Aplinkosaugininkai siūlo naują laisvalaikio praleidimo būdą parkuose: rinkti šiukšles – Kas vyksta Kaune

Aplinkosaugininkai siūlo naują laisvalaikio praleidimo būdą parkuose: rinkti šiukšles

BNS 2020/07/12 13:21
„Kas vyksta Kaune" skaitytojo nuotr.

Vis daugiau gyventojų laisvalaikį leidžiant nacionaliniuose, regioniniuose parkuose, aplinkosaugininkai ragina žmones tuo pačiu padėti švarinti tas teritorijas.

Pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ 35 parkų lankytojų centruose įrengė specialias dėžutes su maišeliais, skirtais surinkti pakeliui aptinkamas šiukšles. Lankytojams šie maišeliai siūlomi nemokamai.

Priklausomai nuo saugomos teritorijos dydžio lankytojų centruose padėta nuo 500 iki 800 maišelių. Jiems pasibaigus atsargas ketinama papildyti.

Valstybės saugomų teritorijų tarnybos duomenimis, daugiausia maišelių paimama priemiestiniuose parkuose, kur ir šiukšlinama gausiausiai. Tai Kauno marių regioninis parkas, Neries regioninis parkas, esantis tarp Vilniaus ir Kernavės.

Kita vertus, Neries regioninio parko lankytojų centre dirbantis gidas Saulius Pupininkas BNS sakė didelio susidomėjimo šia akcija kol kas nepastebėjęs.

„Per porą savaičių esame atidavę keliolika maišelių“, – sakė jis.

Valstybės saugomų teritorijų tarnybos viešųjų ryšių atstovė Diana Rakauskaitė teigė, kad po karantino šalies miškuose, parkuose padaugėjo numestų apsauginių kaukių, prie ežerų – paliktų maisto pakuočių.

„Plastikinių butelių mažiau, tačiau susibūrimo vietose, poilsiavietėse tų šiukšlių žmonės palieka daugiausiai. Nepaisant to, kad Europoje yra ta nuostata „Ką atsivežei, tą išsivežk“, pas mus dažnai galioja kita – „Ką atsivežu, tą ir palieku“, – sakė D. Rakauskaitė.

„Žaliojo taško“ maišelius paėmusiems ir šiukšles surinkusiems lankytojams patariama jų nepalikti parkų šiukšliadėžėse, o vežti namo ir ten išmesti.

„Matome kitą problemą parkuose, kur įrengtos specialios šiukšliadėžės – žmonės teisingai jas (šiukšles – BNS) išmeta ten, tačiau laukiniai žvėrys ir vėjas jas išnešioja“, – pasakojo „Žaliojo taško“ viešųjų ryšių atstovė Asta Burbaitė.

Aptikus didelius užterštus plotus, siūloma juos žymėti organizacijos „Darom“ tvarkymosi žemėlapyje arba pranešti apie juos seniūnijai, savivaldybei, vietos atliekų tvarkytojui.

Savanorė vilnietė Natalia Paskevičiūtė teigė, kad dalyvauti šioje aplinkos švarinimo akcijoje nusprendė neapsikentusi nuolat gamtoje randamų šiukšlių, jų rinkimas tapo geruoju įpročiu.

„Remiantis tyrimais vietos, kur jau yra šiukšlių, dar labiau šiukšlinamos, todėl vis pastebėdavau, kaip didėja jų kiekis ir vieną dieną tiesiog nusprendžiau viską sutvarkyti“, – BNS pasakojo savanorė.

Daugiausia šalia Naujosios Vilnios esančiuose miškuose besilankanti savanorė pasakojo, kad asmeninis rekordas yra 30 surinktų maišų šiukšlių vienoje vietoje.

„Ten, kur pati neturėjau galimybių sutvarkyti, rašiau į savivaldybę. Labai greitai reaguoja ir pagal galimybes sutvarko”, – sakė ji.

Akcijos rengėjai teigė, kad šiam tikslui ieškojo patvaresnių maišelių, kad būtų galimybė juos perdirbti antrą kartą.

„Supratome, kad geriausia būtų paprastas maišelis iš HDPE plastiko be jokių priedų, jis gali būti lengvai perdirbamas. Bijojome nuo UV spindulių suyrančių maišelių, kurie jei atsirastų gamtoje, subyrėtų į mažas dalelytes ir jį būtų dar sunkiau sutvarkyti“, – BNS sakė A. Burbaitė.

Iš pradžių tik regioninius ir nacionalinius parkus jungusi akcija per tris savaites prasiplėtė.

„Dabar mūsų maišelių, dėžučių ir plakatų prašo turizmo centrai, vaikų stovyklos“, – pasakojo „Žaliojo taško“ atstovė.

Akcija „Misija: Švari vasara“ vyksta nuo birželio 17-osios ir truks iki vasaros pabaigos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.