Strasbūro teismas: Kaune veikusios „Kamuolinių“ gaujos lyderiams švelnesnės bausmės skirtos pagrįstai – Kas vyksta Kaune

Strasbūro teismas: Kaune veikusios „Kamuolinių“ gaujos lyderiams švelnesnės bausmės skirtos pagrįstai

delfi.lt 2021/01/23 17:21
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Kaune veikusios „Kamuolinių“ nusikalstamos grupuotės nariams pagrįstai teismas skyrė švelnesnes bausmes – Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, kad taip nuteistiesiems buvo kompensuota už pernelyg ilgą suėmime praleisto laiko trukmę.

„Sušvelninus nuteistiesiems paskirtas laisvės atėmimo bausmes, pareiškėjams buvo pakankamai kompensuota“, – išnagrinėję trijų kauniečių Ronaldo Mikočiūno, Ediko Mikučiausko ir Mindaugo Alšausko skundą nurodė Strasbūro teisėjai. Jie nutarė nepriimti nagrinėti nuteistųjų peticijos dėl Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje numatytos teisės į laisvę ir saugumą pažeidimo.

Kaip pranešė Vyriausybės atstovė EŽTT, šioje byloje Kauno „Kamuolinių“ gruopuotei priskiriami R. Mikočiūnas, E. Mikučiauskas ir M. Ališauskas skundėsi, kad jų suėmimas, trukęs trejus metus, buvo pernelyg ilgas.

„Dėl suėmimo trukmės ikiteisminio tyrimo metu EŽTT pažymėjo, kad pareiškėjai neginčijo, kad jų suėmimo trukmė ikiteisminio tyrimo metu (17 mėn.) buvo nepagrįstai ilga, – nurodė Strasbūro teismas. – Vertindamas pareiškėjų suėmimo trukmę teisminio nagrinėjimo metu (22 mėn.), EŽTT nesuabejojo nacionalinių teismų išvadomis, kad per visą vertinamą laikotarpį buvo pagrįstas įtarimas, jog pareiškėjai padarė jiems inkriminuojamas nusikalstamas veikas.

Teismas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos teismai, nagrinėdami pareiškėjų suėmimo pagrindus, kruopščiai įvertino visus reikšmingus veiksnius ir savo sprendimus, be kita ko, grindė konkrečiomis pareiškėjų bylos aplinkybėmis, jų asmenine situacija, kriminaline praeitimi ir ryšiais užsienyje“, – rašoma EŽTT pranešime žiniasklaidai.

Anot EŽTT, pratęsdami suėmimą nacionaliniai teismai nenaudojo „bendrų ir abstrakčių“ argumentų, o nurodomos priežastys buvo reikšmingos ir pakankamos.

„Galiausiai, EŽTT teigiamai įvertino tai, kad spręsdami dėl suėmimo pratęsimo teismai pakartotinai vertino ir galimybę taikyti švelnesnes kardomąsias priemones“, – įvertinęs faktines bylos aplinkybes, EŽTT padarė išvadą, kad tiek ikiteisminio tyrimo valdžios institucijų veiksmai ikiteisminio tyrimo metu, tiek teismų veiksmai organizuojant baudžiamosios bylos, kurios metu „kamuoliniai“ buvo kardomajame kalinime, nagrinėjimą atitiko „reikiamo stropumo“ standartą.

Remdamasis savo praktika kitose bylose, EŽTT pakartojo, kad bausmės švelninimas dėl pernelyg ilgos proceso trukmės iš esmės neatima iš suinteresuoto asmens aukos statuso.

„Tačiau šiai bendrai taisyklei taikoma išimtis, kai nacionalinės valdžios institucijos aiškiai arba iš esmės pripažino Konvencijos pažeidimą ir atlygino patirtą žalą, toks bausmės sušvelninimas taip pat gali tinkamai atlyginti pažeidimu padarytą žalą tais atvejais, kai nacionalinės valdžios institucijos per protingą laiką neišnagrinėjo pareiškėjo, laikyto kardomajame kalinime, bylos“, – EŽTT atkreipė dėmesį, kad bausmės švelninimas Lietuvos teismų praktikoje taip pat pripažįstamas kaip veiksminga teisinės gynybos priemonė žalai atlyginti.

Pasak Strasbūro teisėjų, peticiją pasirašiusiems kauniečiams skiriant bausmes buvo atsižvelgta į bendrą suėmimo trukmę, o pirmosios instancijos teismas nuosprendyje aiškiai pabrėžė pernelyg ilgą jų suėmimo trukmę, pripažindamas, kad jų teisėtas lūkestis, jog byla būtų išnagrinėta per įmanomai trumpiausią laiką nebuvo tinkamai įvykdytas.

„Siekdamas tai kompensuoti, teismas nusprendė sušvelninti atitinkamas pareiškėjams paskirtas bausmes bei aiškiai nurodė, kad pareiškėjams paskirtos laisvės atėmimo bausmės už tokius nusikaltimus turėtų būti minimalios (arba artimos minimalioms)“, – EŽTT teigimu, švelnesnės bausmės paskyrimas gali pakankamai kompensuoti ilgą suėmimo trukmę.

Primenama, kad R. Mikočiūnas buvo kaltinamas tuo, kad turėdamas tikslą nusikalstamai praturtėti, ne vėliau kaip 2014 m. rudenį, tiksliai nenustatytą dieną kartu su E. Mikučiausku organizavo nusikalstamą susivienijimą bendrai nusikalstamai veikai daryti, t. y. neteisėtai disponuoti labai dideliais kiekiais narkotinių ir psichotropinių medžiagų, gabenti šias medžiagas kontrabandos būdu į Norvegiją, kur vėliau realizuoti ir tokiu būdu daryti labai sunkius ir sunkius nusikaltimus iš savanaudiškų paskatų.

Nusikalstamas susivienijimas, neteisėtas disponavimas dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, neteisėtas laisvės atėmimas, prekyba žmonėmis, plėšimas panaudojus šaunamąjį ginklą, neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis, pasikėsinimas nužudyti du asmenis dėl savanaudiškų paskatų, siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą, dokumentų suklastojimas – tokie sunkūs kaltinimai buvo pareikšti šios gaujos nariams.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA