Skandalingas Zapyškio bažnyčios aplinkos tvarkymas baigtas – Kas vyksta Kaune

Skandalingas Zapyškio bažnyčios aplinkos tvarkymas baigtas

BNS / Urtė Alksninytė 2020/07/05 10:40
R. Tenio nuotr.

Kauno rajone, Zapyškyje, pirmadienį bus švenčiama Valstybės diena, rengiama Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios atidarymo šventė.

Iki birželio 30-osios čia turėjo būti baigti įgyvendinti Zapyškio bažnyčios tvarkymo ir Senojo miesto teritorijos atgaivinimo projektai.

Projekto vadovė Rūta Černiauskienė BNS teigė, kad bažnyčios prieigų tvarkymas baigtas, kaip ir planuota, nors Kauno paveldosaugininkai tvirtina kol kas oficialaus pranešimo apie tai dar nėra gavę.

„Dėl darbų pateikimo mes tikrai nesame gavę prašymo dalyvauti tokioje komisijoje. Jei projektas būtų įvykdytas, jis būtų teikiamas priėmimui, čia europiniai pinigai, o mes turime dalyvauti darbų priėmimo procedūroje“, – BNS sakė Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyr. valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė.

Oficialūs Zapyškio bažnyčios pristatymo renginiai – tiesiogiai portale „Kas vyksta Kaune“ 24 nuotr.

Praėjusių metų rudenį Zapyškio bažnyčios aplinkos tvarkymo projektas sulaukė aštrios kritikos dėl betonu išklotos aikštės, kontrastuojančios su gotikine bažnyčia ir panemunės kraštovaizdžiu. Anksčiau šalia gotikinės Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios žaliavo žolė.

Praėjusių metų gruodį Kultūros paveldo departamentas teigė, jog pavasarį projektas bus koreguojamas, kad būtų sumažintas kontrastas tarp aikštės dangos ir aplinkos.

Projekto vadovės R. Černiauskienės teigimu, nuo 2019 metų lapkričio pakeistas aikštės dangos paviršius – vietoj betono yra „šukuotas betonas“, jis suskaidytas natūraliais granito akmenimis.

Aikštės pakraštyje pastatytas sendintų rankų darbo plytų maždaug 200 metrų ilgio suolelis, einantis lygiagrečiai Nemuno.

„Atsirado ir dviračių takas iki bažnyčios, žmonės gali persikelti laivais nuo Kulautuvos ir į ją“, – sakė R. Černiauskienė.

Anot jos, šioje vietoje dar planuojama sodinti rūtas, jos aikštę papuoš po šventės.

„Kadangi reikia užsodinti 30 kvadratinių metrų šių augalų ir nepavyko gauti tokio didelio kiekio, šiuo metu jos yra daiginamos. Želdiniai bus rangovų dovana Kauno rajono žmonėms“, – BNS sakė Kauno rajono savivaldybės mero padėjėja Vilija Žukaitytė.

Raudonų plytų suolelis pastatytas lygiagrečiai išbetonuotos aikštės ir papuoštas baltiškais ženklais.

„Tai yra duoklė praeičiai. Pagalvojome, kad paliksime tokią mažą užuominą – tie ženklai plytose labai smulkūs, ne kiekvienas juos pastebės. Vienas iš jų – lapinas, Sapiegų ženklas, kadangi Zapyškis yra įkurtas būtent kilmingos Sapiegų giminės, jie finansavo ir bažnyčios statymą“, – BNS pasakojo projekto autorius architektas Gintaras Prikockis.

Architekto teigimu, suolelis yra visos aikštės visumos dalis, ne atskiras elementas.

Anot projekto, šalia bažnyčios išklotas betonas rodo vietą, kur pagal 1937 metų planą buvo turgaus aikštė.

Kauno architekto Audrio Karaliaus teigimu, toks sprendinys „nesueina su profesine logika, klausa ir architekto sąžine“.

„Ten nebuvo grįsta turgaus aikštė. Ten buvo tvoromis neaptverta vieta miestelio viduryje, kitaip tariant, ištrypta arklių ir žmonių lauko turgavietė. Kai tą dalyką mes užbetonuojame 50 cm storio luitu, gauname švelniai tariant karikatūrą, tai visiškas nonsensas.

Ten, kur reikėjo pinceto ir juvelyriškų pirštų, buvo panaudotas kūjis ir betonmaišė. Tai, kas iki rekonstrukcijos buvo tiesiog pieva, buvo tobula erdvė“, – BNS sakė jis.

XVI amžiuje statyta Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra vienas reikšmingiausių gotikinės architektūros paminklų Lietuvoje. Ji saugoma valstybės.

Taip pat saugoma ir daugiau nei septynių hektarų erdvė aplink bažnyčią – Zapyškio senojo miesto vieta.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.