Vyriausybė pradeda svarstyti deficitinį kitų metų biudžeto projektą (papildyta) – Kas vyksta Kaune

Vyriausybė pradeda svarstyti deficitinį kitų metų biudžeto projektą (papildyta)

BNS 2020/10/14 08:26
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Vyriausybė trečiadienį pradeda svarstyti 2021 metų biudžeto projektą. Jam pritarus, dokumentas bus teikiamas svarstyti Seimui. Vyriausybės posėdyje bus svarstomi valstybės ir savivaldybių, „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų projektai, kartu su jais teikiami susijusių kitų teisės aktų projektai, įskaitant, tikėtina, ir dėl minimalios algos (MMA) didinimo.

Finansų ministras Vilius Šapoka antradienį LRT radijui sakė, kad 2021 metų valstybės biudžete reikia vengti bet kokių papildomų ilgalaikių finansinių įsipareigojimų, todėl atmetė valdančiųjų siūlomą tryliktos pensijos idėją.

Galimą 13-tą pensiją netvariu sprendimu vadina ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad jei Seimas priims įstatymą dėl 13-tos pensijos, Vyriausybė privalės surasti tam lėšų. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtina, kad Lietuvos ekonominė situacija leidžia mokėti papildomą fiksuotą 200 eurų pensiją.

Finansų ministras taip pat teigė, kad kartu su biudžetu nebus siūloma jokių mokestinių pakeitimų, tačiau bus atsižvelgta į pažeidžiamiausias visuomenės grupes bei ekonomikos transformavimą. Ministras taip pat pripažino, kad kitąmet viešieji finansai išliks deficitiniai, tačiau jį bus siekiama mažinti.

Tai, kad Lietuvos biudžetas kitais metais tikrai bus deficitinis, antradienį sakė ir G. Nausėda, tačiau jis pažymėjo, kad Lietuvos deficitas bus mažesnis nei daugelyje valstybių. Prezidentūra prognozuoja, kad biudžeto deficitas kitais metais turėtų siekti 5-6 proc.

Kol kas neaišku, ar svarstant biudžetą bus aptartas ir minimalios mėnesio algos (MMA) didinimas. Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjos, kol kas svarstoma, kaip reikėtų elgtis, jei gruodį ekonominės prognozės būtų prastesnės nei dabar.

„Planas yra, kad turėtų būti (svarstoma trečiadienį – BNS) kartu su biudžeto klausimu, (…) bet dar galvojama apie išlygas, nes gruodį Finansų ministerija pateiks dar vienas prognozes kitiems metams, tai svarsto, ką reikės daryti, jei jos pakistų ir būtų šiek tiek blogiau, nei prognozuota rugsėjį. Kadangi padėtis nestabili, reikia numatyti ir planą A, ir planą B“, – BNS sakė Eglė Samoškaitė.

Vyriausybės atstovai siūlė MMA didinti 35 eurais iki 642 eurų.

Kol kas viešai yra paskelbtas tik „Sodros“ biudžeto projektas. Planuojamo jos pajamos yra 5,063 mlrd. eurų, išlaidos – 5,002 mlrd. eurų, arba atitinkamai 3,2 proc. (157,2 mln. eurų) ir 3,8 proc. (184,4 mln. eurų) didesnės nei laukiama 2020 metais. Fondo biudžeto perteklius 2021 metais turėtų siekti 61,295 mln. eurų – 30,7 proc. (27,151 mln. eurų) mažiau nei laukiama šiemet.

Senatvės pensijos nuo kitų metų pradžios dėl indeksavimo vidutiniškai didės 7,17 proc. Prognozuojama, kad vidutinė pensija, turint būtinąjį stažą, kitąmet bus 428,9 euro – 30 eurų (7,5 proc.) didesnė nei šiemet.

Biudžeto projektas Seimui turi būti pateiktas iki spalio 17 dienos. Po pirmojo svarstymo Seime dokumentas paprastai grąžinamas Vyriausybei tobulinti, o galutinai priimamas gruodį.

Šiemet galutinius sprendimus dėl biudžeto projekto priims jau naujai išrinktas Seimas bei nauja Vyriausybė.

Papildyta 13.27 val.

Planuojamas biudžeto deficitas tris kartus didesnis

2021 metų valstybės biudžeto pajamos, įskaitant Europos Sąjungos (ES) ir kitos tarptautinės paramos lėšas, bus mažesnės nei šių metų biudžeto plane, tuo metu išlaidos turėtų labai didėti. Planuojamas biudžeto deficitas kitąmet bus daugiau kaip tris kartus didesnis nei planuotas šiemet.

Vyriausybė trečiadienį svarsto Finansų ministerijos parengtą 2021 metų valstybės biudžeto projektą. Pagal jį pajamos kitąmet, palyginti su patvirtintomis šiemet, mažės 1,3 proc. (145,369 mln. eurų) iki 11,385 mlrd. eurų, o išlaidos augs 21,2 proc. (2,712 mlrd. eurų) iki 15,49 mlrd. eurų.

Valstybės biudžeto deficitas kitąmet turėtų siekti 4,105 mlrd. eurų – 3,3 karto (2,857 mlrd. eurų) daugiau nei patvirtinta šiemet (1,248 mlrd. eurų).

Vyriausybė nėra koregavusi 2020 metų biudžeto, todėl iš kol kas pateikiamų duomenų nesimato, kaip 2021 metų biudžetas skirsis nuo realių šių metų valstybės pajamų ir išlaidų, kurioms didelės įtakos turėjo koronaviruso krizė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT