Po karantino tūkstančiai vis dar prastovose: darbo inspekcija tikrins priežastis – Kas vyksta Kaune

Po karantino tūkstančiai vis dar prastovose: darbo inspekcija tikrins priežastis

delfi.lt / Kristina Pocytė, laida „DELFI diena“, Agnė Vasiliauskaitė 2020/07/04 17:07
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Po karantino įmonės grįžta į įprastą darbą, tačiau vis dar yra nemažai įmonių, kurios yra paskelbusios prastovas. Šis faktas verčia sunerimti Valstybinę darbo inspekciją (VDI), kuri žada vykdyti vis intensyvesnius tikrinimus – ar tikrai tos prastovos paskelbtos dėl objektyvių priežasčių?

Laidoje „Delfi diena“ VDI atstovas taip pat patikslino prastovų skaičių karantino metu ir dabar, pasakė, kokie patikrinimai laukia ateityje bei kokių skundų sulaukta karantino laikotarpiu.

Beveik 7700 darbuotojų vis dar prastovose

VDI darbo teisės skyriaus vadovas Šarūnas Orlavičius tikina, kad po karantino situacija su prastovomis ženkliai pasikeitė, tačiau vis dar kelia nerimą tai, kad dalis įmonių dar yra paskelbusios prastovas. Anot jo, nuo pat karantino paskelbimo iki liepos 1-osios dienos Valstybinė darbo inspekcija gavo daugiau nei 25 tūkstančius pranešimus apie paskelbtas prastovas.

Šarūnas Orlavičius / DELFI nuotr.

„Mes stebime, kad įmonių, paskelbusių prastovų skaičių, mažėja ir apskritai prastovose esančių darbuotojų skaičius mažėja. Iš viso galima skaičiuoti, kad nuo pat karantino paskelbimo iki liepos 1-osios dienos Valstybinė darbo inspekcija gavo daugiau nei 25 tūkstančius pranešimus apie paskelbtas prastovas“, – teigė Š. Orlavičius.

„Pamažu tie skaičiai vis mažėjo ir mažėjo, nes, kaip žinome, Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija griežtus reikalavimus švelnino ir liepos 1 dieną turime tik, o galbūt net beveik 700 įmonių, kurios dar turi galiojančias prastovas ir beveik 7700 darbuotojų, kuriems yra paskelbtos prastovos arba dalinės prastovos.

Kodėl aš sakau „tik“ arba „net“, tai dėl to, kad mes suprantame, kad sąlygos veikti, ko gero, visoms paslaugų sritims yra pilnai aktyvuotos ir tikrai galima tęsti tiek gamybą, tiek tiekimą, bet kai kurios įmonės dar yra paskelbusios prastovas, todėl mums objektyviai kyla klausimas, ar objektyviai tos prastovos egzistuoja, ar tikrai darbdaviai negali suteikti darbo darbuotojams“, – sako Š. Orlavičius.

Patikrinimų daugės

Anot jo, ir ateityje žadama tikrinti įmones, kurios vis dar yra paskelbusios prastovas.Tai reiškia, kad 25 tūkstančiai įmonių pateikė pranešimus darbo inspekcijai, kad jose yra prastovos. Susumavus buvo apie 200 tūkst. darbuotojų, kuriems buvo paskelbtos prastovos.

„Taip, tikrinsime, nes mums kyla klausimas, kodėl. Mūsų žiniomis, nėra jokio uždrausto verslo ar paslaugų teikimo. Ar tikrai tos prastovos yra susijusios su karantinu ir ekstremalia situacija – mums kyla klausimas ir mes tai žiūrėsime. Valstybinė darbo inspekcija netoleruos, kai siekiama pasipelnyti mūsų visų ir valstybės pinigais“, – patikino pašnekovas.

Pasiteiravus apie tas įmones, kurios vis dar yra paskelbusios prastovas, pašnekovas tikino, kad tarp jų yra įvairių įmonių – nuo turizmo iki gamybos.

„Tiek, kiek aš pažiūrėjau į tą paskelbtų įmonių sąrašą, tai įvairios įmonės, o mane tai būtent ir nustebino. Sakykime nuo turizmo iki kažkokios gamybos netgi. Tai ir sukėlė tam tikrų abejonių, bet mes tikrai atsižvelgsime ir pasižiūrėsime, galbūt ten objektyviai paskelbtos prastovos. Tikrai kol kas nieko nenoriu kaltinti, bet yra toks įtarimas.“

Pažeidimai – daugybėje įmonių

Karantino metu taip pat sulaukta nemažai skundų. Didžioji dalis jų būtent ir buvo susijusios su prastovomis, arba tuo, kad per prastovas vis tiek tekdavo dirbti.

„Nuo pat karantino pradžios sulaukiame skundų, nors tikslaus skaičiaus negaliu pasakyti. Mūsų statistika dar nespėjo visko sugeneruoti, bet karantino metu sulaukėme skundų būtent dėl prastovų, taip pat dėl to, kad prastovų metu buvo dirbama.

O tai yra griežtas pažeidimas, kurio mes negalime toleruoti. Mes vykdėme patikrinimus tų įmonių ir tikrai yra ne viena dešimtis įmonių, kur buvo rasta pažeidimų.

Buvo atvejų, kai prastovų metu darbuotojai dirba. Tai reiškia, kad buvo fiktyviai paskelbtos prastovos, siekiant gauti pinigų iš valstybės“, – sako jis.

Patikrinimai laukia ir kurortuose

Vasaros laikotarpiu didesnis dėmesys gali būti skiriamas kurortiniams miestams. Pavieniai patikrinimai, anot pašnekovo, jau yra vykdomi, o labiausiai atkreipiamas dėmesys į sezoninius darbus, nepilnamečių įdarbinimą.

„Vasaros metu mes galbūt daugiau žiūrėsime į nepilnamečių įdarbinimą, į sezoninius darbus, kokie darbai atliekami, ar laikomasi reikalavimų mūsų kurortiniuose miestuose – Palangoje, Druskininkuose, Birštone ir kitur.

Taip pat, kaip jau minėjau, bus tikrinamos įmonės, kurios vis dar yra prastovose, tiksliau yra paskelbusios, kad darbuotojams yra prastovos. Kažkokių pažeidimų, kuriuos galėčiau išryškinti per vieną mėnesį, kol kas negaliu sakyti, nes jų tiesiog nėra ryškus skaičius, turbūt galėsime pasakyti rugpjūčio pabaigoje arba rudens pradžioje.“

„Bet stambesnė akcija yra planuojama per liepos ir rugpjūčio mėnesius“, – pridūrė jis.

Daugiau informacijos rasite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.