Seime kelią skinasi mažų narkotikų kiekių dekriminalizavimo projektas – Kas vyksta Kaune

Seime kelią skinasi mažų narkotikų kiekių dekriminalizavimo projektas

delfi.lt / Viktorija Rimaitė 2020/12/22 21:28
Asociatyvi / Lietuvos policijos nuotr.

Seime antradienį vakarinio posėdžio metu buvo pateiktas įstatymo projektas, kuriuo siekiama panaikinti baudžiamąją atsakomybę už neteisėtą disponavimą nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų be tikslo jas platinti. Po balsavimo parlamentarai pritarė šiai iniciatyvai.

„Už“ balsavo 57 parlamentarai, „prieš“ – 24 Seimo nariai, susilaikė – 20.

Šios įstatymo pataisos iniciatorė yra Laisvės frakcijos atstovė Morgana Danielė. Dėl įstatymo projekto, siūlančio panaikinti baudžiamąją atsakomybę, pateikimo stadijoje bus balsuojama.

Morgana Danielė / DELFI nuotr.

Parlamente pateiktu įstatymo projektu siekiama, kad asmenims už mažų narkotinių medžiagų turėjimą, nesiekiant jų platinti, būtų taikoma ne baudžiamoji, bet administracinė atsakomybė.

Siūlomos esamo reguliavimo pataisos numato, kad už nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą ir siuntimąsi be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, būtų užtrauktas įspėjimas arba bauda nuo dvidešimt iki vieno šimto eurų.

Jei minėtas pažeidimas būtų padarytas pakartotinai, jis užtrauktų baudą nuo vieno šimto iki dviejų šimtų eurų.

Siūlo pereiti prie kitos sistemos

Parlamento salėje įstatymo projektą pristatė jo iniciatorė M. Danielė.

„Pats svarbiausias mūsų strategijos aspektas – perėjimas nuo bausme grįstos sistemos prie nukreiptos į sveikatą. Šis pokytis mus atvedė į mokslo įrodymais grįstą narkotikų politiką, kurioje svarbią vietą užima žmogaus teisės. Pirmą kartą Lietuva atsižvelgė į visus kertinius narkotikų politikos aspektus. Tai nėra mano žodžiai. Tuos žodžius Jungtinėse Tautose (JT) pernai metais tarė Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Aš ten buvau ir beprotiškai didžiavausi mūsų šalimi, prie manęs priėjo kitų šalių delegacijų atstovai, specialistai ir gyrė už mokslu grįstą ir pažangų mūsų valstybės požiūrį, puikią ministro kalbą. Todėl šiandien šioje salėje aš žinau, kad bus daug politikavimo, bet kad mes visi šiuo klausimu sutariame. Turime visas reikiamas žinias apie tai, kad šiuo metu Lietuvoje veikianti sistema yra ydinga – baudžiamoji atsakomybė yra perteklinė, mokslo įrodymai jau seniai ir aiškiai rodo, kad baudžiamieji įstatymai nemažina nei narkotikų paplitimo visuomenėje, nei jų vartojimo“, – kalbėjo ji.

Parlamentarė savo kalboje akcentavo, kad dekriminalizuoti disponavimą mažais narkotinių medžiagų kiekiais be tikslo platinti ragina ir JT, ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Pasak jos, mokslo įrodymai liudija, kad baudžiamasis persekiojimas didina žalą žmonių gyvenimams ir visai valstybei.

Apsunkina teisėtvarkos sistemą

M. Danielė pabrėžė, kad esamas reguliavimas nepagrįstai apkrauna teisėtvarkos sistemą ir neproporcingai paveikia jaunus žmones.

„Per trejus metus Lietuvoje dukart išaugo mažareikšmių bylų skaičius, dėl ko vilkinasi ir tikrai svarbių, kartais net rezonansinių bylų nagrinėjimas. Daugybė valstybės pareigūnų – tyrėjų, prokurorų ir teisėjų, šiandien gaišta laiką spręsdami bylas už 0,06 THC pelenuose. Tačiau iki šiol į jų prašymą sureguliuoti bausmių proporcingumą nebuvo atsižvelgta“, – sakė ji.

„Sureguliuokime bausmes taip, kad jos nebedarytų žalos, ir investuokime į tas priemones, kurios šiandien yra veiksmingiausios: prevenciją, žalos mažinimą ir gydymą. Padėkime mūsų policijai ginti, saugoti ir padėti – dalyvauti padedant priklausomiems asmenims, kreipiant juos į gydymo įstaigas.

Bausmės elementas išlieka, bausmės žinutė yra siunčiama – vyks Administracinio teismo darbas, atvejai bus svarstomi, bus mokamos baudos, bus kreipiama pas specialistus ir, esant poreikiui, į gydymą“, – aiškino Laisvės frakcijos narė.

Baudžiamoji atsakomybė – už didesnius kiekius

Vadovaujantis siūlymu, bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų baudžiamas būtų asmuo, kuris neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagas neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti. Jei asmuo savo noru kreiptųsi dėl pagalbos ar norėdamas atiduoti narkotines medžiagas, jis būtų atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės.

Įstatymo projekte rašoma: „Asmuo, kuris savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai pasigamintas, įgytas, laikytas be tikslo platinti narkotines ar psichotropines medžiagas, atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už vartotų ar atiduotų narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, įgijimą ir laikymą.“

Nedielis ir didelis narkotinių medžiagų kiekis nustatomas ir reglamentuojamas, vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos jau patvirtintomis rekomendacijomis. Su jomis susipažinti galima čia.

Po šia iniciatyva pasirašė 39 Seimo nariai: M. Danielė, Kazys Starkevičius, Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ingrida Šimonytė, Stasys Šedbaras, Tomas Vytautas Raskevičius, Silva Lengvinienė, Ieva Pakarklytė, Marius Matijošaitis, Vytautas Mitalas, Simonas Gentvilas, Virgilijus Alekna, Andrius Bagdonas, Evelina Dobrovolska, Artūras Žukauskas, Kasparas Adomaitis, Paulė Kuzmickienė, Žygimantas Pavilionis, Dovilė Šakalienė, Gintautas Paluckas, Linas Jonauskas, Domas Griškevičius, Tomas Bičiūnas, Dalia Asanavičiūtė, Jurgita Sejonienė, Audrius Petrošius, Arūnas Valinskas, Eugenijus Gentvilas, Kęstutis Glaveckas, Jonas Gudauskas, Matas Maldeikis, Kristijonas Bartoševičius, Vytautas Kernagis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Justas Džiugelis.

Po iniciatyva pasirašę buvo, tačiau savo parašus atsiėmė parlamentarai Antanas Guoga ir Vytautas Gapšys.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.