Sujudimas apleistoje raketų bazėje netoli Kauno: ką ten veikia sunkioji technika? – Kas vyksta Kaune

Sujudimas apleistoje raketų bazėje netoli Kauno: ką ten veikia sunkioji technika?

Lietuvos oro uostų nuotr.

Trečiadienį „Kas vyksta Kaune“ skaitytojai kreipėsi dėl pastebėtų griovimo darbų visai šalia Kauno, buvusioje Karmėlavos raketinėje bazėje. Ši glaudžiasi prie pat Kauno oro uosto, todėl gyventojai suskubo aiškintis, kodėl teritorijoje nenurimsta rimta technika. Pasidomėjus, paaiškėjo, kad darbai čia vyksta jau gerą mėnesį: tvarkoma teritorija, šalinami pavojingi pastatai ir valomas užterštas plotas. Ateityje ši teritorija galėtų pasitarnauti verslo infrastruktūros plėtrai.

„Gal žinot, kokie griovimo darbai vyksta buvusioje raketinėje bazėje prie Karmėlavos?“ – rašė skaitytojas Arnas. Jis pridūrė, kad dar praėjusią savaitę matė vykstant kažkokius griovimo darbus, bet nebuvo technikos. Vyro teigimu, šiuo metu ir užkardas užrakintas, ir technika dirba ilgas valandas.

Tvarkė trejus metus

Susisiekus su Kauno rajono savivaldybės Aplinkos skyriaus vedėja Jurgita Rakauskaite, ji pasidalino informaciją apie įgyvendintą savivaldybės projektą. Buvusios karinės teritorijos Karmėlavos miestelyje, Oro uosto g. 4, sutvarkymo tikslas buvo pašalinti žmogaus sveikatai ir aplinkai tiesioginį pavojų keliančius užterštos teritorijos elementus (mazutą ir užterštą gruntą) bei kiek galima sumažinti taršos pavojingumą.

Kaip nurodoma projekte, atlikus detalius ekogeologinius tyrimus, teritorijoje buvo aptiktos trys vietos, kuriose užterštumas naftos produktais viršijo leistiną normą. Teritorijoje griūnantys statiniai ne tik žalojo aplinką, bet ir potencialiai kėlė grėsmę žmogaus sveikatai. Kauno rajono savivaldybė nutarė, jog teritorija turėtų būti sutvarkyta.

Projektas buvo finansuojamas Europos Sąjungos ir partnerių, Lietuvos oro uostų lėšomis. Projekto vertė – 388 090,35 eurų, o šio projekto darbai, Lietuvos oro uosto atstovų teigimu, jau baigti.

Raketų bazė Karmėlavoje / E. Šostakaitės nuotr.

Intensyvūs darbai vyksta jau daugiau nei mėnesį

Kaip informavo Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas, spalio mėnesį prasidėjo intensyvūs apleistų teritorijų tvarkymo ir konversijos darbai. Teritorijų tvarkymo darbai tiek šiais, tiek kitais metais numatomi visuose trijuose šalies oro vartuose – iš viso bus griaunama virš 70 senų statinių.

Didžiausias dėmesys jau šiemet bus skirtas šalia Kauno oro uosto esančioms 60 hektarų užimančioms teritorijoms, kurios sovietų laikais buvo karinės paskirties, o šiuo metu yra apleistos.

Įgyvendinus projektą, tikimasi ne tik saugiai sutvarkyti buvusius karinius ir kitus nebenaudojamus, apleistus statinius, bet ir paversti teritorijas patraukliomis, verslo plėtojimui tinkamomis erdvėmis.

Iš viso projekto įgyvendinimo metu rangovai (keturios bendrovės veiks skirtingose projekto dalyse, skirtinguose oro uostuose) įsipareigojo nugriauti daugiau nei 70 pastatų, esančių Vilniaus, Palangos ir Kauno oro uostų filialų teritorijose. Didžioji dalis darbų numatoma Kauno filiale – čia ketinama tvarkyti šiaurinėje ir pietinėje dalyse esančias teritorijas.

Raketų bazė Karmėlavoje / Lietuvos oro uosto nuotr.

Pasak Kauno oro uosto vadovo Karolio Matulaičio, šiose teritorijose, kurios viso užima maždaug 8 futbolo aikščių plotą, stūkso dar sovietmečiu statyti ir dabar visiškai apleisti kariniai statiniai. Vienoje pusėje buvo įrengtas kareivių miestelis, o kitoje oro uosto pusėje veikė raketų bazė – anuomet karinis objektas, kuris buvo itin įslaptintas.

Nuo raketinės bazės iki verslo centro

Šiuo metu, K. Matulaičio teigimu, griūnantys statiniai ne tik kenkia aplinkai, bet ir potencialiai kelia grėsmę žmogaus sveikatai, todėl yra pažymėti ženklais, draudžiančiais bet kokį jų lankymą.

„Pavojų keliančius objektus, kurie nebeatlieka jokios funkcijos ir nėra pritaikomi kitai paskirčiai, Lietuvos oro uostų iniciatyva ir lėšomis norime nugriauti, o pačią teritoriją tvarkyti iš esmės. Šiam žingsniui buvo ruošiamasi ne vienerius metus, nes apleistos teritorijos reiškia tiesiog neišnaudotą potencialą“, – sako K. Matulaitis.

Raketų bazė Karmėlavoje / Lietuvos oro uosto nuotr.

Kauno oro uosto vadovas įgyvendinus projektą teritoriją planuoja paversti patrauklia vieta verslo infrastruktūrai plėtoti. Anot jo, visas Lietuvos oro uostų turtas yra valdomas efektyvumo ir visuomenės naudos kūrimo principais, o teritorijų tvarkymo projektas yra vienas to pavyzdžių.

„Sutvarkius milžiniškas oro uostų pašonėje esančias teritorijas, jas būtų galima prikelti antram gyvenimui ir sustiprinti verslo infrastruktūrą. Tokia konversija galėtų pasitarnauti įvairioms įmonėms ir verslo atstovams, turintiems interesų įsikurti patraukliose oro uostų prieigose. Jų teikiamos paslaugos neabejotinai atneštų daugiau pridėtinės vertės tiek įmonei, tiek regionui“, – tikisi K. Matulaitis.

Teigiama, kad šių teritorijų tvarkymo projekto labai laukė ir aplink oro uostą gyvenančios bendruomenės, su kuriomis oro uosto atstovai periodiškai susitinka, diskutuojama tiek apie oro uosto, tiek apie aplinkinės teritorijos plėtros planus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.