Konservatoriai ir dvi liberalų partijos pasirašė koalicijos sutartį (papildyta) | Kas vyksta Kaune

Konservatoriai ir dvi liberalų partijos pasirašė koalicijos sutartį (papildyta)

BNS 2020/11/09 10:12
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Ingrida Šimonytė, Aušrinė Armonaitė / DELFI nuotr.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos lyderiai Seime pirmadienį pasirašė sutartį dėl naujos valdančiosios koalicijos sudarymo.

„Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius valstybėje bei tarp jos žmonių ir sudarome šį koalicinio bendradarbiavimo ir Vyriausybės formavimo susitarimą“, – teigiama dokumente.

Koalicijos partneriai įsipareigojo remti Ingridos Šimonytės vadovaujamą koalicinę Vyriausybę.

„Esu dėkingas koalicijos partneriams už greitą, efektyvų, konstruktyvų procesą, turėjom kiek daugiau negu savaitę diskusijų, dabar laukia kiti etapai, diskusija dėl pozicijų, asmenybių ir svarbiausias darbas, Vyriausybės programa“, – pasirašius sutartį sakė TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis.

Kandidatė į premjeres I. Šimonytė teigė, jog kol kas partijos yra sutariusios tik dėl ministro pirmininko pozicijos, o tiek proporcijos, kaip bus sutarta dėl politinių postų, tiek siūlomos asmenybės yra derybų objektas.

I. Šimonytė taip pat patvirtino, kad iki Seimo pirmojo posėdžio penktadienį tikimasi turėti dalį kandidatų į būsimą Ministrų kabinetą, iki to laiko turės būti žinoma, kas bus siūlomi į vadovaujančias pozicijas Seime.

„Kai tik susitarsim (dėl ministrų), iškart ir pranešim, dabar pranešam, kas susitarta ir fiksuota parašais, kad bus siūloma mano kandidatūra į ministro pirmininko postą, jokios kitos kandidatūros daugiau nėra sutartos“, – į klausimą dėl būsimo kabineto sudėties atsakė I. Šimonytė.

Anot jos, taip pat nėra sutarta, kokiomis konkrečiai proporcijomis bus padalinti postai, nors principai ir įrašyti sutartyje, numatant didesnį svorį premjero ir Seimo pirmininko kandidatūroms, o kitas pareigybes numatant paskirstyti pagal proporcingą atstovavimą Seime.

„Tą irgi reikia sutarti, parašyti tam tikri dalykai sutartyje, kad Seimo pirmininkas ir ministras pirmininkas turi didesnį svorį, yra objektyviai egzistuojantis dydis kaip frakcijų dydžio santykis ir visiškai ignoruoti to santykio nepavyks, bet aš tikiuosi, kad žmonių apvalinti skaičiais po kablelio taip pat nereikės, nes žmonės nesiapvalina“, – teigė I. Šimonytė.

„Tiesiog ieškosime tokio sutarimo, kuris būtų pakankamai komfortiškas visiems koalicijos partneriams“, – pažymėjo kandidatė į premjeres.

Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen patvirtino, kad partija siekia parlamento vadovo posto. Jos pavardė įvardijama kaip kandidatės į šį postą.

„Esame tai pasakę remdamiesi nusistovėjusia politine tradicija ir manau, kad turime pagrindo siekti šio posto, bet, vėlgi, visos pozicijos šiai dienai yra ant derybų stalo ir nenorėčiau užbėgti įvykiams už akių“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė patvirtino kandidatei į premjeres pasiūliusi apie dešimt galimų kandidatų į ministrus pavardžių.

„Tikimės, kad 80–90 procentų pasiūlymų, kuriuos buvome pateikę, turime partnerių žodį, atsiguls į Vyriausybės programą, svarbu, kas ir kaip ją įgyvendins, ir aš esu pateikusi kandidatei į premjeres apie dešimt pavardžių kandidatų į ministrus įvairiose srityse. Mes nesame įsikibę nei į vieną kėdę, mes norime, kad kuo geresni kandidatai užimtų tas pozicijas“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Konservatorių pirmininkas G. Landsbergis pažymėjo, kad „objektyviai penktadienis yra data, kai mes turėsime kai ką turėti“.

„Net jei mes nesutarsime dėl nieko kito, penktadienį dėl Seimo pirmininko turime būti sutarę“, – sakė G. Landsbergis.

Jis teigė, jog dėl paramos balsuojant dėl Seimo pirmininko su kitomis partijomis nesitarta, nes dar nėra kandidatūros, bet „kai ji bus aiški, normali tradicija kviesti partijas, kurios yra mažumoje, palaikyti, nes didele dalimi Seimo pirmininkas atstovauja visam Seimui, mažumai taip pat“.

Pirmadienį pasirašytame koalicijos sutarties dokumente dešiniosios partijos nurodo savo vertybinius įsipareigojimus, svarbiausius prioritetus, artimiausio laikotarpio darbus, Vyriausybės programos rengimo tvarką.

Sutartyje taip pat išvardyti atskiriems partneriams ypač aktualūs klausimai, dėl kurių nėra bendro sutarimo. Tarp jų – įstatymų pakeitimai, leidžiantys užtikrinti viešųjų erdvių dekomunizaciją, įteisinantys asmenvardžių rašybą pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis, neatlygintinas informacijos teikimas žiniasklaidai iš Registrų centro apie juridinius asmenis, Stambulo konvencijos ratifikavimas, nedidelio kiekio kvaišalų turėjimo dekriminalizavimas, taip pat įstatymų pakeitimai, „leidžiantys įteisinti lyčiai neutralią partnerystę, grindžiamą tarpusavio atsakomybe bei savanorišku apsisprendimu prisiimti teises ir pareigas“, leidimas kandidatuoti į Seimą nuo 21 metų.

Po šios sutarties pasirašymo prasidės derybos dėl Vyriausybės programos ir ministrų portfelių bei pozicijų Seime.

Naujajai Vyriausybei turėtų vadovauti konservatorių sąrašo lyderė I. Šimonytė. Koalicija turės 74 atstovus Seime iš 141.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA