Galutinis teismo sprendimas: Vyriausybės įrašas ištrintas legaliai, bet visuomenės teisės pažeistos

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Visa visuomenė patyrė moralinę žalą Vyriausybei atsisakius pateikti ir ištrynus pasitarimo garso įrašą, sakė Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Premjeras Saulius Skvernelis teismo sprendimo nekomentavo. Vyriausybės kanceliarija nurodo gerbianti Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimą, kad nepateikusi ir sunaikinusi žurnalistų prašytą ministrų kabineto pasitarimo garso įrašą kanceliarija pažeidė žurnalistų teises.

Kanceliarija taip pat pabrėžia, kad „teismas nustatė, kad Vyriausybė nepažeidė pasitarimų garso įrašų darymo tvarkos“.

„Teismas akivaizdžiai pasakė, kad žurnalistai buvo teisūs prašydami tokio įrašo, o Vyriausybės kanceliarija ir Vyriausybė, iš principo visa, kuri nenorėjo pripažinti, jog mes turime teisę susipažinti su jos darbu, elgėsi neteisingai“, – žurnalistams ketvirtadienį teisme sakė D. Radzevičius, komentuodamas Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimą

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ketvirtadienį nusprendė, kad Vyriausybės kanceliarija pažeidė žurnalistų teises nepateikdama ir ištrindama 2018 metų spalį vykusio pasitarimo garso įrašą.

„Teismas grąžins bent jau bylinėjimosi išlaidas, tačiau moralinė žala yra mūsų visai visuomenei, pirmiausia dėl to, kad mes supratome, kaip dirba mūsų Vyriausybė, šita konkrečiai, įstatymus priiminėdama arba išmesdama į šiukšlių dėžę, kaip šiuo atveju nutiko, mūsų teisę susipažinti su Registrų centro duomenimis“, – teigė jis.

Anot D. Radzevičiaus, Vyriausybė pasielgė negarbingai nesuteikusi žurnalistams informacijos, kurią privalėjo suteikti, tačiau dar blogiau buvo tai, kad įrašą ji sunaikino.

Jo nuomone, teismas įrodė, kad Vyriausybės kanceliarija pasistengė nuo visuomenės nuslėpti, ką kalbėjo ministrų kabineto nariai svarstant visos visuomenės ir žurnalistų teisę gauti Registrų centro duomenis.

„Galim tik užduoti patys sau klausimą ir interpretuoti patį blogiausią scenarijų – ko taip išsigando premjeras ir visa komanda, kad reikėjo trinti įrašą“, – svarstė jis.

„Bet esminis dalykas yra pripažintas – tai Vyriausybės pažeidimas. Atvirai pasakius, reikia turbūt premjero, kanceliarijos darbuotojų, jo komandos klausti, ar jiems negėda“, – sakė D. Radzevičius.

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį teismo sprendimo nekomentavo.

„Ačiū, puikiai laikausi, iki pasimatymo“, – BNS sakė telefonu atsiliepęs šiuo metu atostogaujantis Vyriausybės vadovas ir nutraukė pokalbį.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ketvirtadienį nusprendė, kad Vyriausybė pažeidė žurnalistų teises atsisakydama jiems pateikti ir ištrindama 2018 metų spalį vykusio pasitarimo garso įrašą.

Šiame pasitarime buvo svarstytas klausimas dėl galimybės žurnalistams neatlygintinai naudotis Registrų centro duomenimis.

Žurnalistai spalio 4 dieną kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją, prašydami pateikti garso įrašą, tačiau ši atsisakė tai padaryti, o spalio 5-osios vakarą įrašas buvo ištrintas.

Žemesnės instancijos teismas anksčiau žurnalistų skundą buvo atmetęs ir nutaręs, kad pasitarimo protokolas yra pakankama priemonė užtikrinti žurnalistų teisę gauti informaciją.

Vyriausiasis administracinis teismas su šia pozicija nesutiko ir nusprendė, kad „pareiškėjams pateikto pasitarimo protokolo turinys yra labai lakoniškas ir neinformatyvus, o jų siekis gauti informaciją apie Vyriausybės narių pastabas dėl Visuomenės informavimo įstatymo projekto, negali būti vertinamas kaip noras gauti perteklinę informaciją“.

Vyriausybė gerbia teismo sprendimą, bet teigia, kad ištrinti įrašą teisę turėjo.

„Vyriausybės kanceliarija gerbia galutinį ir neskundžiamą Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimą, kuriuo nustatyta, kad Vyriausybės kanceliarija tvarkydama Vyriausybės pasitarimų įrašus veikė teisėtai ir nepažeidė galiojusių teisės aktų.

Pagal tuo metu galiojusias tvarkas kanceliarija neturėjo pareigos daryti Vyriausybės pasitarimų garso įrašų ir jų saugoti bei naudoti kitais, nei protokolų surašymo tikslais“, – rašoma ketvirtadienio vakarą išplatintame kanceliarijos pranešime.

Vyriausybės kanceliarija pažymi, kad „nuo 2004 iki 2019 metų sausio galiojo tvarka, pagal kurią Vyriausybės pasitarimų garso įrašai nebuvo saugomi ir kaupiami. Jie buvo daromi tik protokolų surašymui ir iš katalogų panaikinami automatiškai“.

Kaip anksčiau rašė BNS, Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio 2018 metų gegužės 3 dieną patvirtintas Vyriausybės kanceliarijos darbo reglamentas numatė, kad Vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti talpinami duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi Vyriausybės kanceliarijos archyve.

Tačiau atsisakydama pateikti garso įrašą žurnalistams, Vyriausybės kanceliarija tąkart rėmėsi kitu dokumentu – Vyriausybės reglamentu, pagal kurį Vyriausybės pasitarimai tik protokoluojami.

„Po kilusio nesusipratimo Vyriausybė inicijavo, o Seimas priėmė Vyriausybės įstatymo pataisas, kurios pašalino kilusį neaiškumą – nuo 2019 metų sausio 1 dienos visi LRV posėdžiai ir pasitarimai yra transliuojami viešai, daromi jų įrašai. Tokia praktika taikoma tik keliose Europos Sąjungos šalyse. Lietuva vertinama, kaip viena atviriausių valstybių“, – ketvirtadienį nurodo kanceliarija.

„Vyriausybė ir Vyriausybės kanceliarija visada siekė ir sieks teikti reikiamą informaciją visuomenei ir žurnalistams“, – teigiama pranešime.

Bylą nagrinėjusi teisėja Dalia Višinskienė sakė, kad žurnalistų skundas buvo patenkintas iš dalies, tačiau nustatyta, kad šiuo metu nėra realios galimybės atkurti prašomą garso įrašą.

Ši teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Žurnalistai į teismą kreipėsi, kai Vyriausybė atsisakė pateikti garso įrašą pasitarimo, kuriame svarstytas klausimas dėl galimybės žurnalistams neatlygintinai naudotis registrų duomenimis.

Vyriausybės kanceliarija tvirtino, kad pasitarimo įrašas buvo sunaikintas.

Pirmosios instancijos teismas žurnalistų skundą atmetė, jie pateikė skundą apeliacine tvarka.

12 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Paaiškėjo šalies vadovų koronaviruso tyrimų rezultatai

Nelaimė kelyje Kaunas-Klaipėda: į atitvarus rėžęsis automobilis virto metalo laužu

Kauno klinikoms – aukščiausio lygio inovacijos: pagerins paslaugų kokybę ir prieinamumą

Raseinių rajonas karantino neskelbia: įvedamos rekomendacijos gyventojams

Kauno rajono gyventojai nuo gripo bus skiepijami nemokamai

Koronavirusas Kaune: infekcija plinta mokinių tarpe, dalies užsikrėtimų atsekti nepavyksta

G. Nausėda ir S. Skvernelis atliks COVID-19 testą (papildyta)

Lietuvoje užfiksuota dar 114 naujų koronaviruso atvejų

101 tūkst. gyventojų sulauks laiškų iš Valstybinės mokesčių inspekcijos

Aplinkosaugininkų reido rezultatai: patikrinta daugiau nei pustrečio šimto automobilių