Skubiai atgabentas organas Kauno klinikų pacientui leis pradėti naują gyvenimą – Kas vyksta Kaune

Skubiai atgabentas organas Kauno klinikų pacientui leis pradėti naują gyvenimą

DELFI nuotr.

Trečiadienio pavakarę, kovo 3 dieną, sostinės Santariškių eismo žiede Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų straigtasparniu transplantacijos operacijai atskraidinta širdis iš Latvijos. Tuo metu kepenys su policijos palyda išvežtos į Kauno klinikas.

Kaip skelbiama Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) pranešime, tarptautinis transplantacijos koordinavimo procesas pradėtas dar antradienio vakarą, kai Latvija pasiūlė kepenis ir širdį. Patikrinus recipientų registrą, Latvijai pateiktas atsakymas, kad širdis ir kepenys yra tinkamos Lietuvos recipientams.

Širdies iš kaimyninės šalies pergabenimui pasitelktas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Jis kartu su Lietuvos medikų komanda į Latviją išvyko trečiadienį, 9 val. ryto. Su širdies medikais išskrido ir kepenų transplantologai. Mirusiojo donoro širdis bus transplantuota recipientui VUL Santaros klinikose, kepenys – recipientui LSMUL Kauno klinikose.

Atsižvelgiant į tai, kad širdies išemijos laikas itin trumpas, visais atvejais šio organo pergabenimui į kitą šalį pasitelkiamas pasienio arba Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Siekiant sutaupyti laiko ir širdį, kurios laukia recipientas, pargabenti kuo greičiau, buvo nuspręsta, kad kepenis iš Latvijos į Kauną tikslinga vežti greitosios pagalbos automobiliu su policijos palyda.

Trečiadienį popiet širdis atgabenta į Lietuvą. Vilniaus Santariškių eismo žiede sraigtasparnis nusileido 16 val., širdis pristatyta transplantacijos operacijai VUL Santaros klinikose.

Anot NTB, tai pirmasis tarptautinis donorystės procesas šiais metais, įsivežant donoro organus į Lietuvą. 2021 metais iš Lietuvos buvo išvežti plaučiai į Vokietiją. 2020 metais į Lietuvą iš Latvijos yra įvežtos širdis ir kepenys, iš Lietuvos į kitas šalis (Šveicariją, Latviją, Vokietiją) išvežtos kepenys, širdis, plaučiai.

Tarptautinės organų donorystės esminis principas yra tas, jog užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių parametrų jie yra netinkami. Lietuva su Latvija bei kitomis valstybėmis aktyviai bendradarbiauja organų donorystės ir transplantacijos srityje.

Šiuo metu organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 410 recipientų, iš jų 93 žmonės laukia kepenų, 47 – širdies, 119 – inksto ir kasos-inksto komplekso, 8 – plaučių, 5 – širdies-plaučių komplekso, 138 – ragenų. Inkstų transplantacijų 2021 metais atlikta jau 14, ragenų – 11, kepenų – 3, širdies – 1.

NTB primena, kad išreikšti savo pritarimą organų donorystei gali kiekvienas pilnametis pilietis. Tai padaryti galima pasirašant sutikimą organų donorystei specialiame NTB portale, o pasirašius ypač svarbu apie tai pasikalbėti su artimaisiais, kurie priima lemiamą sprendimą mirties atveju.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA