Sumaištis COVID-19 statistikoje: dėl trikdžių NVSC sistemoje sujungti dviejų dienų duomenys – Kas vyksta Kaune

Sumaištis COVID-19 statistikoje: dėl trikdžių NVSC sistemoje sujungti dviejų dienų duomenys

BNS, ELTA 2020/12/31 14:48
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Dėl sutrikimų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenų priėmimo sistemoje dviejų dienų susirgimų COVID-19 statistika buvo sujungta į vieną, sako centro atstovė Austina Vžesniauskaitė.

Kiek anksčiau ketvirtadienį centro atstovė tikino, kad duomenų neatitikimų būta dėl sutrikimų e.sveikatos sistemoje, tačiau Registrų centrui paneigus informaciją apie sutrikimus e.sveikatoje, centro atstovė vėliau BNS pripažino suklydusi.

„Sutrikimai buvo mūsų sistemoje tuo metu(…) į mūsų sistemą tiesiog negalėjo suplaukti duomenys, dėl tam tikrų filtrų, kurie pas mus yra uždėti“,– BNS sakė NVSC atstovė.

Pasak jos, centras suabejojo antradienio duomenų patikimumu, todėl trečiadienį jų neskelbė, o ketvirtadienį abiejų dienų duomenys buvo paskelbti kaip vienos.

A. Vžesniauskaitė pripažino suklydusi, kuomet anksčiau ketvirtadienį BNS teigė, kad statistikos neatitikimai atsirado dėl to, jog centras iš e.sveikatos sulaukė „labai didelio kiekio neapdorotų duomenų“, o ne dėl sutrikimų NVSC sistemoje.

„Tai tikrai ne e.sveikatos sutrikimai, tai buvo sutrikimai mūsų sistemoje, kažkokios galbūt neatpažino informacijos ar buvo situacija mūsų sistemoje, kai ji informacijos nepaėmė“,– sakė A. Vžesniauskaitė.

Ji taip pat patikino, kad šie sutrikimai nėra susiję su NVSC pašte išplitusiu virusu, kuris laikinai sutrikdė centro elektroninio pašto sistemą. Kibernetinio saugumo specialistų teigimu, virusas išplito kelioms dešimtims darbuotojų atsidarius užkrėstus zip priedus.

Su NVSC direktorium Robertu Petraičiu BNS ketvirtadienį nepavyko susisiekti.

Už e.sveikatos sistemos veiklą atsakingo Registrų centro komunikacijos vadovė Daiva Bumblytė BNS patvirtino, kad šioje sistemoje trečiadienį jokių sutrikimų nefiksuota. Pasak jos, buvo nustatytas tik laikinas sistemos sulėtėjimas, kuris operatyviai pašalintas.

Naujų COVID-19 atvejų skaičius pateikiantis Statistikos departamentas ketvirtadienį pranešė, kad dėl sutrikimų NVSC sistemoje dalis gruodžio 29 dienos atvejų buvo perkelti į gruodžio 30 dienos ataskaitą.

Šiuo metu viešai prieinamoje Statistikos departamento informacijoje apie paros COVID-19 atvejus rašoma, jog gruodžio 29 dieną buvo registruoti 625 koronaviruso atvejai, o gruodžio 30 dieną – 5668.

Vis dėlto paros ataskaitoje Statistikos departamentas skelbė, jog gruodžio 30 dieną nustatyti 2360 nauji COVID-19 atvejai.

V. Zemlys-Balevičius apie atvejų neatitikimus

Savo ruožtu „Euromonitor International“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius stebisi susidariusia situacija ir dėl duomenų netikslumų kaltina NVSC. Jo teigimu, NVSC net nesistengia tinkamai duomenų tvarkyti, todėl, pasak jo, skeptiškai galima vertinti ir centro skelbiamų duomenų analizių patikimumą.

„Kas nepastebėjo, vakar buvo sutrikęs NVSC darbas. Tai šiandien jie „atsigavo“. Ir sukišo visus dviejų dienų atvejus į vieną dieną. Šiandien pasirodo yra „rekordas“ 5668 atvejai. Kai mes turime instituciją, kuri net nesistengia duomenis tvarkyti, ką galima kalbėti apie jos analizių patikimumą?“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo V. Zemlys-Balevičius.

„Statistikos departamentas sugebėjo ir vakar ir šiandien atskirti tuos duomenis, nes jie supranta, kad normaliai analizei tokių nesąmonių negalima leisti. Ir čia tik uogelės, jeigu NVSC leidžia sau tokius feilus daryti lygioje vietoje, kokių dar perlų mes sulauksim?“, – taip pat stebisi jis.

Vaidotas Zemlys-Balevičius teigia, kad Vyriausybės sprendimas įgalinti Lietuvos statistikos departamentą tvarkyti visus su Covid-19 susijusius duomenis yra labai sveikintinas, nes, pasak jo, „NVSC nuo duomenų reikia laikyti per patrankos šūvį“.

„Neabejotinai yra dalykų, kuriuos NVSC vis dar turi kompetencijų daryti, ir SAM darbas yra išsiaiškinti kas tai yra. Bet faktas yra tas, kad prie Covid-19 duomenų rinkimo ir skelbimo NVSC prileisti negalima. Nes praėjo 9 epidemijos mėnesiai, su Covid-19 mes gyvensim dar metus, jei ne ilgiau, ir valstybė negali sau leisti būti vienos nekompetentingos įstaigos įkaitė“, – sakė jis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA