Namas, į kurį atsigręžia kiekvienas, lipantis S. Kudoko laiptais – Kas vyksta Kaune

Namas, į kurį atsigręžia kiekvienas, lipantis S. Kudoko laiptais

Vytauto kalno šlaito viduryje įkomponuotas architekto S. Kudoko šeimos namas./ A. Čiukšio nuotr.

Nuo Mečetės keliaujant į Radijo rajoną greičiausia šį atstumą įveikti lipant vadinamaisiais S. Kudoko laiptais, kurie jungia V. Mykolaičio-Putino ir Vaižganto gatves. Tarpukariu šiuos laiptus ir šalia itališko stiliaus vilą šeimai suprojektavo žinomas architektas Stasys Kudokas. Trumpam žvilgtelkime į šio ypatingo pastato istoriją.

Architekto S. Kudoko (1898-1988) namas, stovintis kalno šlaite Vinco Mykolaičio-Putino g. 11, yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, jis turi Europos paveldo ženklą bei priklauso Kauno miesto teritorijai, kuri yra nominuota įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Ar ši paraiška bus patenkinta paaiškės 2022 m. birželį-liepą, kai Pasaulio paveldo komiteto sesijos metu bus priimtas sprendimas. Šie faktai sužadina norą pasidomėti pastatu išsamiau.

Modernizmo stiliaus S. Kudoko namas 2015 m. gavo Europos paveldo ženklą. / R. Tenio nuotr.

Namas šeimai

Būsimas garsus Lietuvos architektas S. Kudokas baigė Kauno meno mokyklą, Sankt Peterburge mokėsi inžinerijos, Romoje 1930 m. baigė Karališkąją architektūros mokyklą. Apie šimtą keturiasdešimt pastatų (bažnyčių, mokyklų, visuomeninių pastatų, privačių namų ir kt.) tarpukariu Lietuvoje suprojektavęs architektas S. Kudokas tapo ir nuosavo namo autoriumi. 1938 m. jis pastatė namą-vilą savo šeimai: žmonai Sofijai bei sūnui Jurgiui. S. Kudokas name su šeima gyveno iki 1944 m. okupacijos, tuomet išvyko į Vokietiją, po kelerių metų – į JAV.

Autentiška spinta./ R. Tenio nuotr.

Daugiau kaip 600 kv. m ploto namas buvo suprojektuotas su rūsiais ir atskiru trijų kambarių butu nuomai. Pirmajame aukšte buvo S. Kudoko darbo kabinetas, antrajame – miegamasis. Ant tuomet dar plokščio namo stogo buvo įrengta terasa, tiesa, stogas vėliau buvo uždengtas. Pastatas iki šiol turi didelį balkoną, kieme matyti arkinės galerijos, namą juosia bei į sodą veda laiptai.

Ant namo matyti skulptoriaus Broniaus Pundziaus skulptūrinė kompozicija „Motinystė“, kuri privirtinta Kudokų šeimai gimus sūnui Jurgiui. Renesanso stiliaus sode yra apvalus miniatiūrinis fontanas. Įdomu, kad antrajame pastato aukšte įrengtas garažas, į kurį patenkama iš aukščiau už namą esančio Vaižganto g. akligatvio.

Pietinio fasado galerija./ R. Tenio nuotr.

Dabar – 4 butai

Išvykus Kudokams, namas po kurio laiko buvo padalintas į keturis gyvenamuosius butus. Toks skirstymas išliko iki šiol. Dviejų butų savininkas Dainius Lanauskas pasidalino istorija, kaip nusprendė įsigyti gyvenamą plotą garsaus tarpukario architekto projektuotame pastate. Tiesa, šiuo metu vienas butas ilgam laikui išnuomotas privačiam asmeniui.

Svetainė./ A. Čiukšio nuotr.

Vyras prieš įsigyjant šį būstą gyveno Vilniuje, o į Kauną atvykdavo tik savaitgaliais: pasivaikščioti, pasigrožėti mėgstama modernizmo architektūra. Kartą lipdamas S. Kudoko laiptais pro vartelius jis atkreipė dėmesį į išskirtinį dailų namą, išsiaiškino, kad jame parduodami du butai ir netruko juos įsigyti. „Nusprendžiau, kad jau laikas įleisti kažkur šaknis. Be to, buvau pradėjęs kolekcionuoti „art deco“ stiliaus baldus, pagalvojau, kad jie geriausiai tiktų Kaune, modernizmo stiliaus namuose“, – sakė D. Lanauskas.

Autentiška laiptinė ir durys./ R. Tenio nuotr.

Vyras pasakojo, kad džiugina iki šiol išlikusi pastato autentika: ne tik eksterjeras, bet ir interjeras: originali „art deco“ stiliaus medinė laiptinė su „teraco“ laipteliais ir aikštelėmis, arkadomis bei balkonais; išliko autentiškas grindų parketas suklotas „eglute“, lubų apvadai, durys, krosnis, sieninės spintos, radiatorius, šviestuvas.

„Buvę šeimininkai rado Kudokų šeimos albumus, tad buto prieangyje padariau mažą muziejų Kudokų šeimai, namo istorijai. Šiame name jaučiuosi ypatingai, po klajonių po pasaulį čia visad malonu sugrįžti“, – atviravo D. Lanauskas.

Sklypas aptvertas mūrine tvora su dekoratyviais metaliniais vartais./ Ant jų – Šv. Kalėdų dvelksmas./ D. Lanausko nuotr.

Publikacija priklauso portalo „Kas vyksta Kaune“ straipsnių ciklui „Lietuvos istorijos ženklų įspaudai Kauno tapatybėje“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.