Dėl nutekintų duomenų pradėti dar du ikiteisminiai tyrimai: policija įžvelgia vairuotojų pažymėjimų klastojimo riziką – Kas vyksta Kaune

Dėl nutekintų duomenų pradėti dar du ikiteisminiai tyrimai: policija įžvelgia vairuotojų pažymėjimų klastojimo riziką

delfi.lt / Aistė Žebrauskienė 2021/02/24 12:22
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Vasario 16 d. Lietuvos policija dėl nutekintų „CityBee“ vartotojų duomenų pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuris atliekamas Kriminalinės policijos biure pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius. Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje policijos atstovai informavo, kad pradėti dar du ikiteisminiai tyrimai dėl nutekintų pažinčių portalo „Darnipora.lt“ ir buvusios lažybų bendrovės „Orakulas“ vartotojų duomenų.

Policijos tyrimas pradėtas, gavus iš „CityBee“ atstovų oficialų pranešimą, kad jų duomenys yra platinami forume „Raid Forums“.

„Tiriame ne vieną versiją: kad buvo įsilaužta, kad galbūt buvo palikta laisva prieiga. Yra daugiau versijų, kurių dėl ikiteisminio tyrimo negalėčiau viešai kalbėti“, – Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje kalbėjo Policijos Generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.

Anot jo, sunku dar pasakyti, kiek truks tyrimas. Lietuvos policija yra įtraukusi ir užsienio partnerius, kreipėsi pagalbos į Europolą, padedant atkleisti šią nusikalstamą veiką.

„Šiuo metu vykdomi intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai tiek viešo, tiek neviešo pobūdžio“, – tikino jis.

Arūnas Paulauskas / DELFI nuotr.

„Tyrėjai intensyviai analizuoja nutekintus duomenis. Tam tikros rizikos visada egzistuoja. Tai yra vardas, pavardė, gimimo datos, el. pašto adresai, prisijungimo slaptažodžiai, kuriuos nesunkiai galima iššifruoti“, – pridūrė jis.

A. Paulauskas pažymėjo, kad policija mato riziką dėl vairuotojų pažymėjimų duomenų: „Galbūt tai ir negali būti masinis reiškinys, bet yra tikimybė, kad gali būti suklastoti tam tikri vairuotojų pažymėjimai, panaudojant visus tikruosius duomenis, tik įdedant kitas nuotraukas ir kai kurie asmenys gali pasinaudoti padirbtais lietuviškais vairuotojų pažymėjimais.“

Pasak generalinio komisaro pavaduotojo, 169 asmenys informavo policiją, kad jų „Citybee“ duomenys buvo pagrobti.

„Kol kas duomenų, kad būtų įvykdytos nusikalstamos veikos, naudojantis tais duomenimis, kažkur įsilaužiant, pasisavinant pinigus ir pan., neturime. Tačiau reikia pripažinti, kad duomenys yra išplitę plačiai, turbūt ne vienas šimtas tos duomenų bazės kopijų jau šiandien yra padaryta, tai yra negrįžtamas procesas“, – atkreipė dėmesį A. Paulauskas.

Rolandas Kiškis / DELFI nuotr.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis pažymėjo, kad antradienį policija pradėjo dar du ikiteisminius tyrimus, žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie pažinčių portalo „Darnipora.lt“ ir buvusios lažybų bendrovės „Orakulas“ vartotojų nutekintus duomenis.

„Versijas tiriame kelias“, – pridėjo jis.

Praeito antradienio naktį nutekinta apie 110 tūkstančių Lietuvoje registruotų automobilių dalijimosi paslaugos „CityBee“ vartotojų informacija. Policija dėl duomenų vagystės pradėjo ikiteisminį tyrimą. Jį taip pat pradėjo ir Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI).

Kaip pranešė bendrovė, nusikaltėliai viename iš kibernetinių įsilaužėlių pamėgtų forumų paskelbė trejų metų senumo vartotojų duomenis. Informuojama, kad ribotam asmenų ratui tapo prieinami duomenys tų klientų, kurie „CityBee“ sistemoje užsiregistravo iki 2018 vasario 22 d. Buvo pavogti ne tik dalies „CityBee“ klientų vardai, pavardės ir asmens kodai, bet taip pat ir telefonų numeriai, elektroninio pašto adresai, gyvenamosios vietos adresai, vairuotojų pažymėjimo numeriai bei užkoduoti slaptažodžiai.

Tame pačiame klientų duomenų bazių dalijimosi forume „Raid Forums“, kuriame buvo paviešinti „CityBee“ ir „Orakulo“ vartotojų duomenys, dar praeitais metais atsirado informacija ir apie pažinčių portalo Darnipora.lt vartotojus. Tačiau tik penktadienį šie duomenys pradėti aptarti viešai. Nemokamai paskelbti 400 tūkst. el. pašto adresų ir slaptažodžių.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA