Įvertinkite: baigtas pirmasis unikalaus projekto Kauno senamiestyje etapas – Kas vyksta Kaune

Įvertinkite: baigtas pirmasis unikalaus projekto Kauno senamiestyje etapas

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Kaune 1922 metais prasidėjo Lietuvos krepšinis. Kaune jau stovi ir Lietuvos „Krepšinio namai“ – unikalus pastatas, kuriame per Lietuvos krepšinio 100-metį prasidės taip pat unikali pažintis su antrosios šalies religijos istorija, pergalėmis ir subtilybėmis. Tai bus įspūdinga kelionė laiku ir patirtimis. O dabar Lietuvos „Krepšinio namai“ atviri įvairiems renginiams ir krepšinio bendruomenės susibūrimams.

Pirmieji jų jau įvyko praėjusią savaitę. „Krepšinio namuose“ buvo pagerbti praėjusio sezono NKL čempionai, vyko LKF konferencija, o muziejaus erdves taip pat buvo okupavęs tarptautinis šokio festivalis „AURA 30“. Čia vyko Kauno šokio teatro „AURA“ ir Kauno miesto simfoninio orkestro premjera – „Begalybės“, rašoma „Krepšinio namų“ pranešime žiniasklaidai.

„Visi svečiai mus sveikino radus tokią naują erdvę Kaune. Žmonės buvo labai suinteresuoti į tai, kad 30-am festivaliui pasirinkome tokią naujovišką erdvę, kurioje buvo labai įdomu apsilankyti festivalio „AURA 30“ žiūrovams ir svečiams.

Žinant, kad Kaune yra tokių, teatrui tinkamų aikštelių trūkumas, mes labai rekomenduojame teatrams pristatyti spektaklius būtent čia. Mums, kaip šokio teatrui „AURA“, „Krepšinio namų“ erdvė buvo labai inovatyvus ir pasiteisinęs sprendimas premjeros „Begalybės“ pristatymui. Dėkojame „Krepšinio namams“ ir tikimės, jog greitu metu erdvė bus visiškai prisitaikiusi prie įvairių meninių renginių įgyvendinimo“, – teigė šokio teatro „AURA“ direktorė Birutė Letukaitė.

Idėja

„Krepšinio namai“ – daugiau nei pastatas. Tai – Lietuvos žmonių aistros krepšiniui ir vienybės simbolis. Tai – visos krepšinio bendruomenės namai“, – sako Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas.

Pasak jo, pirmasis „Krepšinio namų“ etapas baigtas – jie jau veikia. Muziejus, kuris įsikurs šiuose namuose, lankytojus pakvies 2022-aisiais. Tuomet, kai bus baigtas antrasis etapas – padedant vienai žinomiausių pasaulio muziejų įrengimo ir renginių kompanijai „Ralph Applebaum Associates“ (RAA).

„Čia bus viskas, kas telpa žodyje krepšinis. Tai bus ne daiktų, o potyrių ir įspūdžių muziejus. Norime, kad į jį atėję vaikai nenorėtų išeiti, o suaugusieji – išsinešti tokius įspūdžius, kuriais dalytųsi su draugais ir pažįstamais. Kad muziejus taptų nuolatiniu traukos centru“, – sako M. Špokas.

„Krepšinio namai“ / A. Aleksandravičiaus nuotr.

Šalia namų – istorinė aikštelė

2022-aisiais šalia „Krepšinio namų“ bus baigta savotiška mozaika – krepšinio aikštelė, sudėliota iš žalvarinių plytelių su vardais ir pavardėmis. 100 – su ryškiausių Lietuvos krepšinio asmenybių vardais.

Pirmoji simbolinė plytelė aikštelės viduryje skirta Steponui Dariui – asmenybei, atvežusiam krepšinį į Lietuvą. Šioje aikštelėje gali įsiamžinti bet kuris pasaulio žmogus arba įmonė/organizacija bei taip prisidėti prie istorijos kūrimo. Susidomėjimas šia akcija šiuo metu yra didelis: įsiamžina ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje gyvenantys krepšinio aistruoliai, užsienio krepšinio federacijų bei FIBA vadovai.

„Plytelė dažnai tampa puikia dovana, kurioje įamžinama šeima, vaikai, tėvai, mylimieji, įmonių kolektyvai/darbuotojai ir panašiai“, – sako M. Špokas.

Pačiuose „Krepšinio namuose“ tai pat bus rėmėjų siena ir interaktyvi vieta, kurioje bus visų, kurie prisidėjo prie namų įkūrimo, vardai. Oficialiai simbolinė aikštelė bus atidaryta 2022 m. balandį, minint Lietuvos krepšinio šimtmetį.

Muziejaus vizija

Taip pat planuojama, kad prie įėjimo į „Krepšinio namus“ iškils krepšinio pradininko Jameso Naismitho statula.

„RAA atstovai patarė neapsiriboti vien Kaunu ir Lietuva – parodyti, kad krepšinis – viso pasaulio žaidimas, o Lietuva jo žemėlapyje užima labai svarbią vietą“, – sako muziejų administruojančios VšĮ „Krepšinio namai“ direktorė Živilė Belejevaitė.

Kanadiečio, sugalvojusio krepšinį 1891-aisiais, statula įsikurs šalia didelio ąžuolo, kurį puslankiu apglėbė variu dengtas statinys. Teritorijoje toliau liks augti ir kiti medžiai, kurie suteiks namų jaukumo pojūtį. Toks buvo architekto Gintauto Natkevičiaus sumanymas.

„Krepšinio namai“ / A. Aleksandravičiaus nuotr.

Pats muziejus užims maždaug 70 proc. vieno moderniausių ne tik Lietuvoje, tačiau ir Europoje bei Baltijos šalyse pastato erdvių.

Antrajame aukšte bus įrengta istorinė interaktyvi ekspozicija. Salės centre stovės konsolė su ekranais, kurie muziejaus lankytojams pasakos ne tik pasaulinę krepšinio raidą, tačiau ir perkels juos į krepšinio aikštę, leis pasijusti tikru aistruoliu. Ten pat bus sudėlioti pagrindiniai Lietuvos krepšinio trofėjai.

Nusileidus į pirmąjį aukštą lankytojų lauks kelios interaktyvios žaidimų stotelės, kuriose lankytojai galės išmėginti savo reakciją, šoklumą ir rankos taiklumą.

„Bus galima varžytis su konkrečiu krepšininku. Geriausi rezultatai bus fiksuojami. Taip pat bus galima ir virtualiai pabendrauti su pasirinkta krepšinio žvaigžde“, – pasakoja Ž. Belejevaitė.

Savo interaktyvias zonas turės ir muziejaus partneriai – NBA ir „Nike“. Bus galima nusifotografuoti su NBA žvaigžde. Ypatingą vietą užims esporto erdvė. Ji kuriama taip pat bendradarbiaujant su NBA. Planuojama įkurti ir esporto mokyklą. Planuojamos ir vaikų vasaros stovyklos.

VšĮ „Krepšinio namų“ dalininkai yra LKF ir Kauno savivaldybė. Viešoji įstaiga turės išsilaikyti pati – iš muziejaus renginių, patalpų nuomos, vaikų stovyklų ir projektinės veiklos.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA