LSMU profesorius: Lietuva jau išgyvena antrąjį viruso piką – atvejų tik daugės – Kas vyksta Kaune

LSMU profesorius: Lietuva jau išgyvena antrąjį viruso piką – atvejų tik daugės

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Anot Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto profesoriaus Mindaugo Stankūno, Lietuva šiuo metu jau išgyvena antrąjį COVID-19 piką, o artimiausiu metu tikėtinas nuosaikus koronaviruso atvejų augimas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė, epidemiologė Rolanda Lingienė teigė, jog antroji banga dar neprasidėjo.

„Tenka konstatuoti, kad Lietuvoje išgyvename COVID-19 „antrąjį piką“. Nuo protrūkio Kaune (liepos 15 d.) buvo užregistruoti 187 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, o sergančiųjų (aktyvių atvejų) skaičius padidėjo nuo 209 iki 330, t.y. +121. Tai ženklus padidėjimas, tačiau jis galėjo būti gerokai didesnis, jei pas mus būtų atsikartoję kitų šalių (pvz.: Australijos, Juodkalnijos, Bulgarijos) „antrųjų pikų“ scenarijai“, – teigė profesorius.

Anot profesoriaus, galima pasidžiaugti, tačiau kyla klausimų dėl tolimesnės raidos. M. Stankūnas teigia, kad spėlioti sunku, nes viruso plitimą veikia daug veiksnių, o situacija gali keistis bet kurią akimirką.

„Na manyčiau, kad tikėtis kreivės patraukimo žemyn artimiausiu metu būtų sunku. Plečiasi atvejų geografiją, didėja neatsekamų atvejų skaičius, dar prisideda įvežtiniai atvejai ir tas dideliam optimizmui pagrindo nesuteikia. Tačiau aš tikiuosi, kad Lietuvai artimoje perspektyvoje gali pavykti išvengti eksponentinio atvejų augimo, t.y. staigaus kreivės šuolio į viršų“, – pasakoja mokslininkas.

„Tam pagrindą suteikia grąžinamas kaukių naudojimas (nesuprantu, kodėl tik nuo šeštadienio), kad vis dar dauguma atvejų susiję su žinomais židiniais, intensyvus testavimas, neblogas kontaktų atsekimas, šiltas oras ir žmonių praleidžiamas laikas lauke, ženklios dalies (labai tikiuosi) tautiečių sąmoningumas, bei tam tikros lietuvių charakterio savybės (pvz.: gerokai mažesnis fizinio kontakto naudojimas bendraujant)“, – tikisi M. Stankūnas.

COVID-19 Lietuvoje / M. Stankūno grafikas

Profesorius teigia, kad artimiausiu metu greičiausiai matysime nuosaikų atvejų augimą. Jis pasidalino ir grafa, kurią paaiškina, kaip nesudėtingą linijinės regresijos modelį, kuriuo remiantis, jis teigė, jog savaitės pabaigoje Lietuvoje gali būti +/- 420 aktyvių COVID-19 atvejų.

„Jei mano spėjimai pasitvirtintų, sakyčiau, kad įvertinus visas aplinkybes, tai būtų neblogas rezultatas Lietuvai“, – savo „Facebook“ įrašą užbaigė M. Stankūnas.

Antra banga dar neprasidėjo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė, epidemiologė Rolanda Lingienė ketvirtadienį pakomentavo dabartinę situaciją šalyje. Per penkias dienas buvo užfiksuota per 70 naujų koronaviruso atvejų.

R. Lingienės teigimu, antroji banga nėra prasidėjusi, nes dar nesibaigė ir pirmoji, tai jai leidžia sakyti, kad didžiausias pakilimas, pirmoji banga buvo nuo kovo vidurio iki balandžio vidurio. Tuo metu infekcijos plitimas nebuvo valdomas.

„Dabar dėl tam tikrų įvežtinių atvejų ir šeimos švenčių, matome pikus, bet jie nėra tokie dramatiški“, – situaciją vertino R. Lingienė.

„Antroji banga gali prasidėti, kai situacija bus suvaldyta su pirmąja“, – aiškino ekspertė.

„Dauguma atvejų yra susiję su esamais židiniais. Panevėžyje – trys aktyvūs židiniai. (…). Pirmasis antstolių kontoroje, yra 6 atvejai, ten 12 susirgimų atvejų, tarp kontoros darbuotojų ir jų šeimos narių“, – apie židinį Panevėžyje kalbėjo R. Lingienė.

„Susirgo šios antstolių kontoros artimieji asmenys, tame tarpe ir nepilnamečiai, jie lanko ikimokyklinę ugdymo įstaigą, situacija yra valdoma“, – tikino ji.

Kaip ir buvo skelbta, Panevėžyje šis židinys užkabino ir vaikų darželį.

Epidemiologė teigė, kad Lietuvoje šiuo metu yra apie 10 aktyvių židinių.

„Ko gero labiausiai paplitęs Panevėžyje, šios dienos duomenimis. (…) Taip pat židiniai – Kėdainiuose, Kaune, Salininkuose, turime apie 10 aktyvių židinių“, – žurnalistams sakė R. Lingienė.

NVSC Vilniaus departamento vadovė R. Lingienė priminė, kad nuo šeštadienio, rugpjūčio 1–osios dienos apsauginės veido kaukės bus privalomos uždarose viešose vietose.

„Pirmiausia, dėl kaukių, kaukė yra viena iš priemonių, kuri įrodyta, kad yra efektyvi. (…) Ji apsaugo nuo infekcijos plitimo iš sergančio. Nėra pakankamų mokslinių įrodymų sveikiems žmonėms, bet daugėja mokslinių tyrimų, kad kaukės dėvėjimas visuomenėje padeda suvaldyti koronaviruso infekciją, nes yra nemažai atvejų be simptomų.

Bet norėčiau labai aiškiai pasakyti, kad viena kaukė nebus tinkama apsauga, ją reikia laikytis kartu su kitais reikalavimais – jos dėvėjimo, nusiėmimo etiketo“, – kalbėjo epidemiologė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.