Kauno viešbučių situacija – kritinė: prognozuojama krizė, darbuotojai nebenori dirbti – Kas vyksta Kaune

Kauno viešbučių situacija – kritinė: prognozuojama krizė, darbuotojai nebenori dirbti

delfi.lt / Nerijus Povilaitis 2020/07/13 08:58
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Dėl naujojo koronaviruso pandemijos paskelbus karantiną, uždarius šalies sienas šalies viešbučiai sulaukdavo vos vieno, kito kliento. O kokia situacija dabar, kai karantinas atšauktas, kelionės tarp valstybių vis intensyvėja, atnaujinami skrydžiai? Kalbinti Kauno apgyvendinimo verslo atstovai tikino – teko atsisakyti dalies darbuotojų, optimizuoti veiklą, o labiausiai nukentėjo viešbučių restoranų veikla.

Labiausiai nukentėjo viešbučių restoranai

„Šiuo metu Kaune ir Vilniuje valdomų viešbučių užimtumas siekia nuo 5 iki 10 procentų. Situacija yra baisi, pragyventi negalima. Ši problema liečia ne tik viešbučius, bet ir jų restoranus“, – portalui „Delfi“ sakė 6 viešbučių tinklą Lietuvoje valdančios bendrovės „Liuks“ direktorius, Kauno Pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidentas Zigmantas Dargevičius.

Kalbėdamas apie viešbučių restoranams smogusią krizę verslininkas akcentavo, kad jie nukentėjo dėl savo specifikos. Anot Z. Dargevičiaus, tai nėra pramoginio tipo restoranai, į kuriuos žmonėms ateitų pasilinksminti.

„Jeigu kiti restoranai jau atsigauna, kai kurie sulaukė iki 60 proc. lankytojų srauto, tai mūsų viešbučių restoranai visiškai stagnuoja. Visgi, jie daugiau orientuoti į konferencijas, į viešbučio svečius. Taip pat egzistuoja lietuvių mentalitetas, įsitikinimas, kad viešbučio restorane viskas žymiai brangiau, nors taip iš tiesų nėra. Žmonės nenori eiti į viešbučio restoraną atsigerti kavos ir dėl kitų priežasčių. Viena jų, jeigu kažkas mane pamatys išeinant iš viešbučio, kažin ką pagalvos“, – sakė Z. Dargevičius.

Viešbučių sektoriui prognozuoja artėjančią krizę

Verslininkas minėjo dėl drastiškai sumažėjusio lankytojų skaičiaus buvo priverstas uždaryti vieną Kauno viešbučių, minėjo svarstysiantis, ar verta tęsti restorano veiklą. Nors šis viešbutis svečius tarsi ir priima, jie apgyvendinami kitame bendrovės viešbutyje.

„Turistų praktiškai nėra. Atvyksta žmonių iš kaimyninių šalių, daugiausia verslo reikalais. Apsistoja nakčiai ir išvyksta. Situacija kritinė, ne kartą kreipėmės į vyriausybės, ūkio ministerijos darbo grupes, kad būtų skirtos kažkokios dotacijos tam, kad galėtume pragyventi bent iki kitų metų liepos mėnesio.

Jeigu nebus paramos, sektoriaus laukia griūtis, po kurios atstatyti veiklą bus nepaprastai sunku. Įsivaizduokite, kas nutiks žiemą neturint lėšų sumokėti už šildymą? Viešbutis – sudėtingas mechanizmas, tūkstančiai ar dešimtys tūkstančių kvadratinių metrų, šį plotą reikia šildyti, bent minimaliai apšviesti, prižiūrėti“, – svarstė bendrovės „Liuks“ direktorius.

Z. Dargevičius neslėpė – nemaža dalis jo valdomų viešbučių darbuotojų išleisti į visiškas ar dalines prastovas. Verslininkas minėjo, jog pasibaigus valstybės paramai, viešbučių sektoriaus laukia itin sunkūs laikai.

„Man visiškai aišku, kad krizė dar prieš akis. Jeigu nebus valstybės paramos, apgyvendinimo sektorių ištiksianti krizė bus didžiulė. Baigsis pusės metų paskolų atidėjimai, jas reikės iš kažkur grąžinti, tačiau nebus iš ko, be to reikės išlaikyti darbuotojus. Ir šiaip Lietuvos viešbučiai lapkričio, sausio, gruodžio vasario mėnesiais praktiškai neišsilaikydavo, buvo dotuojama kitais mėnesiais uždirbtu pelnu“, – portalui „Delfi“ sakė Z. Dargevičius.

Vieni darbuotojai nebenori dirti, kiti reikalauja didesnių atlyginimų

Vieno didžiausių šalyje viešbučių tinklo valdytojas atskleidė – pasibaigus karantinui susidurta su dar viena problema, darbuotojai nebenori dirbti.

„Būsiu nepopuliarus, tačiau karantinas atpratino žmones dirbti. Jeigu anksčiau viešbučio kambarinė gaudavo 550 – 600 eurų atlyginimą, po to keturis mėnesius gaudama po 437 eurus, žmogus jau nebenori dirbti, išsikvieti į darbą jau yra sudėtinga. O kiti, jaučiantys situaciją, ima reikalauti didesnių atlyginimų“, – pasakojo 6 viešbučių tinklą valdantis Kauno Pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidentas Z. Dargevičius.

Du viešbučius Kaune, senamiestyje įsikūrusį „Daugirdą“ ir Žaliakalnyje esančius „Perkūno namus“ su žmona valdantis verslininkas Vytautas Gustas neslėpė – dėl sunkmečio teko dalį darbuotojų atleisti, o vieną viešbučių laikinai uždaryti.

„Šiuo metu dar nėra toks atvykstančių klientų skaičius, kad būtų tikslinga atidaryti abu viešbučius. Šiandien sutinkami senuosius, lojalius klientus ir taupydami savo kaštus juos apgyvendiname „Perkūno namų“ kainomis „Daugirdo“ viešbutyje, apytiksliai per dieną būna užimta 10 kambarių“, – sakė verslininkas.

Dviejų Kauno viešbučių bendrasavininkas neslėpė iš karto numatęs, kad vieną viešbutį teks uždaryti, tad darbuotojus teko atleisti.

„Subsidijų sistema nėra tobula, o reikalavimai – pernelyg griežti. Todėl teko priimti tokį sprendimą – atsirinkti pačius geriausius, lojaliausius darbuotojus, o su kitais atsisveikinti“, – sakė verslininkas.

„Atsidariusi“ Palanga vilioja ne tik poilsiautojus, bet ir darbuotojus

Paklausus, ar sulaukiama prognozuoto po savo šalį keliausiančių lietuvių turistų, V. Gustas minėjo, jog Kaune nėra sukurta atrakcijų, galinčių juos pritraukti.

„Šiuo metu pagrindinės keliautojų kryptys – pajūris, daug SPA centrų turintys Druskininkai. Kaune apsistoja pravažiuojantys, į kuriuos mes ir atsiremiame. Tai ne Vilnius, kur įsikūrusios visos ministerijos, kur vietos viešbučiuose apsistoja atvykstančios delegacijos“, – sakė V. Gustas.

Po viešbutį Druskininkuose ir Palangoje valdančios Kauno bendrovė „Liuks“ vadovas Z. Dargevičius minėjo, kas šiuose, kurortiniuose miestuose savaitgaliai jaučiamas lankytojų pagausėjimas, kartais nebelieka laisvų vietų.

„Tačiau tai tęsis tik du mėnesius – liepą ir rugpjūtį. Paskui vaikai ruošiamo mokyklai ir viskas užsidaro“, – sakė Z. Dargevičius.

„Daugirdo“ ir „Perkūno namų“ bendrasavininkis V. Gustas minėjo ir kitą Palangos faktoriaus įtaką viešbučių verslui – į pajūrį, suvilioti daug didesniu atlyginimu padirbėti traukia nemažai darbuotojų.

„Kai Palanga siūlo dvigubą tarifą ir šiuo metu ima iš esmės bet ką, žmonės spjauna ir išvyksta ten porai mėnesių padirbėti. Šis pasipelnymo laikotarpis truks iki rugsėjo pradžios, o po to šie, trumpalaike perspektyva uždirbti kelis tūkstančius eurų susivilioję žmonės tikriausiai stos į Darbo biržą (Užimtumo tarnybą – red.), kito kelio nėra“, – portalui „Delfi“ sakė V. Gustas.

Verslininkas patikslino, kad iš jo valdomų viešbučių į Palangą dirbti iškeliavo pagrindiniai restoranų darbuotojai – padavėjai ir virėjai.

Pagrindiniai svečiai Kaune – latviai, estai bei lenkai

Kaune centre, Laisvės alėjoje įsikūrusio „Kauno“ viešbučio vadovė Inga Zimkevičiūtė neslėpė – prasidėjus karantinui teko atleisti dalį restorano darbuotojų, kambarines išsiųsti į prastovas, o dabar jaučiami pirmieji atsigavimo požymiai.

85 kambarių viešbutyje būna užimta 50 – 60 kambarių, o kai kuriomis dienomis šis skaičius neviršija trijų dešimčių.

„Po truputį ima keliauti latviai bei estai. Esame daugiau į verslo klientus orientuotas viešbutis, tad jaučiame, kad atsigauna ir šis sektorius. Medikams atnaujinus planines operacijas sulaukiame ir medicinos turistų. Aišku, tokio užimtumo, kokį turėjome pernai tikrai nepasieksime, tačiau po truputį judame į priekį“, – sakė „Kauno“ viešbučio direktorė.

Analogišką svečių kontingentą minėjo ir du Kauno viešbučius su žmona valdantis verslininkas V. Gustas.

„Šiuo metu pagrindiniai mūsų svečiai – iš Latvijos, Estijos, dabar po truputį pradėjo važiuoti lenkai. Kol kas iš Skandinavijos šalių turistai dar nevyksta“, – sakė V. Gustas.

Kritinė situacija verčia tapti lankstesniais

„Kauno“ viešbučio vadovė I. Zimkevičiūtė minėjo, jog drastiškai sumažėjus keliautojų, viešbučiai tarpusavyje konkuruoja demonstruodami lankstumą.

„Dabar daugelis keliauja automobiliais, tad labai aktualu, kur juos pastatyti. Galimybę nemokamai priimti svečių automobilius turi ne visi Kauno viešbučiai. Daug kas keliauja su vaikais, su gyvūnais, dominuoja keliaviečiai kambariai. Todėl šioje situacijoje turime būti kiek įmanoma lankstesniais“, – sakė I. Zimkevičiūtė.

Ji minėjo, kad jaučiant verslo klientų skaičiaus didėjimą, „atsidarant“ skrydžių kryptims nemažai sulaukta užsakymų ateičiai.

„Tačiau tuo per daug nesidžiaugiame, mes viskas pasikeisti gali bet kurią minutę. Juolab nežinome, kas mūsų laukia rudenį“, – sakė „Kauno“ viešbučio direktorė I. Zimkevičiūtė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.