Nepaprastas reginys: pačiame Kauno centre sudūzgė laukinių bičių spiečius – Kas vyksta Kaune

Nepaprastas reginys: pačiame Kauno centre sudūzgė laukinių bičių spiečius

R. Tenio nuotr.

Vienus praslinkęs karantinas uždarė tarp keturių sienų, o kiti saugią atskirtį ir prieglobstį rado gamtoje. Tarp pastarųjų – architektė Aurelija Daugėlaitė, antradienį Kauno Istorinės Prezidentūros sodelyje įkurdinusi bičių šeimynėlę. Gyva instaliacija siekiama pristatyti laukinę gamtą miestiečiams bei urbanizuotoje aplinkoje paskatinti kurti tokias sąlygas, kurios būtų patrauklios ne tik žmogiškiesiems gyventojams.

Po gaivališko atokvėpio į akis krito miesto nykuma

Kaip „Kas vyksta Kaune“ pasakojo A. Daugėlaitė, viskas prasidėjo ėmus stebėti gamtą, ją architektė matė nuo pavasario: „Labai patraukė natūralūs gamtos procesai, bet atvažiavus į miestą buvo žiauriai nyku, norėjosi tą gamtiškumą pritraukti čia. Pradėjau galvoti, kaip gyvybės būtų galima įpūsti miestiečiams, nes jos labai trūko.“

Pašnekovės pripažįsta, kad iš miesto ją išvijo karantinas – tuomet apsigyveno gamtoje, kur galėjo laisvai judėti ir veikti, ką nori. Jauna moteris labai daug laiko leido miškuose, laukuose, stebėjo gamtą, o grįžus į miestą išryškėjo didelis kontrastas tarp šio ir ano pasaulių.

„Projekto pagrindinė idėja – įnešti laukinio gamtos gyvenimo į miestą, iš arčiau parodyti, kaip gyvena vabzdžiai, atrodo laukiniai augalai ir kaip jie pritaikytini miestuose, mat tą florą būtų galima panaudoti želdynuose, kurie pritrauktų drugelius, boružėles, bites, kitus vabalus. Čia atsirastų daugiau gyvybės, kažkam tai galbūt taptų įkvėpimo šaltiniu ar bent jau būtų nebaisu prieiti prie bičių pasižiūrėti, kaip jos atrodo ir gyvena“, – dėstė A. Daugėlaitė.

Kaune pastatytas avilys – išskirtinis

Architektė prisimena pradėjusi statyti savo avilį nuo nulio, kadangi siekė jam surasti įdomesnę išraišką, kuri tiktų miesto centrui. „Nebuvo lengva pastatyti tą bičių būstą, man padėjo labai daug artimų žmonių, visai tai užtruko gerą mėnesį. Po to gaminau vazonus, iš šalikelių rinkausi laukinius augalus ir dariau jų kompozicijas.

Ruošiant šią gamtinę instaliaciją aplankytas ne vienas bitininkas, nes norėjau pažiūrėti, kaip avilys turi atrodyti, o pasirodo, kad jie visi skirtingi. Yra labai daug niuansų, kaip avilį padaryti teisingai, kad bitės jame galėtų gyventi“, – šypsojosi A. Daugėlaitė, pridūrusi, kad apžiūrint avilius patyrė porą įgėlimų, bet tai esą nėra didelė tragedija, greit praeina.

Tiesa, standartiniai aviliai projekto autorei netiko savo estetika, jie buvo per daug nutolę nuo gamtos, dažnai nudažyti ryškiomis spalvomis, apkaustyti neišvaizdžiomis skardomis. Ieškota kitokios išraiškos, įdėtas stiklas, kad būtų galima stebėti bičių gyvenimą iš arčiau, matytųsi tiek stiklas apačioje, tiek medaus surinkimo rėmeliai viršuje.

Ragina rūpintis visais miesto gyventojais

Pagal tai, kaip mes dabar suprantame estetiką miestuose, A. Daugėlaitės svarstymu, dažniausiai gražios nupjautos vejos, kurios visiškai negyvybingos. Jose negali išdygti nė didesnė žydinčių augalų paletė, nei apsigyventi jokie gyventojai, kaip drugeliai, bitės ar boružės.

„Šitaip mes suardome ekosistemas, manyčiau, kad miestuose turėtų atsirasti daugiau žydinčių augalų, laukinių vietų, kur natūraliai galėtų formuotis gamtos kampeliai. Greta avilio stovintys želdynai iliustruoja bites masinančių laukinių augalų panaudojimo pavyzdžius. Gėlynuose galėtų atsirasti juozažolės, ežiuolės, levandos ar kiti medingi augalai, kurie pritrauktų šiuos vabalus ir suteiktų jiems namus“, – idėjomis dalijosi architektė.

Ant baigiamo statyti verslo pastato stogo pačiame Kauno centre apsigyveno bitės 21 nuotr.

Jos manymu, esama kelių strategijų, kaip pritaikyti laukinius kampelius urbanistinėje aplinkoje. Galėtų rastis tam tikri taškai, kuriuose būtų kuriamos kitiems miesto gyventojams, ne tik žmonėms, patrauklios gamtinės teritorijos.

Avilys pastatytas Istorinės Prezidentūros kiemelyje, jį apžiūrėti galima antradienį ir trečiadienį. Vos atidarius instaliaciją, ji patraukė vieno kito kauniečio dėmesį, nors artyn žmonės, ypač vaikai, žingsniavo atsargiai.

Instaliacija labai trumpa, mat bitės dėl miestiečių saugumo priežasčių uždarytos ir ilgiau jų laikyti negalima. A. Daugėlaitės sugalvotą projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.