Teigiamą koronaviruso testo rezultatą gavusi kaunietė nustebo: nesupratau, ką turiu daryti – Kas vyksta Kaune

Teigiamą koronaviruso testo rezultatą gavusi kaunietė nustebo: nesupratau, ką turiu daryti

delfi.lt / Jogintė Užusienytė 2020/10/18 18:20
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Kaunietė, kuri šiuo metu laikinai gyvena Vilniuje, susidūrė su keista situacija, kai rugsėjo savaitgalį sužinojo, kad serga koronavirusu. 26-erių metų merginos teigimu, teko iškęsti visą virtinę nesusipratimų, kol pagaliau jos atvejis buvo nuodugniai ištirtas, o su ją kontaktą turėję žmonės tinkamai informuoti.

Jauna moteris tikino, kad per tas dienas, kai siekė susigaudyti, ką jai daryti, patyrė labai daug streso ir norėjo suprasti, ar sistema iš tikrųjų veikia netinkamai ir nevėluoja.

Ruošėsi močiutės jubiliejui

Mergina žurnalistams pasakojo, kad rugsėjo 11 d., penktadienio, rytą atsikėlė ir turėjo eiti pasitikrinti sveikatos į polikliniką. Pasak jos, kadangi sveikatos įstaigoje yra matuojama ateinančiųjų temperatūra, mergina ją pasitikrino dar namuose ir termometras parodė 37,1 laipsnius.

„Kadangi kitą dieną turėjau dalyvauti močiutės devyniasdešimtmetyje, aš labai sunerimau, ar negali būti kažkas blogai. Žinoma, dėl patirto streso temperatūra pakilo dar truputėlį, todėl paskambinau savo šeimos gydytojai, kuriai pasakiau, kad jokių simptomų nejaučiu, gerai jaučiuosi, tačiau dėl nuolatinio kontakto su žmonėmis, norėčiau pasitikrinti“, – pasakojo mergina.

Jos teigimu, gydytoja vis dėlto suabejojo, kad tai gali būti koronavirusas, mat dažniausiai tokiu atveju temperatūra būna 37,3: „Kadangi nejaučiau daugiau jokių simptomų, specialistė patarė laukti iki vakaro ir žiūrėti, ar jų daugiau nepasirodys. Vis dėlto laukimas iki vakaro man pasirodė per daug pavojingas, be to, turėjau kitą dieną dalyvauti šventėje, todėl pradėjau ieškoti alternatyvų. Apskambinau kelioms privačioms klinikoms, kurios darė koronaviruso testus, ir viena iš jų kaip tik turėjo vietos 16 val. vakare.“

Merginos teigimu, ankstų šeštadienio rytą, dar prieš 7 val., ji buvo informuota, kad jos testas yra teigiamas – taip kaunietė sužinojo serganti. Taip pat nurodė jau penktadienio vakarą pradėjusi jausti, kad kažkas negero vyksta su organizmu, bet, merginos nuomone, tai buvo ne įprastas sirgimas, o greičiau priminė nuovargį, jautė bendrą silpnumą.

Negavo informacijos, ką tiksliai reikia daryti

Kadangi atsakymą gavo labai anksti ryte, mergina iškart nežinojo, ką jai daryti pirmiausia. Vis dėlto ji rado informacijos, kad nuo 8 val. ryto galima skambinti į karštąją liniją ir ten susižinoti daugiau.

„Aštuntą valandą paskambinau į šią liniją ir jie man pasakė, kad neturi, ką patarti. Tiesiog nurodė, kad turiu izoliuotis, bet net nepasidomėjo, ar aš turiu, kur tai padaryti, ar turiu galimybių atsiriboti nuo žmonių. Dėl visų šių dalykų nesulaukiau jokių klausimų, tik dar mestelėjo mintį, kad galėčiau susisiekti su savo šeimos gydytoja. Vis dėlto aš esu prisirašiusi į pusiau privačią kliniką, kuri savaitgaliais nedirba. Tada aš vėl paklausiau, ką man daryti, ir šįkart darbuotojai patarė kreiptis į laboratoriją, kuri man atliko tyrimą“, – prisimena sirgusoji.

Pasak jos, laboratorija irgi niekuo negalėjo padėti ir taip pat liepė jai laukti pirmadienio. „Aš pasakiau, kad negaliu taip ramiai laukti, kadangi turėjau nemažai kontaktų, kuriuos norėjau iškart informuoti. Vis dėlto karštoji linija man anksčiau patarė dar paskambinti ir Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) ir su jais pasikonsultuoti dėl tolimesnių žingsnių. Paskambinus centrui, jie pasakė, kad dar nemato mano atvejo įvesto sistemoje. Tik pirmadienį išsiaiškinau, kad taip atsitiko dėl to, kad mane tyrusios laboratorijos administracija savaitgalį nedirbo ir tik pirmadienį galėjo užregistruoti mano testo rezultatą“, – paaiškino mergina.

Jai buvo labai keista, kad visą savaitgalį niekas negalėjo atlikti gilesnės jos atvejo analizės, todėl ji perėmė iniciatyvą į savo rankas.

„NVSC bent jau šiek tiek man suteikė informacijos, ką turėčiau daryti, nors irgi nesulaukiau klausimų, kaip man sekasi izoliuotis, tiesiog nebuvo užduota kažkokių tikslinių klausimų. Nesupratau ir kokius kontaktą turėjusius žmones turėčiau informuoti – ar tuos, su kuriais paskutinį kartą bendravau per 72 val., ar 5 paras. Visur buvo pateikiama skirtinga informacija. Tačiau pradėjau pati visus savo kontaktus informuoti, o NVSC mane užregistravo kaip susirgusį žmogų“, – teigė kaunietė.

Merginai tą pačią dieną paskambino epidemiologė iš Kauno, tačiau, kai specialistė sužinojo, kad ji registruota Kaune, bet laikinai gyvena Vilniuje, atsakė, kad negali tirti jos atvejo.

„Jos teigimu, Vilnius ir Kaunas turi dvi skirtingas sistemas tarp kurių esą „nesuvaikšto“ informacija. Tada ji tiesiog irgi suteikė bendrą informaciją, nors ir išklausė, kokių aš turiu klausimų, bandė suteikti reikalingus atsakymus. Pats žmogus suprato, kad yra tokių absurdiškų dalykų. Aš irgi supratau, kad privalau saviizoliuotis. Izoliavausi ir pati turėjau nuspręsti, ką man daryti, o pirmadienį nuo ryto skambinau laboratorijai, kad žinočiau, ar jau nukeliavo informacija“, – stebėjosi buvusi koronaviruso nešiotoja.

Vis dėlto, merginos teigimu, tą savaitgalį ji patyrė labai daug streso, kadangi pati turėjo visus kontaktus informuoti, o tai gali būti labai nemalonus procesas.

„Tikrai ne visi tokią žinią gerai priėmė, kai kurie patyrė šoką, žlugo ir jų planai dėl to, kad turėjo saviizoliuotis. Jie taip pat man skambino, klausė, ką daryti toliau, bet aš jiems negalėjau pateikti tikslių atsakymų. Gerai, kad visi mano kontaktai buvo sąmoningi ir pilietiški, iškart užpildė NVSC anketas, kad turėjo tokį kontaktą. Deja, kol mano atvejis nebuvo įvestas į sistemą, mano kontaktų irgi negalėjo iškart pradėti analizuoti. Liepė laukti epidemiologų skambučio, o jie neskambino“, – kalbėjo kaunietė.

Susisiekė tik antradienį

Koronavirusu susirgusi pašnekovė sakė, kad jos duomenys į sistemą buvo suvesti tik apie pirmadienio pietus, o epidemiologė jai paskambino tik antradienį.

„Tačiau ir ji buvo iš Kauno. Vis dėlto po šio skambučio mano duomenis perdavė Vilniui ir pagaliau paskambino kita epidemiologė, kuri jau rimtai pradėjo analizuoti mano atvejį. Manau, kad kažkas su šiomis sistemomis tikrai yra negerai, kadangi tiek laiko užtruko susisiekti su manimi. Taip pat su mano kontaktais buvo susisiekta tik trečiadienį ar ketvirtadienį, tai pagalvokite, jau buvo prabėgusios maždaug penkios dienos. Gerai tik viena, kad mano visi kontaktai buvo sąmoningi“, – dėl kitų saugumo nerimavo moteris.

Ji pridūrė, kad visi jos kontaktai pasidarė testus, kurie buvo neigiami, bet vis tiek turėjo išbūti saviizoliacijoje: „Taigi, mano pirmosios dienos po teigiamo testo atsakymo buvo chaotiškos, pilnos nerimo ir streso. Dažnai pagalvoju, kad svarbiausia, jog jaučiausi gan gerai ir turėjau jėgų pati didžiąją dalį darbo padaryti, bet kas būtų, jeigu aš būčiau jautųsi daug stipresnius simptomus? Aš tikrai stengiausi susisiekti ir informuoti visus žmones, kurie turėjo su manimi kontaktą, bet yra labai sunku, kai to nedaro tie, kuriems tai ir priklauso“.

Paklausta, kokius simptomus patyrė sirgimo laikotarpiu, ji nurodė, kad iš pradžių, šeštadienį, jai buvo pakilusi temperatūra iki 38 laipsnių, tačiau sekmadienį ji nukrito, o paskui jautė kaulų „laužymą“, bendrą silpnumą, galiausiai dingo skonis ir kvapas, kurių savaitę negalėjo atgauti. Vis dėlto, po 14 dienų pasidarius testą jis jau buvo neigiamas.

„Tikrai būtų labai gerai, kad žmonės būtų tinkamai informuoti, kad savaitgalį gavę teigiamą testo rezultatą galėtų tikėtis informacijos apie tolimesnius žingsnius tik pirmadienį, kai bus suvesti jų duomenys“, – svarstė mergina.

Pajutus menkiausius simptomus reikia likti namie

NVSC atstovai „Delfi“ komentavo visada pabrėžiantys, kad žmogus, kuris jaučia bent menkiausius užkrečiamosios ligos simptomus, privalo likti namuose.

„Jei žmogus jautė ar jaučia simptomus ir darėsi tyrimą, tuomet privalėjo likti namuose iki tyrimo pasidarymo, po tyrimo pasidarymo ir, žinoma, po gauto teigiamo testo rezultato. Jei žmogus darėsi tyrimą, nes kitas užsikrėtęs asmuo įvardijo tą asmenį, kaip didelės rizikos kontaktinį asmenį, tokiu atveju asmuo jau turėjo būti izoliacijoje. Jei asmuo yra grįžęs iš užsienio, iš kur jo/jos grįžimo dieną buvo privaloma izoliuotis, tokiu atveju izoliacija yra privaloma iškart“, – komentavo NVSC.

Taip pat nurodė, kad gavus teigiamą atsakymą, visuomet privaloma iškart pradėti laikytis saviizoliacijos nelaukiant skambučio iš NVSC.

„Informacija apie teigiamus testų rezultatus mūsų specialistus pasiekia ne tuo pat metu, kai pats žmogus gauna teigiamą atsakymą, todėl susidaro tam tikras laiko tarpas. Savaitgaliais NVSC dirba po keletą specialistų departamentuose, o pastaruoju metu atvejų vis daugėja, todėl visuomet prašome žmonių būti geranoriškais ir luktelėti, kol su jais susisieks specialistai. Apie tai, kur žmogus lankėsi ir su kuo bendravo žino tik pats asmuo, tad susisiekti ir įspėti juos pačiam asmeniui yra labai rekomenduotina. Beje, tokius lankytų vietų ir asmenų, su kuriais buvo bendrauta sąrašus asmuo turės pateikti NVSC specialistams taip pat“, – nurodoma NVSC komentare.

NVSC primena, kad turėjusiu sąlytį laikomas 3 dienas iki tol, kol asmeniui, kuriam jau patvirtintas koronavirusas, pasireiškė simptomai, ir dvi savaites po simptomų atsiradimo bendravęs žmogus.

Tuo metu, jei žmogus bendravo su sergančiuoju, kuriam COVID-19 ligai būdingi simptomai nepasireiškė, sąlytį turėjusiu laikomas žmogus, kontaktavęs 72 val. iki tepinėlio sergančiajam, kuris buvo teigiamas, paėmimo ir 14 dienų po tepinėlio paėmimo. Informacija suteikiama NVSC informacijos telefono numeriu 85 264 9676.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT