Koronaviruso vakcina Lietuvai gali kainuoti daugiau nei 100 mln. eurų (papildyta)

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Koronaviruso vakcinoms pirkti Lietuvai gali reikėti per 100 mln. eurų, sako premjeras ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Jeigu apsispręstume dėl mechanizmo, kad visas vakcinas, kaip siūloma diversifikavus, pagal pro rata principą įsigyti, tai tikrai virš 100 mln. eurų būtų. Nebūtinai tiek ir kainuotų, nes neaišku, kiek tų vakcinų bus įrodyta, kaip veiksmingos, efektyvios, saugios. Čia ir yra klausimas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jis teigė, kad tikslios sumos nurodyti negalima ir dėl konfidencialumo įsipareigojimų, ir dėl nežinios. Pasak A. Verygos, dabar kalbama apie septynių gamintojų vakcinų pirkimą.

„Niekas negali pasakyti, kiek jų (veiksmingų vakcinų – BNS) tokių bus. Jokio eksperto negalima paklausti, nes niekas negali to įvertinti. Tai toks politinio apsisprendimo klausimas, kaip tas rizikas suvaldyti“, – aiškino ministras.

„Jeigu apsispręstume įsigyti viską, kiek siūloma, kokia galimybė, maksimaliai minimizuojant rizikas, tai ir susidaro tokios sumos“, – pridūrė jis.

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad Lietuva dabar turi pasirinkti strategiją vakcinoms pirkti.

„(…) kokį kelią pasirinkti šaliai – rizikuoti, nerizikuoti, kokiu mastu rizikuoti. Tai sprendimai, susiję su mūsų gyventojų sveikata, gyvybe, su mūsų šalies ūkiu, kokios būtų pasekmės, jei mes neskiepytume, ar neturėtume vakcinos, kaip tai atsilieptų mūsų ekonomikai, tai skaičiuotume ne šimtais milijonų eurų (nuostolių – BNS)“, – tvirtino Vyriausybės vadovas.

A. Verygos teigimu, galima rizikuoti ir sutartį sudaryti tik su vienu gamintoju, tačiau tuomet kiltų didžiulė rizika išvis likti be vakcinos.

„Nė vienos vakcinos klinikinis tyrimas dar nėra pasibaigęs, nė viena dar nėra registruota. Mes dabar kalbame apie sutartis, apie kiekius, apie įsigijimo mechanizmus. Jeigu tai būtų įprastas reikalas, kai turėtume visus įrodymus, viskas būtų aišku, tada tiesiog paklaustume specialistų, jie pateiktų kokią nors nuomonę ir viskas būtų tvarkoje. Dabar nėra ko paklausti“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Anot jo, skirtingos valstybės šioje situacijoje elgiasi skirtingai. „Kai kur svarstymai persikelia į parlamentą, bet dažniausiai sprendžia vyriausybės“, – teigė jis.

A. Veryga pabrėžė, kad nereikės mokėti pinigų už nesukurtą vakciną, tačiau ją sukūrus įsipareigojimus bus privalu vykdyti.

„Jeigu vakcina, iš kurios pirkimo mechanizmo nepasitraukiame, pasakome, kad pirksime, kiek siūloma, jeigu bus įrodyta, kad ji efektyvi, mes privalėsime ją įsigyti“, – sakė ministras.

Premjeras tvirtino, kad Vyriausybė sprendimą dėl vakcinų įsigijimo planuoja priimti trečiadienį. Antradienį šį klausimą svarstys Koalicijos taryba ir Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisija.

Papildyta 14.35 val.

Lietuva linksta priimti sprendimą, kad būtų įsipareigojama pirkti visų septynių gamintojų vakcinas nuo COVID-19, jeigu joms pavyks jas sukurti.

Tai antradienį po valdančiųjų partijų lyderių pasitarimo Seime žurnalistams patvirtino premjeras Saulius Skvernelis.

„Gali būti toks variantas, kad mes, kaip dauguma valstybių, dalyvausime visuose bandymuose, kadangi nėra jokios garantijos… Galime pasirinkti du šaltinius, dvi kryptis, bet jos gali būti nesėkmingos“, – sakė jis.

„Man atrodo, kad visų koalicijos partijų lyderiai supranta, kad reikia padaryti maksimalius sprendimus, jog mūsų žmonės būtų saugūs, sveiki, gyvi ir kad nebūtų stabdoma ekonomika“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Vyriausybės vadovo teigimu, mokėti už vakcinas gali reikėti jau nuo šių metų pabaigos iki kitų metų trečio ketvirčio. Vakcinų kaina svyruoja nuo trijų iki daugiau negu 18 eurų.

„Pagal tuos tyrimus, kurie atliekami ir kur Lietuva kartu su ES valstybėmis finansuoja, kad tas procesas (vakcinos pirkimas – BNS) užtruktų nuo šių metų gruodžio iki kitų metų trečio ketvirčio“, – sakė S. Skvernelis.

Jis tvirtino, kad skaičiuojama, jog skiepytis Lietuvoje norės apie 70 proc. gyventojų. Taip pat svarstoma bendradarbiauti su kitomis valstybėmis ir dalytis vakcina, kad nereikėtų jos išmesti, jeigu didesnė dalis žmonių atsisakyti skiepytis.

S. Skvernelis neatmetė, jog ateityje nutikus protrūkiams, kad nereikėtų izoliuotis, uždaryti sienų, skiepas nuo COVID-19 gali tapti privalomas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad visų pirma būtų skiepijami medikai ir rizikos grupės žmonės.

„Kaip ir gripo atveju, pirmiausia būtų skiepijami tie, kurių rizika didžiausia ir kuriems tenka dirbti su galimai užsikrėtusiais. Tai yra medikai, toliau yra vyresnio amžiaus asmenys, toliau – asmenys, kurie serga tam tikromis lėtinėmis ligomis, kur užsikrėtimas gali reikšmingai pabloginti sveikatos būklę, viena iš tokių ligų – diabetas“, – po pasitarimo sakė A. Veryga.

„Kol kas labiausiai pažengusi vakcina, dėl kurios pirkimo pasirašyta sutartis Europos Komisijos, „AstraZeneca“ kompanija, kiek teko matyt duomenis, dar bent pora gamintojų, kurie yra taip vadinamoj antroj–trečioj tyrimų fazėj. Skirtingi terminai, kada planuojama vakciną pristatyti, nuo šių metų paskutinio ketvirčio iki kitų metų paskutinio ketvirčio“, – informavo A. Veryga.

3 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Koronavirusu užsikrėtė legendinis krepšininkas iš Kauno V. Chomičius

Į šturmą kilęs „Žalgiris“ nukalė sau penktą Eurolygos pergalę

Savivaldybė pradeda skelbti koronaviruso susirgimų statistiką Kauno mieste

Šančiai pradeda trejus metus truksiantį projektą: savivaldybei įteiks dokumentą

Duotas startas tradiciniams „Metų automobilio“ rinkimams: savo favoritą rinks ir kauniečiai

Baltarusija uždarė sieną su Lietuva (papildyta)

Po dviejų automobilių ir autobuso susidūrimo į įvykio vietą medikai skubėjo du kartus

Naujas laisvalaikio derinys Kaune: po vakarienės „Višta puode" – į gastrobarą „Smuklė" (foto)

Įvedus Kaune karantiną, kauniečiai skuba į pajūrį: ko tikėtis?

Epidemiologė apie neatsakingą gyventojų elgesį: 950 koronaviruso atvejų dar ne riba