Gimdymo namų vadovo patarimas nėščioms moterims: saugokite save – Kas vyksta Kaune

Gimdymo namų vadovo patarimas nėščioms moterims: saugokite save interviu su dr. T. Biržiečiu

R. Tenio nuotr.

Kūdikio besilaukiančios moterys itin jautriai reaguoja į įvairias su sveikata susijusias grėsmes, tad natūralu, jog siaučiantis koronavirusas kelia dar daugiau papildomo nerimo. Kaip vyks gimdymas, ar aš būsiu saugi, ar saugus bus mano kūdikis, ar gausiu visą reikiamą medicinos pagalbą? Į šiuos ir kitus klausimus atsakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės filialo Prano Mažylio gimdymo namų vadovas, medicinos mokslų daktaras Tomas Biržietis.

– Aktualiausias klausimas daugumai gimdyvių, ką joms šiuo metu reiktų žinoti prieš atvykstant gimdyti, kokių galbūt imtis papildomų priemonių, pavyzdžiui, dėvėti ar nedėvėti kaukes, ar jas gali lydėti artimieji, ar reikia prieš gimdant atlikti koronaviruso testą, kas tikriausiai būtų labai sunkiai įgyvendinama? 

– Kadangi gimdymo pradžia sunkiai nuspėjama, tai beveik neįmanoma turėti 72 val. galiojantį koronaviruso testą, todėl gimdymo paslaugas teikiančios įstaigos, atvykus nėščiai moteriai, pačios vykdo testavimą. Taip pat testas atliekamas ir lydinčiam asmeniui, kuris ketina dalyvauti gimdyme.

Žinoma, skubi pagalba suteikiama nelaukiant testų rezultatų. Tiek medikai, tiek gimdyvė bei ją lydintis asmuo privalo laikytis būtinųjų apsaugos priemonių – dėvėti apsauginę veido kaukę. Gimdyvių prašome kaukę dėvėti viso gimdymo metu, žinoma, atsiranda ir išimčių, ypač gimdymo pabaigoje, kuomet kaukės dėvėjimas gimdyvei tampa pernelyg sudėtingas.

– Viešojoje erdvėje apstu informacijos apie koronavirusu užsikrėtusius ar dėl šios ligos grėsmės privalančius izoliuotis medikus. Kokia situacija Prano Mažylio namuose, ar nepatiriate iššūkių, užtikrinant personalo pasirengimą suteikti reikalingą pagalbą?

– Iššūkių vienaip ar kitaip patiria visi. Šiuo metu beveik visas gimdymo namų personalas dirba, tačiau situacija gali pasikeisti bet kurią akimirką, todėl prašome ir pacientų, ir savo darbuotojų elgtis itin atsakingai. Patyrėme, ką tai reiškia, kuomet rugpjūčio mėnesį dėl užsikrėtimo atvejo teko savaitei stabdyti įprastą gimdymo namų veiklą.

P. Mažylio gimdymo namai

– Ar gimdyvės patiria stresą dėl tikimybės užsikrėsti koronavirusu, ar tai kelia joms papildomo nerimo?

– Jauni žmonės nelinkę sureikšminti koronaviruso grėsmės, ne taip stipriai saugojasi, kaip tą daro vyresni žmonės. Tą rodo ir nėščiųjų nusiteikimas: nuo pat pandemijos pradžios besilaukiančios moterys retai klausia, kaip galėtų koronavirusas paveikti nėštumą, vaisiaus raidą, gimdymo eigą.

Dauguma jų klausimų yra labiau susiję su artimojo dalyvavimu nėštumo priežiūroje, gimdyme ir kaukių gimdymo metu dėvėjimu bei jų keliamu nepatogumu. Norėdama sumažinti patiriamą stresą besilaukiančioms poroms dėl ypatingo laikmečio su įvairiausiais suvaržymais, medikų bendruomenė kantriai aiškina priimtų sprendimų prasmę ir naudą. Vis dėlto dauguma nėščiųjų labai atsakingos ir vykdo reikalavimus, teisingai dėvi apsaugos priemones, vengia nereikalingų kontaktų.

– Pirmojo karantino metu gimdymo namai kurį laiką buvo uždraudę gimdymuose dalyvauti vyrams ar kitiems šeimos nariams, kaip yra dabar?

– Nuo kovo iki birželio vidurio, kuomet buvo paskelbtas pirmasis karantinas, gimdymo stacionaruose artimųjų dalyvavimas gimdyme buvo uždraustas. Tuo metu, kai turėjome labai mažai informacijos apie viruso plitimą, apsaugos priemonių veiksmingumą, toks sprendimas buvo pamatuotas ir suprantamas.

Kadangi šiuo metu turime galimybę testuoti tiek nėščiąją, tiek ją lydintį asmenį, nuspręsta leisti vienam artimam žmogui dalyvauti gimdyme su sąlyga, kad jis visą laiką išbus stacionare. Tačiau keičiantis situacijai, sprendimai gali taip pat keistis. Gimdyme dalyvaujantis artimasis gali sirgti besimptome forma ir tai yra papildoma rizika tiek gimdyvei, naujagimiui, tiek personalui.

P. Mažylio gimdymo namuose gimdyvėms ir naujagimiams paruoštos jaukios palatos/ P. Mažylio gimdymo namų nuotr.

– Aktualus klausimas ir apie lankytojus, ar leidžiama lankyti gimdymo laukiančias moteris ir jau pagimdžiusias?

– Lankytojai su nedidelėmis išimtimis nėra įleidžiami.

– Nėščios moterys patenka į rizikos grupę, kuriai rekomenduojami skiepai nuo gripo, prieš porą savaičių Kaune gauta antroji nemokamų vakcinų siunta, ar patartumėte nėščiosioms dar suskubti pasiskiepyti, ar dar ne per vėlu dėl artėjančio ir gripo epidemijos termino?

– Taip, nėščiosioms rekomenduojama skiepytis nuo gripo, vakcinacija saugi ir efektyvi visais nėštumo laikotarpiais ir tai atlikti ne per vėlu.

P. Mažylio gimdymo namai / R. Tenio nuotr.

– Žinoma, ne mažiau aktualus ir klausimas, jei moteris susirgtų koronavirusu, galbūt jau yra duomenų, kaip šis virusas veikia nėščios moters ir būsimo kūdikio sveikatą?

– Kadangi COVID-19 yra pakankamai naujas virusas, duomenų apie jo poveikį nėštumui nėra labai daug. Neatmestinas sergamumo šiuo virusu ryšys su priešlaikiniu gimdymu, persileidimo tikimybe. Statistiškai apie 25 proc. koronavirusu sirgusių gimdyvių kūdikių yra gydomi intensyvios terapijos skyriuose, dažniausiai dėl neišnešiotumo.

Registruojami pavieniai atvejai, kuomet virusas perduodamas kūdikiui įsčiose, tačiau apie 4 proc. jau infekuotų gimdyvių gimusių kūdikių nustatomas šis virusas. Bendrai vertinant, situacija nėra bloga, nes itin sunkių komplikacijų tiek tarp sergančių nėščių moterų, tiek tarp užsikrėtusių kūdikiui, yra nedaug. Lietuvoje tokių sunkių ar net mirtinų atvejų iki šiol nefiksuota.

– Ir visai mūsų pokalbio pabaigai – jūsų, kaip mediko, patarimai kiekvienam žmogui, kaip išlaikyti gerą savijautą šiuo sudėtingu karantino laikotarpiu?

– Pastaruoju metu itin daug dėmesio skiriame koronaviruso temai, tačiau niekur nedingsta ir kitos sveikatos problemos, kad ir jau mūsų minėtas gripas. Rekomenduočiau tiek nėščiosioms, tiek vyresniems žmonėms pasitikėti vakcinacija, ji yra saugi ir padeda išvengti šios taip pat pavojingos ligos. Visiems žmonėms visų pirma linkėčiau sveikatos, taip pat – geros nuotaikos. Išlikime saugūs ir sveiki!

– Dėkojame už pokalbį.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA