Pirmi uždaryti – paskutiniai atidaryti: barai ir restoranai siunčia žinią Vyriausybei – Kas vyksta Kaune

Pirmi uždaryti – paskutiniai atidaryti: barai ir restoranai siunčia žinią Vyriausybei papildyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komentaru

BNS 2021/02/20 15:31
DELFI nuotr.

Pandemijos smūgį išgyvenantys barų, restoranų ir klubų atstovai šeštadienio popietę stojo prie uždarytų įstaigų durų ir Vyriausybei siunčia žinią, kad ilgiau be pagalbos laukti nebegali. Prie akcijos jungėsi daugiau nei 100 barų, restoranų ar kavinių visoje šalyje.

Vienas iš akcijos organizatorių Markas Adamas Haroldas teigė, jog barus ir kitas viešojo maitinimo, pasilinksminimo vietas uždarius dėl visuomenės saugumo, visuomenė turėtų prisidėti prie jų išsilaikymo.

„Mums priklauso kompensacijos, esame priversti užsidaryti. Kadangi tai yra visuomenės sveikatos priemonė, mūsų nuomone, visuomenė turi prisidėti prie tos priemonės įgyvendinimo. Ta parama vėluoja, jau keturi mėnesiai be subsidijų paketų, mes jų nematome“, – žurnalistams per paramos akciją sakė M. A. Haroldas.

Akcijos metu barų darbuotojai bei klientai penkiolika minučių susirinko lauke prie savo darboviečių ar mėgstamų pasibuvimo vietų.

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos prezidentas Raimondas Pranka BNS teigė, kad jau kelis mėnesius vėl negalintys dirbti barai nori priminti apie save simboliniu gestu – 15 minučių saugiai pastovėti prie uždarytų įstaigų durų.

„Akcija vyks praktiškai visoje Lietuvoje, miestų labai daug: nuo Vilniaus iki Klaipėdos, Marijampolė, Šilutė, netgi Skuodas. Tiesiog čia akcija, kad vienas kitą palaikytume ir palaikytų mūsų klientai, kad mes jau laukiame, kada mums leis dirbti, nes jau yra labai sunku mums visiems“, – akcijos išvakarėse komentavo R. Pranka.

„Tai paprasta akcija, ne protestas, o tiesiog parodyti, kad esame“, – pridūrė jis.

Pasak R. Prankos, šią savaitę barai jau aptarė suvaržymus su Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovais. Jis teigė išgirdęs Vyriausybės supratimą bei palaikymą.

„Mes ilgai uždaryti. Patys pirmi uždaryti, visada – paskutiniai atidaryti. Turime pasiūlymus, norime atkreipti dėmesį labiau į mūsų pasiūlymus ir į mus, labiau žiūrėti, ko mums reikia ir kaip mes galime dirbti, o ne demonizuoti mus, kad mes ten esame pandemijos kažkokie židiniai ir mums negalima dirbti“, – kalbėjo R. Pranka.

Akcijos organizatoriai – Lietuvos barų ir kavinių asociacija bei Vilniaus naktinis aljansas – nurodo, kad į ją registravosi per 100 įstaigų.

„Greit bus keturi mėnesiai, kai mes, barai, kavinės, restoranai ir naktiniai klubai negalime veikti, negauname pajamų ir kasdien brendame į vis didesnes skolas. Veiklos ribojimai ir draudimai mums įvedami per kelias dienas, bet Vyriausybės paramos programos įgyvendinamos lėtai“, – rašoma pranešime.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis BNS teigė, kad ketvirtadienį susitikime, kuriame dalyvavo ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai, iš tiesų kalbėta apie verslui kylančius klausimus, pavyzdžiui, dėl mokesčių atidėjimo, prastovų.

V. Jurgutis teigė suprantantis sektoriaus nuogąstavimus, bet pabrėžė, jog ministerija deda visas pastangas pagalbai suteikti.

„Kiekvienas dirba savo darbą, tai aš sau keliu uždavinius, kad Vyriausybė galėtų kuo greičiau padėti verslui ir tam dirbame neskaičiuodami valandų. (…) Lygiai taip pat suprantu verslus, kuriems šiuo metu sunku ir būtent dėl to norime jiems padėti“, – sakė V. Jurgutis.

Viceministras pakvietė verslą naudotis jau esamomis pagalbos priemonėmis.

„Tai, ką daro Ekonomikos ir inovacijų ministerija, tai rūpinasi verslo pagalba. Šiuo metu veikia pagalbos priemonė, pagal kurią, jeigu pasižiūrėtume į maitinimo sektorių, tai 1247 įmonės yra gavusios pagalbos už 3,7 mln. eurų subsidijomis – čia iki vakar (ketvirtadienio – BNS)“, – sakė V. Jurgutis.

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė ir labiausiai nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusioms įmonėms skirti 70 mln. eurų subsidijų – pagal patvirtintą koncepciją ši parama bus skirta daugiausia maitinimo, apgyvendinimo, turizmo, laisvalaikio bei pramogų įmonėms. Paramą reikės suderinti su Europos Komisija.

Viceministro teigimu, yra ir kitų priemonių, pavyzdžiui, leidžiančių verslui papildomai skolintis.

„Ir kitas dalykas, kuris yra lygiai taip pat svarbu, tai tas atsidarymo momentas: Vyriausybė nuolat diskutuoja ir turi tą pasitvirtintą išėjimo strategiją ir nuolatos ją peržiūri, ir kokiomis sąlygomis galės dirbti atsidarę – tai vėlgi, kas labai svarbu, kad tas atsidarymas irgi būtų savalaikis, kad jis nebūtų ne tik per ankstyvas, bet nebūtų ir per vėlyvas“, – kalbėjo viceministras.

Papildyta 16.08 val.

Išdalinta 29 mln. eurų

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikė BNS informaciją, kad šiuo metu nuo COVID-19 sukeltų suvaržymų nukentėjusiam verslui yra išdalinta 29 mln. eurų valstybės pagalbos.

Pasak ministerijos, maitinimo sektoriaus įmonės yra vienos iš tų, kurioms pagalbos skirta daugiausiai – 1247 įmonės yra gavusios 3,7 mln. eurų subsidijų.

Ministerija pažymi, kad iki šiol pagalbos prašymus galėjo pildyti tik savarankiškos įmonės, o nuo kitos savaitės vidurio Valstybinėje mokesčių inspekcijoje tai galės daryti ir susijusios įmonės – tai yra aktualu barams, kadangi dauguma jų turi kelis savininkus, tad valstybės paramos sulauks daugiau maitinimo verslų.

Komentare taip pat teigiama, kad šiuo metu su Europos Komisija jau derinamas antrasis subsidijų verslui paketas, kuris leis labiausiai nukentėjusiems verslams, tarp jų ir barams, kavinėms, restoranams, išdalinti 70 mln. eurų valstybės pagalbos.

„Tikimės, kad tai padės labiausiai nukentėjusiems verslams pasidengti nuomos išlaidas, komunalinius mokesčius bei kitas pastoviąsias išlaidas. Iš viso Ekonomikos ir inovacijų ministerija karantino paveiktam verslui skirs solidžią sumą – 330 mln. eurų“, – sakoma Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komentare.

Lietuvoje antrasis karantinas dėl koronaviruso pandemijos paskelbtas pernai lapkričio 7 dieną, nuo gruodžio vidurio jo režimas sugriežtintas, o sausio pabaigoje karantinas ir judėjimo ribojimai pratęsti iki kovo pradžios.

Karantino metu draudžiama restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų, lošimo namų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maisto paslauga teikiama išsinešimui. Numatytos ir kitos išlygos bei ribojimai.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA