 5 ar net 20 metų.

„Buvo garbė tam tikra prasme prisiliesti prie šedevro – „Santísima Trinidad“ „, – tikino pašnekovas./ E. Kniežausko nuotr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modeliuos toliau

Po šio modelio gamybos D. Virbickas žada imtis kitų. „Karinių laivų daug. Galbūt imsiuosi anglų laivų iš to pačio Trafalgaro mūšio, o galbūt pabandysiu sukurti kažkurio laikmečio lietuvių karinio laivo modelį. Tačiau, tam reikia brėžinių, kad atlikčiau tiksliai, neiškraipydamas istorinių detalių“, – teigė Dalius Virbickas.

Gali būti, kad ateityje jo modeliuotais laivais pasidžiaugti galės ir visuomenė, neatmetama galimybė surengti parodą kažkuriame Kauno muziejuje.

„Laivų modeliai man džiugina širdį, jaučiu didelę prasmę juos kurdamas, kartu įprasminu istorinį žygį, jo dalyvius. Laivų likimai įvairiausi: vieni, nors ir apdaužyti jūrų mūšiuose, toliau tęsdavo kelionę iki uosto (grįždavo). Kai kuriuos karinius laivus perdarydavo priešo pajėgos. (…) Visiems modeliuotojams linkiu stiprios valios. Kas rinks – ras būdų kaip įveikti iškilusias problemas. Jei svajonė didelė – pirmyn!“ – atsisveikino D. Virbickas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA