Ugniagesiai įsigijo 10 modernių dronų: nauja priemonė padės gaisravietėse ir cheminių avarijų metu – Kas vyksta Kaune

Ugniagesiai įsigijo 10 modernių dronų: nauja priemonė padės gaisravietėse ir cheminių avarijų metu

„GeoNovus“ nuotr.

Ugniagesių gelbėtojų darbas greitu metu taps dar produktyvesnis – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas įsigijo 10 įvairios paskirties dronų, padėsiančių operatyviau ir efektyviau atlikti reikalingas žvalgybas didelėse teritorijose.

„Dronai visame pasaulyje sparčiai populiarėja, jų panaudojimo galimybės – labai plačios. Neabejojame, kad jie pasitarnaus ir palengvins ugniagesių darbą, padidins jo efektyvumą“, – sakė Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pajėgų valdymo skyriaus viršininkas Vaidas Masiliauskas.

Nepakeičiami pačiose įvairiausiose situacijose

Toks pirkinys buvo planuotas kone dvejus metus, tai – bendras lietuvių ir latvių Europos Sąjungos finansuoto projekto rezultatas. Iš 10-ies dronų 6 – žvalgybiniai, kiti turi papildomų modernių ir išmanių funkcijų, galingą termokamerą.

„Jei gaisras nedidelis, užtenka ir mažesnio drono – pakėlus jį galima objektyviau įvertinti situaciją gaisravietėje, nufotografuoti, nusiųsti nuotrauką, operatyviai pateikti informaciją štabui.

Tuo tarpu didieji dronai itin pasitarnauja rimtesniuose incidentuose – jei tokį būtume turėję pernai Alytaus padangų perdirbimo gamykloje, pagal temperatūrą dronu būtume aptikę židinio vietas, gaisro gesinimas būtų suvaldytas efektyviau“, – sakė V. Masiliauskas.

Pašnekovo teigimu, dronai ugniagesiams gali pasitarnauti įvairiose situacijose. Jie nepamainomi tais atvejais, kai gaisravietėje reikalinga žvalgyba iš paukščio skrydžio – kai svarbu pamatyti kas, kur dega, kaip ir kokia kryptimi ugnis plinta, ar netoliese yra papildomų vandens šaltinių. Naudojant termokameras galima greičiau identifikuoti gaisro židinius.

„Praktika rodo, kad gesinant durpynus dronu galima matyti visus plotus: kaip ugnis juda, kur yra intensyviausios vietos, apskaičiuoti galimas rizikas. Turint droną į įvykio vietą nereikia siųsti žmonių įvykus cheminei avarijai, jų nauda nepakeičiama važiuojant ieškoti skenduolių, dronai palengvina narų darbą. Taip pat tai didelė pagalba užtikrinant gaisrų prevenciją miškuose, ypač Kuršių Nerijoje – pakėlę dronus galime matyti realią situaciją“, – kalbėjo V. Masiliauskas.

Didžiausias dronų pardavimas

Tiek dronų įsigijusi nebuvo nei viena tarnyba, kol kas tai – didžiausias pardavimas šalyje. Jais Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą aprūpino įmonė „GeoNovus“, oficialus dronų gamintojų „DJI Enterprise“ atstovas Lietuvoje.

Pasak įmonės bepiločių orlaivių pardavimų vadovo Mykolo Treigio, priešgaisrinės tarnybos sprendimas įsigyti orlaiviais kitaip vadinamus dronus esą turėtų įkvėpti ne vieną organizaciją, kurioje jie gali tapti nepamainomu darbo įrankiu kasdienėje veikloje, rašoma Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pranešime žiniasklaidai.

„Nors pastaraisiais metais dronai itin išpopuliarėjo įvairių matininkų, viešojo saugumo tarnybų ir projektuotojų tarpe, šis pardavimas gali tapti papildoma motyvacija ir kitoms, efektyvesnių užduočių atlikimo siekiančioms organizacijoms. Mūsų misija – padėti tinkamai ir maksimaliai išnaudoti dronų teikiamas galimybes ir demonstruoti kitoms organizacijoms šią tarnybą kaip sėkmingą pavyzdį“, – tikino M. Treigys.

Teko įveikti netikėtus išbandymus

Siekiant maksimaliai išnaudoti dronų teikiamą naudą tarnyboje, ugniagesiai buvo iš arčiau supažindinti su jų galimybėmis, prieš keletą savaičių pajūryje vyko mokymai. Pasak Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovo, ugniagesiams jie suteikė daug praktinių žinių, padėjo geriau susipažinti su dronų techninėmis galimybėmis.

Tiesa, planus teko kiek pakoreguoti – iš pradžių buvo svarstoma rengti bendras žvalgybines pratybas su latvių štabu, kartu Baltijos jūroje ieškant išsiliejusios naftos. Tačiau dėl koronaviruso grėsmės šios minties buvo atsisakyta, sugalvotos 8 naujos užduotys.

„Pandemija sutrukdė planus, todėl tiek mes, tiek latviai tą pačią dieną tuo pat metu, atlikome testavimą atskirai. Pasitelkdami dronus Gargždų karjere ieškojome į valtį įsikibusio skęstančiojo, panaudodami termokamerą bandėme atrasti miške užkurtą laužavietę, surasti 10 išmėtytų daiktų ir pateikti jų koordinates. Pavyko tikrai neblogai, nors dar tik mokomės, reikia daug praktikos“, – pasakojo V. Masiliauskas.

Siekiama užtikrinti geriausią rezultatą

Pasak M. Treigio, svarbiausia vykusių mokymų dalis buvo supažindinti ugniagesius su orlaivių veikimu, parodyti jų galimybes įvairiose situacijose, išnaudoti funkcionalumą. Dvi dienas trukusiose pratybose dalyviams pirmiausia teko išklausyti teorinį kursą, vėliau potencialūs valdytojai galėjo patys išmėginti dronų bei juose integruotų kamerų galimybes.

„Dabar ugniagesiai kurį laiką praktikuojasi savarankiškai. Vėliau iš naujo susitiksime su jais, pažiūrėsime, įvertinsime, kaip sekasi ir bandysime kartu rasti atsakymus į rūpimus klausimus“, – sakė M. Treigys.

„GeoNovus“ nuolat bendrauja su dronų gamintojais, tarpininkauja ieškodami atsakymų į kylančius klausimus.

„Įsiklausėme į tarnybos pageidavimus, nuolat diskutuojame, kas jiems patinka, ką vertina, ko galimai trūksta ir kokius papildomus funkcionalumus ateityje būtų galima įdiegti. Mums svarbu, ką geriausio galime pasiūlyti tiek jau esamiems, tiek būsimiems klientams“, – kalbėjo jis.

Prieš keletą savaičių ugniagesiai gelbėtojai kvalifikaciją kėlė ir kasmetinėje „GeoNovus“ organizuojamoje konferencijoje. Joje drauge su policijos, kariuomenės bei sienos apsaugos tarnybų atstovais jiems buvo pristatyti aktualiausios naujovės. Ir nors šiemet dėl pandemijos renginį organizatoriai nusprendė rengti nuotoliniu būdu, dalyviams atskiru susitarimu buvo pasiūlyta išbandyti nedidelėse žmonių grupėse.

Dalinsis ir su kitais miestais

Šiuo metu valdyti dronus apmokomi 6 pilotai – Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pajėgų valdymo skyriaus darbuotojai, vėliau įgytas žinias jie perduos kolegoms, apmokys juos ir kituose miestuose.

„Dronais dalinsimės, jie keliaus ir į Panevėžio, Šiaulių apskritis, kol kas dar sprendžiame, kaip juos paskirstyti“, – sakė V. Masiliauskas.

Pasak jo, esant poreikiui, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas dronais galės dalintis ir su kitomis tarnybomis – šie galėtų pasitarnauti ir žmonių paieškai.

„Panašioms operacijoms naudojami dronai labai populiarėja visame pasaulyje, jie nebe naujiena ir kaimyninėse šalyse. Latviai jų turi daug, labai platus panaudojimas ir Suomijoje – čia toks yra kone visuose gaisriniuose automobiliuose – į įvykį atvykęs pamainos vadas gali praskristi ir detaliau įvertinti situaciją. Labai džiaugiamės dabar turėdami didesnes galimybes ir Lietuvoje – dronai turėtų stipriai pasitarnauti“, – kalbėjo V. Masiliauskas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.