Policija įspėja apie naują sukčiavimo būdą: apgavikai nusitaikė į „Viber“ – Kas vyksta Kaune

Policija įspėja apie naują sukčiavimo būdą: apgavikai nusitaikė į „Viber“

Asociatyvi / R. Tenio, Lietuvos policijos nuotr.

Policija pradėjo fiksuoti naują sukčiavimo būdą, kai sukčiai susisiekia su auka per „Viber“ programėlę. Apsukę aplink pirštą, niekadėjai išvilioja internetinio banko ir mokėjimo kortelių duomenis. Pareigūnai paaiškina, kokiu principu veikia ši schema ir kaip nepakliūti į sukčių pinkles.

Kaip nurodoma policijos pranešime, sukčiai, sudarydami tinkamą įvaizdį ir įgaudami pasitikėjimą, profilio atvaizdu pasirenka nuotrauką, dažnai – moters su vaiku. Dažniausiai sukčiai pasirenka ir susisiekia su asmenimis (pardavėjais), kurie ilgai negali realizuoti savo parduodamos prekės.

Jie parašo būsimai aukai, kad susidomėjo parduodama preke, nori ją įsigyti, tačiau gyvena kitame mieste ir prekę nori gauti per kurjerį. Paaiškina, kad patys suorganizuos prekės pristatymą. Pardavėjai dažnai susigundo tokiu pirkėjo paslaugumu, kadangi jiems patiems nereikia rūpintis kurjerio paslaugomis bei dažniausiai sunkiai realizuojamos prekės pardavimu.

Toliau įprastai viskas klostosi taip: sukčiai per „Viber“ programėlę atsiunčia nuorodą, kuri yra labai panaši į žinomų Lietuvos pardavimų portalų, ar kurjerio paslaugas teikiančių įmonių rekvizitus (Lietuvos pašto kurjerio, „DPD“, „skelbiu.lt“) bei nurodo pardavėjui paspausti šią nuorodą ir suvesti elektroninės bankininkystės duomenis (prisijungimo ID, asmens kodą, slaptažodžius) arba mokėjimo kortelės ilgąjį numerį, galiojimo terminą ir apsauginį CVC kodą.

Atlikus šiuos veiksmus, iš pardavėjo sąskaitos yra nuskaičiuojamos lėšos, kurios dažniausiai nukeliauja į kitų šalių bankus.

Policija įspėja gyventojus nesusigundyti tokiomis paslaugomis, niekam neatskleisti savo asmens ar elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų (ID, asmens kodų, banko prisijungimo duomenų, mokėjimo kortelių duomenų ir kt.). Jei, visgi, nežinomi asmenys nuskaičiavo pinigus, nedelsiant kreipkitės į savo banką dėl perlaidos sustabdymo ir informuokite apie tai policiją skubios pagalbos telefonu 112.

Policija pateikia kelis bendro pobūdžio patarimus, padėsiančius išvengti saugumo ir privatumo pažeidimų naudojantis „Viber“ programėle:

– Visada naudokite naujausią programėlės versiją, nes tik naujausios versijos užtikrina visišką žinučių šifravimą.

– Naudokite funkciją „patikimas kontaktas“ (angl. trust contact) žymėdami žmones, kuriuos gerai pažįstate ir bendraujate nuolat.

– Blokuokite pranešimus iš nežinomų numerių. Įsitikinę, kad pranešimas nėra apgaulingas, numerį visada galėsite atblokuoti.

– Nespauskite ant įtartinų nuorodų, ypač jeigu jas gavote iš nepažįstamo kontakto.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA